Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je kako je hrvatska vlada od početka mandata značajno povećala ulaganja za Hrvate izvan Hrvatske, pa su tako ukupna izdvajanja prije deset godina iznosila 16 milijuna eura godišnje, a ove godine iznose 203 milijuna eura.
“To je omogućilo da realiziramo brojne projekte diljem zemalja u kojem žive Hrvati”, kazao je hrvatski premijer na prvoj sjednici četvrtog saziva Savjeta za Hrvate izvan Republike Hrvatske, dodajući da je u proteklih deset godina u projekte uloženo gotovo 820 milijuna eura.
Rekao je i da Hrvatska s Bosnom i Hercegovinom ima snažnu političku i ekonomsku suradnju i značajne investicije, a razmjena između ove dvije zemlje iznosi čak 4 milijarde eura.
Kazao je kako je Hrvatska odabrala financiranje nekoliko projekata koji su svojevrsni svjetionici vidljivi svima.
“Ti projekti su izgradnja Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, kontinuirana potpora Sveučilištu u Mostaru i Sveučilišnoj kliničkoj bolnici te potpora medijima koje koriste Hrvati u Bosni i Hercegovini”, istaknuo je.
Hrvatski premijer ranije je u petak na X-u poručio i da Vlada RH ima trajnu zadaću skrbiti se o Hrvatima izvan Hrvatske.
“Hrvatima u BiH kao konstitutivnom narodu – važno je osigurati punu ravnopravnost svih triju konstitutivnih naroda”, naveo je Plenković.
Vlada je spremna promijeniti ustavna ograničenja kojima je 2010. broj saborskih mandata za predstavnike dijaspore smanjen na tri, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković u Zagrebu u petak, optužujući lijevu oporbu da to onemogućuje.
Plenković je rekao da je “sasvim u redu” što postoji osam predstavnika nacionalnih manjina u Saboru, ali “nije dobro” što su tamo tek tri zastupnika Hrvata izvan Hrvatske. “Hoće li nam dopustiti da dvotrećinskom većinom promijenimo ustav? Možete misliti”, rekao je Plenković. Kazao je da je politička volja SDP-a bila ukloniti fizičku mogućnost glasanja Hrvata izvan Hrvatske ne bi li se smanjio njihov utjecaj. “Pitajte (hrvatskog predsjednika Zorana) Milanovića koji su 2010. kad se mijenjao ustav ucijenili tadašnju vladu Jadranke Kosor da se ne smije glasati van sjedišta diplomatskih misija i konzularnih ureda”, dodao je.
Izvor: N1













