Nermin Nikšić, predsjednik SDP BiH i premijer Federacije odbio je poziv predsjednika RS Milorada Dodika za razgovor o, kako je navedeno u dopisu, ‘vraćanju izvornom Dejtonu’.
Šta je pisao Dodik
U dopisu, Dodik i Radovan Višković, pozvali su jučer ukovodstvo FBiH na razgovore. Kako datum su naveli 28.februar ili 1.mart.
“Pozivam Vas, na radno-konsultativni sastanak povodom aktuelne političke situacije u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, sa posebnim osvrtom na očuvanje izvornih principa Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kako su entiteti strane koji učestvuju u sprovođenju ovog međunarodnog ugovora, predlažem da se sastanak, u skladu sa vašim mogućnostima održi u Palati Republike u Banjoj Luci u petak 28. februara ili subotu 1. marta 2025. godine u terminu koji vama odgovara”, navodi se u dopisu.
No, Nikšić ih je odbio. U odgovoru Dodiku i Viškoviću, koji je u posjedu Raporta, stoji:
“U vezi sa vašim dopisom, od 27.02.2025. godine, želim se zahvaliti na pozivu kojem bih se vrlo rado odazvao u drugim okolnostima i na neku drugu temu za koju su nadležne entitetske Vlade. Prije svega želim ukazati na činjenicu kako je apsolutno neprihvatljivo i neutemeljeno u Ustavu Bosne i Hercegovine i Općem okvirnom sporazumu za mir u Bosni i Hercegovini da entiteti, kao niže administrativne jedinice, odnosno njihovi predstavnici, raspravljaju o statusu i pitanjima Bosne i Hercegovine kao suverene, jedinstvene i nedjeljive države. Svaki vid rasprave o pitanjima iz nadležností države Bosne i Hercegovine može se voditi bilo putem institucija Bosne i Hercegovine ili, u slučaju razmatranja političkih pitanja funkcioniranja parlamentarnih većina i političkih prioriteta države, u formatu koji pretpostavlja učešće predsjednika ili predstavnika parlamentarnih stranaka na razini države Bosne i Hercegovine. Tako je i do sada bio slučaj, jer smo na razgovorima učestvovali prije svega kao predsjednici svojih partija, a izvršne funkcije koje obnašamo samo su davale dodatnu težinu i značaj razgovorima i postignutim dogovorima.

Nikšić navodi kako nije “spreman učestvovati ni u kakvim pregovorima niti dogovarati bilo koji oblik dalje političke saradnje sa institucijama Republike Srpske, sve dok ne budu obustavljeni i poništeni svi oblici neustavnog, antidejtonskog i antidržavnog djelovanja”.
“To podrazumijeva opoziv i poništenje svih neustavnih akata koje je predložila Vlada, a usvojila ili će tek usvojiti Narodna skupština Republike Srpske ili drugi organi i tijela ovog entiteta kojim se osporavaju nadležnosti i autoritet državnih organa i institucija, kao i institucija definisanih Općim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini – navodi se.
Očuvanje suvereniteta
Siguran sam da vam je poznato kako Ustav Bosne i Hercegovine utvrđuje obavezu entiteta da pruže svaki oblik „potrebne pomoći vladi Bosne i Hercegovine kako bi joj se omogućilo izvršavanje internacionalnih obveza Bosne i Hercegovine.”
“Obaveze entiteta su također da se „u cijelosti pokoravaju Ustavu”. Ustav Bosne i Hercegovine precizno definiše da isključivo Bosna i Hercegovina preuzima odgovornost „u pitanjima koja su prijeko potrebna za očuvanje suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti, političke nezavisnosti, i internacionalnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine, u skladu s diobom odgovornosti među institucijama Bosne i Hercegovine – istakao je Nikšić.
Izvor: Raport