PROIZVODNJA STRAHA U BIH: Na šta je Dodik istinski spreman?

„Od Milorada Dodika i njegovog režima može se očekivati da podižu dodatno tenzije i da, kako se to kaže, pucaju iz prazne puške jer nemaju nikakve kapacitete da urade nešto strašno. Za očekivati je novu blokadu institucija, kao što su to i do sada radili, povlačenje predstavnika RS, ali to bude i prođe“, kaže Kovač

Nakon višesatnog izlaganja završnih riječi Tužilaštva BiH, te Milorada Dodika i njegovog advokata, 19. februara pred Sudom BiH okončan je sudski postupak protiv predsjednika RS i v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića.

Zbog krivičnog djela nepoštovanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH tužitelj je zatražio da se Dodiku i Lukiću izrekne zatvorska kazna od pet godina i deset godina zabrani političko djelovanje. Postupajuća sutkinja Sena Uzunović saopštila je da će presuda biti izrečena 26. februara.

I prije okončanja sudskog postupka, kao i tokom njegovog trajanja, od Dodika kao i članova njegove stranke koji su u najužem rukovodstvu BiH i RS, stizale su prijetnje da bi osuđujuća presuda mogla biti kobna po budućnost BiH.

Istovremeno, preko premijera RS Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića, ministara u entitetskoj Vladi i srpskih ministara u Vijeću ministara, krajnje nedemokratski vršio se pritisak na nadležnu sutkinju, s ciljem Dodikovog i Lukićevog oslobađanja bilo kakve odgovornosti. Tako se na najgrublji način zadiralo u neovisnost pravosuđa kao jednog od stubova vlasti u BiH.

Osim pritisaka na Sud BiH, najavljuje se i da će Vlada i Narodna skupština RS odgovoriti na presudu radikalnim potezima prema samoj državi, ali kada i kakvim – i dalje nije jasno.

REALNE PRIJETNJE ILI PUCANJ IZ PRAZNE PUŠKE?

Miljan Kovač, novinar portala Impuls i građanski aktivista, smatra da prijetnje koje se upućuju po budućnost BiH – nisu realne.

„Od Milorada Dodika i njegovog režima može se očekivati da podižu dodatno tenzije i da, kako se to kaže, pucaju iz prazne puške jer nemaju nikakve kapacitete da urade nešto strašno. Za očekivati je novu blokadu institucija, kao što su to i do sada radili, povlačenje predstavnika RS, ali to bude i prođe“, naveo je Kovač u izjavi za Valter.

Naš sugovornik ističe da „Dodik nije naivan i da je svjestan da bi radikalizacijom situacije u BiH bio njegov potpuni kraj“, odnosno da je njemu bitnije da zadrži novac koji je stekao on i njegova porodica nego sama politička funkcija.

„Presudom Suda BiH, na način na koji je to Tužilaštvo zatražilo, svakako bi bio kraj njegove političke karijere, ali nepristajanje na nju, izazivanje nemira značilo bi i kraj slobode onih koji bi u tome učestvovali“, kazao je Kovač.

Miljan Kovač, foto Goran Šurlan/RAS SRBIJA

Koliko je optimizam Kovača utemeljen u ovom trenutku teško je procijeniti, jer koji su to radikalni koraci na koje bi se mogla odlučiti vlast u RS i dalje nisu poznati.

U Banjaluci je na dan okončanja ovog sudskog procesa održan sastanak članova Vlade s načelnicima i gradonačelnicima opština i gradova u RS. Na njemu su se razmatrali koraci koji će se poduzeti ukoliko Dodik i Lukić budu osuđeni.

Iz izjava nakon sastanka nije se moglo ništa konkretno saznati jer su iste frcale patriotskim nabojem uz, od upotrebe izlizanom, tvrdnjom da se u Sudu BiH nije sudilo Dodiku već Republici Srpskoj.

I dok su načelnici i gradonačelnici SDS-a odbili da se odazovu pozivu entitetske Vlade, na istom se pojavio gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković.

Svoj dolazak pojasnio je “svojom dužnošću, jer razgovor može donijeti samo dobro”.

“Kada pozove predsjednik Vlade Republike Srpske, šta god mislili o nekoj temi, uvijek želim da čujem o čemu se radi”, dodao je, a potom ustvrdio da je od premijera dobio obećanje “da bi eventualne mjere koje se mogu donijeti u narednim danima obuhvatile i sve one koji su ranije bili presuđeni od strane istog suda”.

Na koga je pri tom mislio, Stanivuković nije pojasnio. Na presuđene ratne zločince, kriminalce? Kao što nije jasno kako bi se na sve pravosnažno presuđene Srbe to moglo odnositi?

Kovač kaže da ga prisustvo Stanivukovića na sastanku ne čudi. Podsjeća da se u javnosti već odavno govori o njegovoj simbiozi s Miloradom Dodikom i da u ideološkom pogledu među njima i nema razlike.

INDOKTRINIRANJE JAVNOSTI

Jednako kao i predstavnici lokalnih zajednica, ni Vlada RS poslije hitne sjednice koja je nakon tog sastanka održana nije najavila kakve to korake sprema da poduzme, niti je u Narodnu skupštinu upućen zahtjev za održavanje sjednice, kako je to bilo najavljeno.

Umjesto toga – samo niz fraza u kojima se navodi  da Vlada ističe da će svi njeni budući zadaci biti usmjereni na “očuvanje i zaštitu Republike Srpske, kao i interesa naroda koji u njoj žive”, te da “pravno nasilje mora prestati i neće biti dozvoljeno nad institucijama RS“.

Predstavnici RS uporno indoktrirniraju javnost tezom da se nije sudilo Dodiku nego Republici Srpskoj

 

U kontekstu ovog slučaja valja podsjetiti da su ranije iz vlasti RS stizale također prijetnje po opstojnost BiH. Od one o secesiji, preko postavljanja policije na međuentitetsku liniju razgraničenja, izlaska iz državnog PDV sistema, do zabrane djelovanja SIPE, OSE i Državne granične policije na teritoriji ovog bh entiteta.

I dok sve to izaziva ozbiljnu zabrinutost kod građana širom BiH, političari iz Federacije BiH nisu komentirali okončanje sudskog procesa protiv Dodika i sve izjave koje stižu iz RS. Uzdržani su za sada ostali i zvaničnici država članica EU, Ured visokog predstavnika, a jedino se tim povodom oglasila misija OSCE-a u BiH.

Za to vrijeme predstavnici RS nastavljaju da indoktriniraju javnost tezom da se pred Sudom BiH nije sudilo Dodiku nego Republici Srpskoj. U stopu ih svojom propagandnom mašinerijom prati i javni entitetski servis (RTRS) koji je 19. februara i programsku šemu prilagodio tom događaju emitujući specijalni program „Suđenje Srpskoj“.

Unutar političkog korpusa u RS-u toj tezi se jedino suprotstavio SDS.

Lider te stranke Milan Miličević ponovo je upozorio javnost da Dodik nije Republika Srpska i pozvao i njega i njegove pristaše da okončaju s takvim manipulacijama.

Dodiku, barem tako smatraju on i njegove pristalice, vjetar u leđa daje i sve složenija geopolitička situacija nakon što je Donald Trump preuzeo vođstvo SAD-a, ali i podrška koju su mu pružili premijer Mađarske Viktor Orban i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Posebno Vučić koji je, protivno svom diplomatskom ponašanju, poslao poruke Sudu BiH i tako se na najgrublji način umiješao u unutrašnja pitanja druge države.

Vojnopolitički analitičar Nedžad Ahatović istakao je da „o Dodiku koliko god se opirao neće odlučivati ni Orban ni Vučić već institucije države BiH“.

„Mislim da je to osnovna poruka svima onima koji smatraju da mogu da prave haos i izazovu nesigurnost BiH i regiona. Ako Sud BiH ne uzmakne ovim pritiscima pod kojim se nalazi od posjete predsjednika Srbije i njegove izjave jučer, mislim da će to biti poraz institucija BiH. Onda lagano tonemo u haos. Na ovom suđenju institucije BiH polažu ispit, a posebno nezavisnost pravosuđa. Ova presuda bi trebala biti ‘upozorenje’ svima onima koji bi sutra na isti način pokušali izazivati institucije sistema“, naveo je Ahatović za N1.

Da li će sudska presuda biti početak političkog kraja Milorada Dodika ili uvod u sunovrat BiH znat će se, ipak, za nekoliko dana.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Čitajte još: 

NI MANJE ZEMLJE NI VIŠE PRIVILEGOVANIH: U BiH oko 5.000 diplomatskih pasoša bez ikakve kontrole

RASPAD IDEOLOŠKOG BRAKA IZ INTERESA: Od Emira do Nemanje dva putića

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

PODRŽITE NAS – jer mi istražujemo za vas!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.