Optuženi Zoran Čegar negirao je jutros u Općinskom sudu u Sarajevu optužbe Tužilaštva Kantona Sarajevo da je krivotvorio ugovor o kupoprodaji nekretnine u Nišićima, saznaje “Raport”.
Ročište o izjašnjenju održano je u 9.30 sati, a Čegar je izjavio da nije kriv.
Suspendovani načelnik uniformisane policije Federalne uprave policije se tereti da je 18. januara 2019. godine, zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Sarajevu dostavio krivotvoreni ugovor o kupoprodaji nekretnine u Nišićima, bez datuma i potpisa, na ime Zoran Čegar, i “bez da je sačinjen od strane notara iz Srbije čiji pečat nije korišten u ugovoru”.
Prema saopćenju, uknjižba je odbijena rješenjem Općinskog suda u Sarajevu.
“Čegar se tereti da je i četiri dana nakon toga, isti krivotvoreni Ugovor dostavio i Službi za imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar u općini Ilijaš, iako je znao da navedeni ugovor, potvrda i klauzula nisu sačinjeni od strane notara iz Srbije. Tako javne isprave upotrijebio je kao prave radi promjene upisa posjednika na tri parcele u Nišićima”- stoji u saopštenju.
Tužilaštvo je predložilo saslušanje četiri svjedoka, vještaka iz oblasti kriminologije i izvođenje više od 30 materijalnih dokaza, kao i oduzimanje krivotvorenih dokumenata.
CIN je objavio da je Čegar tokom dvadesetogodišnje službe stekao nekoliko kuća, apartmana i zemljišnih posjeda u BiH i Hrvatskoj, a u njegovom posjedu su bili i brojni automobili, brodice i motocikli. Trgovao je i bez novca, razmjenjujući svoje i tuđe nekretnine i vozila.
Nekretnine u Nišićima, koje su predmet optužnice, bile su vlasništvo sarajevske firme „Volving“ Mehmedalije Žmirića koji je na 20-ak dunuma sagradio dvije kuće i ergelu. Zbog poslovnih problema u 2011. odlučio je imanje prodati Čegaru.
Kako je Žmirić ispričao novinarima CIN-a, dogovorili su cijenu od 250 hiljada maraka KM za obje kuće, ali mu je Čegar isplatio samo 50 hiljada maraka.
Prema zemljišnim knjigama, parcele su vlasništvo „Volvinga”, a objekti nisu uplanjeni.
Novinari su u sudskoj dokumentaciji pronašli da je Zoran Čegar u aprilu 2019. godine pokušao ovu zemlju uknjižiti na svoje ime, priloživši kupoprodajni ugovor koji je godinu ranije, navodno, potpisao sa Radojem Ćetkovićem, prethodnim vlasnikom zemlje. Na dokumentu je stajao potpis i pečat notarke Gorice Milenković iz Loznice u Srbiji.
Međutim, sud je njegov zahtjev odbio jer je utvrdio da vlasnici nisu ni Ćetković ni Čegar, već Žmirićev „Volving“. Osim toga, sudu je bilo neprihvatljivo i što je ugovor obrađen pred stranim notarom.
Nakon toga se istim ugovorom obratio Katastru Općine Ilijaš gdje su ga upisali kao posjednika.
Novinari CIN-a su kopiju ovog dokumenta i prateću dokumentaciju poslali notarskom uredu Gorice Milenković u Loznici, a oni su ih proslijedili Javnobeležničkoj komori Srbije na očitovanje. Glasnogovornica Komore Gordana Lazarević rekla je CIN-u da dokumenti nisu napravljeni ni u jednoj javnobilježničkoj kancelariji u Srbiji. U vrijeme koje je navedeno na jednom dokumentu javni bilježnici nisu ni postojali u ovoj zemlji.
„(…) počevši od ovog punomoćja, koje je overeno 2010. godine kada u Republici Srbiji nije još bio usvojen ni Zakon o javnom beležništvu. Prvi javnobeležnici otvorili su kancelarije 1. septembra 2014. godine“, rekla je Lazarević.
Objasnila je i da su sporni i izgled pečata, jezik i pismo dokumenta u kojem se umjesto riječi „kancelarija” koristi „ured”, dok je tekst napisan latinicom koja nije u službenoj upotrebi u Loznici.