U Zagrebu je 28. i 29. maja 2025. održano deveto izdanje međunarodne muzejske konferencije Meet, See, Do, koje je okupilo više od devedeset muzealaca i stručnjaka za kulturnu baštinu iz desetak zemalja jugoistočne Evrope i šire.
Konferenciju je organizovala Balkanska mreža muzeja (BMN) sa sjedištem u Sarajevu, u partnerstvu s Muzejom grada Zagreba i Mrežom evropskih muzejskih organizacija (NEMO), sa ciljem adresiranja savremenih izazova muzeologije u kontekstu društvenih, tehnoloških i ekoloških promjena.
Program konferencije otvorili su Emina Višnić, pročelnica Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba, Aleksandra Berberih Slana, direktorica Muzeja grada Zagreba, i Tatjana Cvjetićanin, predsjednica Upravnog odbora BMN-a, naglašavajući važnost regionalne saradnje u jačanju kapaciteta muzejske zajednice. Konferencija je kroz predavanja, panele i radionice obuhvatila profesionalnu etiku, institucionalne vrijednosti, nove tehnologije i edukativne prakse u muzejskom radu.
Centralni dio programa činila su dva uvodna predavanja. Margherita Sani sa Univerziteta u Bolonji govorila je o nužnosti redefinisanja profesionalnih uloga muzealaca u kontekstu migracija, klimatskih izazova i digitalne transformacije. Maria Vlachou iz Access Culture problematizirala je političke pritiske i sve učestalije ukidanje odjela za raznolikost i inkluziju u velikim muzejima, upozoravajući na slične trendove i u Evropi.
Posebno istaknut doprinos dali su muzejski i kulturni stručnjaci iz Bosne i Hercegovine, aktivno pozicionirajući domaću scenu unutar aktuelnih međunarodnih diskusija. Na panelu o savremenim izazovima dizajna izložbi, Sanja Vrzić (CHwB BiH) predstavila je značaj prostorne i grafičke naracije u oblikovanju izložbi, posebno u balansiranju estetskih, konzervatorskih i edukativnih zahtjeva. Panel Emotivni muzej – kuriranje s pažnjom bavio se ulogom emocija u interpretaciji baštine.
Elma Hodžić (Historijski muzej BiH) govorila je o interpretaciji ratnog naslijeđa Sarajeva kroz muzejske programe i posebno predstavila postavku Spomen soba “Sarajevski spomenar”. Tatjana Jurić, profesorica i trenerica za ljudska prava, podijelila je iskustva u edukaciji mladih i marginaliziranih grupa kroz razvoj kritičkog mišljenja i empatije. Panel Digitalno pripovijedanje donio je primjere primjene savremenih tehnologija u interpretaciji baštine. Draga Gajić (Udruženje KAS, Banja Luka) predstavila je modele digitalnog pripovijedanja u inkluzivnom predstavljanju ženske baštine, dok je prof. dr. Selma Rizvić (Elektrotehnički fakultet UNSA) prikazala rad Laboratorije za kompjutersku grafiku u Sarajevu i primjenu virtuelne stvarnosti u tumačenju arheološkog naslijeđa. Praktične radionice obuhvatile su i inovativne pristupe dokumentaciji baštine.
Arman Džaferagić (Leibniz Institut, Njemačka) prezentirao je upotrebu 3D skeniranja i fotogrametrije za digitalnu dokumentaciju muzejske građe, nudeći konkretna tehnička rješenja za očuvanje materijalne baštine. Jedna od radionica bila je posvećena borbi protiv ilegalne trgovine umjetninama, koju je vodila Amra Ćebić (Međunarodna galerija portreta Tuzla). Kroz interaktivne simulacije, učesnicima je predstavila metodologije rada na prevenciji nelegalne trgovine kulturnim dobrima.
Pored stručnog programa, organizovani su i obilasci zagrebačkih muzeja, uključujući Muzej grada Zagreba i Etnografski muzej, a svečanost zatvaranja obilježena je dodjelom nagrade Peace Broker Prize for the Western Balkan Region, koju je ove godine dobila Irena Ružin iz Bitolja za doprinos regionalnoj saradnji i interkulturnom dijalogu.
Meet, See, Do 2025 još jednom je potvrdila ulogu BMN-a kao ključne platforme za profesionalno umrežavanje muzejske zajednice jugoistočne Evrope. Aktivno i vidljivo učešće muzealaca iz Bosne i Hercegovine i ove godine značajno je doprinijelo regionalnom dijalogu i razmjeni znanja, potvrđujući kapacitete bh. muzejske scene za ravnopravno sudjelovanje u savremenim međunarodnim praksama očuvanja i interpretacije kulturnog naslijeđa.