Velika Britanija je donijela novi paket sankcija osobama i firmama povezanim s ruskom agresijom na Ukrajinu, a među sankcionisanim našao se i državljanin Bosne i Hercegovine Davor Savičić.
Među sankcioniranima je i Davor Dragolobović Savičić, koji je rođen u Doboju.
“Savičić je uključen ili je bio uključen u destabilizaciju Ukrajine ili podrivanje ili prijetnju teritorijalnom integritetu, suverenitetu ili neovisnosti Ukrajine jer je uključen u politike i akcije koje destabiliziraju Ukrajinu ili potkopavaju ili ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet ili neovisnost Ukrajine”, saopćeno je iz britanske vlade..
Federalna uprava policije (FUP) podnijela je u novembru prošle godine Tužilaštvu BiH izvještaj o Savičiću zbog postojanja osnova sumnje da je bio član paravojne plaćeničke grupe “Wagner”.
Tada su novinari Radija Slobodna Evropa na osnovu nekoliko videa na Telegramu i ruskoj mreži Vkontakte, ustvrdili da je Savičić ponovno aktivan kad je riječ o ruskoj invaziji u Ukrajini, kao i da stoji iza plaćeničke grupe “Vuk”.
Borio se u formaciji “Arkanovi tigrovi”
Mediji u Bosni i Hercegovini i Srbiji su za Savičića pisali i da je tokom rata u BiH bio pripadnik paravojne grupe Srpska dobrovoljačka garda, koju je predvodio Željko Ražnatović Arkan.
Svoj prvi borbeni nadimak Elvis Davor Savičić dobio je tokom sukoba 1990-ih. Navodno je to ime dobio kao ratni naziv zbog svog entuzijazma za borbu protiv Bošnjaka.
Grupe koje je predvodio Ražnatović sumnjiče se da su počinile ratne zločine u Bijeljini, Sanskom Mostu i Bosanskom Šamcu u BiH. Arkan je pred Međunarodnim sudom u Hagu 1999. optužen za ratne zločine, ali mu nije suđeno, jer je godinu dana kasnije ubijen u beogradskom hotelu Interkontinental.
Godine 1998., kada je počeo eskalirati sukob na Kosovu, Savičić se pridružio službenoj jedinici državne sigurnosti Srbije poznatoj kao ‘Frenkijevci’
Crnogorsko tužilaštvo je 2001. godine optužilo Savičića i još trojicu muškaraca da su podmetnuli bombu u kuću Duška Martinovića u Beranama, pri čemu je poginulo šest osoba. Naodno im je Martinović bio dužan oko 15.000 eura.
Balkan insight je 2016. pisao da je Savičić u Crnoj Gori prvobitno osuđen na 20 godina zatvora u odsutnosti, ali je u žalbenom postupku odlučeno da nema dovoljno dokaza za njegovu odgovornost za bombaški napad.
Od Crne Gore do Ukrajine
Crnogorska policija ga je od 2001. do oslobađajuće presude 2014. pratila od Bosne do Francuske, Španije i Rusije, ali ga nikada nije uspjela uhapsila.
U godini kada je Savičić oslobođen, pojavile su se njegove fotografije na prvoj liniji fronta u Lugansku, nakon što je on i oko 50 drugih srpskih boraca donio svoje vještine na bojnom polju u prorusku pobunu protiv ukrajinske vlade.
Ruski portal Fontanka je 2016. godine ustvrdio da je Savičić obučavao ruske plaćenike koji su išli u Siriju da se bore na strani vladinih snaga.
Savičić sa pripadnicima Wagnera (Foto: fontanka.ru)
Fontanka je razgovarala s nizom plaćenika koje je angažirao Wagner, ali je također došla do dokumenata i fotografija koji pokazuju da su njezini borci bili u Siriji, uključujući i njezin takozvani srpski vod, za koji je rekla da ga je vodio upravo Savičić.
Borci koji su tada razgovarali s Fontankom rekli su da je Savičić bio visoko cijenjen od svojih nadređenih u Wagneru zbog njegovog velikog ratnog iskustva, te je dobio kodno ime Wolf (Vuk) koje odražava njegovu snagu i hrabrost u borbi.
Fontanka je tvrdila da je Savičić prepoznat kao zvijezda u usponu među plaćenicima tokom sukoba u istočnoj Ukrajini.
Savičić je bio predmet izvještaja iz novembra 2023. godine, koji je podnesen Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
Kako je tada saopćeno iz FUP-a, izvještaj je podnesen zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo “Protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama” i “Organizovanje terorističke grupe” iz Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.
U saradnji sa INTERPOL-om i Ministarstvom unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, Federalna uprava policije je tada prikupila dokaze da se Davor Savičić pridružio paravojnoj ruskoj jedinici “Wagner”.
Podsjećamo, odlazak državljana BiH na strana ratišta je krivično djelo povezano sa terorizmom i terorističkim aktivnostima. Zakon je izmijenjen 2014. godine, a njime su propisane kazne zatvora i do 10 godina.
Izvor: Klix