“NEĆETE KOPATI!”: Stanovnici Majevice ujedinjeni protiv rudnika litijuma

Građani, lokalne zajednice i ekološki aktivisti ujedinjeni su u jasnoj poruci protiv planiranog rudnika litijuma na planini Majevici, upozoravajući da bi taj projekat mogao izazvati katastrofalne ekološke, zdravstvene i društvene posljedice.

 

U srijedu, 12. marta, stotine građana okupile su se u Loparama ispred Centra za kulturu i informisanje, protestujući protiv najavljenog rudarenja litijuma. Skup, organizovan od strane udruženja “Čuvari Majevice” i “Eko put” uz podršku Opštine Lopare, jasno je pokazao jedinstven stav lokalnog stanovništva.

I dok se u Banjaluci i Sarajevu dešavaju političke borbe koje sedmicama unazad okupiraju pažnju medija i javnosti, stanovnici Lopara i okolnih mjesta zabrinuti su zbog informacija o potencijalnom otvaranju rudnika litijuma na obroncima Majevice. Upravo je Gerila nedavno pisala o dešavanjima vezano za ovo nalazište litijuma a gdje je u centru pažnje bio predsjednjik Republike Srpske Milorad Dodik.

Političke igre kao zaklon za rudarenje?

“Kada su politička prepucavanja u toku, najlakše je takve stvari provući kroz male rupe u zakonu”, izjavio je Admir Hrustanović, načelnik Općine Čelić, naglašavajući da građani sumnjaju u namjerne propuste u zakonskim procedurama.

FOTO: facebook.com/mojelopare1/

Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine, bio je još direktniji u svom obraćanju: “Ne dijelimo se na Bošnjake, Hrvate i Srbe, već na one koji vole ovu zemlju i one koji je žele prokopati i zatrovati. Više nas je normalnih. Nećete kopati ni sada, ni nikada.”

Ključni razlozi protivljenja lokalne zajednice

Organizatori skupa naveli su nekoliko ključnih razloga zbog kojih rudnik litijuma nije prihvatljiv:

  • Blizina naselja: Lokacija je u neposrednoj blizini Lopara, gdje živi oko 3.000 ljudi.
  • Rizik od zagađenja voda: Područjem protiču rijeke Gnjica i Janja, koje su ključne za snabdijevanje vodom stanovništva nizvodno.
  • Opasna tehnologija ekstrakcije: Ekstrakcija litijuma koristi opasne hemikalije poput koncentrirane sumporne kiseline.
  • Ekonomska neopravdanost: Rudna renta od svega 3% nije dovoljan razlog za devastaciju životnog prostora.
  • Nespojivost s lokalnim razvojem: Općina Lopare je orijentisana na turizam i poljoprivredu, što rudnik dovodi u pitanje.
Ignorisanje lokalne zajednice

Na skupu je posebno istaknuto da je nedopustivo da se proces donošenja odluka oko geoloških istraživanja, a samim tim i kasnije eksploatacije, odvija bez mišljenja lokalnog stanovništva. Izmjenom Zakona o geološkim istraživanjima Republike Srpske, koji je prošle godine izglasan u NSRS-u, suglasnost lokalnih vlasti i građana je u potpunosti isključena.

“Barem u Zakonu o koncesijama ne bi trebalo doći do isključenja lokalne zajednice i još nekih institucija čije je mišljenje ključno. Ako bi postojala dva-tri negativna mišljenja, to bi automatski isključilo mogućnost koncesije”, naglašava Rado Savić, načelnik Opštine Lopare.

FOTO: facebook.com/mojelopare1/

“Vlada RS mora shvatiti da je narod važniji od multinacionalnih kompanija”, istakao je Savić.

Andrijana Pekić, predsjednica “Čuvara Majevice”, navela je da je podnesen zahtjev Ministarstvu rudarstva i energetike da se prekine proces dodjele koncesije dok se ne riješi građanska inicijativa.

“Juče smo, kao članovi inicijativnog odbora, podnijeli zahtjev Ministarstvu rudarstva i energetike da se prekine proces dodjele koncesije dok se ne završi proces građanske inicijative koja je u tijeku”, rekla je Pekić.

“Ako vlada ne uvaži naše zahtjeve, pozvaćemo građane na neposlušnost institucijama Republike Srpske”, upozorio je Želimir Nešković, delegat u Domu naroda BiH.

“Tamo gdje se svakodnevno troše ogromne količine sumporne kiseline i eksploziva, životna sredina nikako ne može biti sigurna”, naglasio je Zvonimir Milošević, ističući pravne aspekte zaštite životne sredine prema Krivičnom zakonu RS-a.

Snežana Jagodić Vujić iz “Eko puta” poručila je da će se održati regionalni protest u Bijeljini krajem marta, uz učešće brojnih ekoloških udruženja iz cijele regije.

FOTO: facebook.com/mojelopare1/

“Još uvijek, nažalost, nemamo nikakav odgovor, što pokazuje neozbiljnost naših institucija. Zato se i borimo – želimo da nas vide, čuju i shvate da ljudi iz cijele ove regije ne žele rudnik u naseljenom mjestu”, dodala je Jagodić-Vujić.

“Poručujemo jasno i glasno – nećete kopati! Imamo strategiju za borbu i na pravnom planu i kroz građansku neposlušnost. To konkretno znači da narod ima zadnju riječ”, rekao je na skušu u Loparama je Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine

Budućnost još uvijek neizvjesna

Građani Majevice, odlučni u svojoj borbi, jasno su poručili da neće odustati od očuvanja prirodnih resursa za buduće generacije. Kako se politička kriza u Bosni i Hercegovini nastavlja, stanovnici ovih područja spremni su na daljnje korake kako bi zaštitili svoju životnu sredinu.

“Ovo nije samo naša borba, već i borba za našu djecu. Nećemo dozvoliti da unište Majevicu”, zaključili su aktivisti.

Izvor: Gerila

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas