Italijanska bokserka Angela Carini predala je meč Imane Khelif iz Alžira u osmini finala olimpijskog turnira u Parizu.
Italijanka u kategoriji do 66 kg već je izrazila zabrinutost što mora da se bori protiv – “biološki dokazanog muškarca”.
Carina je ušla u meč, a potom primila snažan desni kroše. Odmah je skinula opremu sa sebe, na 45 sekundi od starta meča.
Po završetku je odbila da se pozdravi sa rivalom, klekla je i rasplakala se u ringu.
Pod velom iste kontroverze je i učešće Lin Yu-Ting (57 kg) iz Kineskog Tajpeja.
Imane Khelif, alžirska državljanka, juče je postala politički slučaj nakon intervencije ministra sporta Andree Abodija koji je izrazio zabrinutost zbog susreta s talijanskom sportašicom.
Vladina predstavnica Meloni ustvrdila je kako nije jasno zašto nema “usklađivanja parametara minimalnih hormonalnih vrijednosti na međunarodnom nivou, što uključuje Evropsko, Svjetsko prvenstvo i Olimpijske igre”.
Mediji međutim pišu da Imane Khelif nikada nije bila muškarac. Sportski dokumenti i pasoši deponovani u Međunarodnom olimpijskom odboru, objašnjava danas Repubblica, potvrđuju da je žena. Ona i Tajvanka Lin Yu-Ting redovito se takmiče na Igrama iako su obe bile isključene sa Svjetskog boksačkog prvenstva zbog previsokog nivoa testosterona. Poput Caster Semenya, Khelif nije transrodna. Ona je osoba s razlikama u polnom razvoju.
Khelif izbačena sa Svjetskog prvenstva
Olimpijski odbor koji zabranjuje pregled polnih organa, ali ne potiče upotrebu farmakoloških tvari koje snižavaju razinu testosterona, odlučio je da je prag 10 nmol/L u 12 mjeseci koji prethode turniru i za cijelo vrijeme trajanja takmičenja.
Khelif je isključena sa Svjetskog prvenstva jer je DNK test otkrio prisutnost gena XY, specifičnog za muškarce.
Endokrinologinja Silvia Motta kaže za La Stampu da smo „suočeni sa interseksualnom osobom: ženom sa visokim nivoom muških hormona”.
Za potrebe sportskog takmičenja potrebni su homogeni kriterijumi koji postavljaju granicu nivoa testosterona. Prednost viška hormona je “prije svega jačanje mišića. Nivoi dozvoljeni za ženu ne smiju biti prekoračeni, inače konkurencija više nije fer. Kontroverza nastaje kada se pravila iznenada promijene – od važnog takmičenja poput Svjetskog prvenstva do Olimpijskih igara, koje su najsimboličniji sportski događaj.”
Forenzički genetičar i profesor na Univerzitetu Tor Vergata Emiliano Giardina objašnjava za Repubblicu: “Stanje sportašice nije jasno: postoji muški kariotip – dakle prisutnost Y kromosoma koji definira muški hromozomski pol – ali i karakteristike ženskih polnih organa. Pitanje je vrlo delikatno jer postoje različititi nivoi definicije pola, ne samo hromozomski.” Giardina kaže da “Olimpijski odbor mora definisati kako pristupiti jednoj od dvije kategorije. Kad bi odabrao kriterij kariotipa, bilo bi jednostavno – ako imate XY kromosom, vi ste muškarac. Ali, mogli bi usvojiti i druge kriterije.
Glasnogovornik MOK-a Mark Adams objasnio je da Khelif nema nikakvih prednosti zbog svoje hormonske situacije. I zapravo je izgubila jedan od četiri dosad odigrana meča.
Izvor: open.online, N1