Putem pakistanskih posrednika Iran je dao Sjedinjenim Američkim Državama prijedlog o ponovnom otvaranju Hormuškog tjesnaca i završetku rata, izvjesila je američka novinska organizacija Axios.
U tom iranskom prijedlogu su nuklearni pregovori odgođeni za kasniju fazu, a Bijela kuća zasad nije komentirale ove navode. Nešto ranije danas je američki predsjednik Donald Trump izjavio da „Iran zna što mora biti u zajedničkom sporazumu“.
„Ne smiju imati nuklearno oružje jer inače ne postoji nikakav razlog za sastanak“, izjavio je Trump.
Već duže vrijeme Iran od Washingtona traži da prizna njegovo pravo na obogaćivanje urana i to, kako tvrde, samo u mirnodopske svrhe, dok zapadne sile ne vjeruju u takvu tezu već su uvjereni da je ono usmjereno u izgradnju nuklearnog oružja.
Iz Irana su u ponedjeljak objavili da njihov ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi odlazi u Moskvu na razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Araghchi je po dolasku u Rusiju rekao da je posjeta “dobra prilika da se konsultujemo s našim ruskim kolegama o dešavanjima vezanim za rat”. U videointervjuu koji je objavila iranska državna novinska agencija IRNA podsjetio je da Iran i Rusija redovno razgovaraju o širim regionalnim i međunarodnim pitanjima, kao i o temama iz bilateralnih odnosa.
Na svom Telegram nalogu naveo je i da će se sastati s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom.
Posjeta Rusiji dolazi nakon Araghchijevih odlazaka u Pakistan i Oman, u trenutku kada su mirovni pregovori između Washingtona i Teherana u zastoju.
Rusija i Iran godinama održavaju bliske partnerske odnose, a Moskva je tokom rata sa Sjedinjenim Američkim Državama bila važan diplomatski saveznik Teherana. Za sada nisu objavljeni dodatni detalji o agendi razgovora u Sankt Peterburgu.













