Nakon višegodišnje pravne borbe, 13 radnika BHRT-a dobilo je sudsku presudu za neisplaćene doprinose protiv menadžmenta ove javne medijske kuće, čime je potvrđeno da su im godinama uskraćivana osnovna radnička prava.
Presuda dolazi u trenutku kada BHRT grca u dugovima, a stotine zaposlenih ostaje bez uplaćenih doprinosa, čime im se onemogućava ostvarivanje prava na penziju i zdravstvenu zaštitu.

S obzirom da, prema Pravilniku BHTR-a, uposlenici ne smiju bez dozvole menadžmenta istupati u javnosti, jedan od tužitelja za naš portal je potvrdio pravosnažnost presude u korist 13 radnika te pojasnio:
„Tuženi ima pravo žalbe, ali ne vjerujemo da će se žaliti s obzirom da su ranije priznali krivicu.“
UPOSLENICI BEZ OSTVARIVANJA PRAVA NA PENZIJU
Na početku ročišta, a o čemu je Valter izvijestio prije četiri mjeseca, pravni zastupnici BHRT-a priznali su krivicu, a Sud je naložio da se zaposlenicima isplate dugovanja. Prema riječima advokata radnika Ahmeda Ahmetovića, slijedi prinudna naplata neisplaćenih doprinosa za svakog od 13 tužitelja.Međutim, ovaj slučaj samo je vrh ledenog brijega jer se stotine zaposlenika BHRT-a suočava s istim problemom, a sistemsko urušavanje javnog servisa traje godinama.
Za mnoge radnike BHRT-a odlazak u penziju umjesto dostojanstvene završnice karijere postaje noćna mora. Dugogodišnji snimatelji, montažeri i novinari, koji su decenijama gradili javni servis, danas ne mogu ostvariti pravo na penziju jer im doprinosi nisu uplaćeni. Oni koji uspiju ostvariti to pravo suočavaju se s mizernim iznosima. Tako radnici sa 40 godina staža odlaze u penziju s tek 850 KM mjesečno, odnedavno uvođenjem minimalca sa 1.000 KM i uglavnom na isplatu prve penzije čekaju i do šest mjeseci.

Dok radnici mjesecima nisu primali plate, direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović osnovao je privatnu marketinšku firmu, što otvara pitanje sukoba interesa i prioriteta uprave u najtežim trenucima za ovu instituciju. Istovremeno, većina zaposlenika BHRT-a, uključujući tehničko osoblje, novinare i producente, preživljava s platama koje su ispod prosjeka u Federaciji BiH, a zbog neuplaćenog zdravstvenog osiguranja često su primorani plaćati liječenje iz vlastitog džepa.
Godinama se upozorava na finansijski kolaps Bosanskohercegovačke radio-televizije, ali političke institucije ostaju nijeme. Parlamentarna skupština BiH nije poduzela nikakve konkretne mjere za osiguranje stabilnog finansiranja, iako je opstanak BHRT-a jedan od 14 prioriteta koje BiH mora ispuniti na putu ka Evropskoj uniji.
DUG RTRS-a PRELAZI 100 MILIONA KM
Slično se ponašaju i sve političke garniture koje za dvije decenije nisu željele da uspostave formiranje korporacije i obezbjede uslove za stabilno finansiranje ove kuće. Nebrojeno puta u Parlamentu BiH namjerno je pravljena vještačka kriza, pozivalo se na neplaćanje RTV takse (a što je zakonska obaveza) te stečaj i gašenje BHRT-a. Osim toga, odnosom prema BHRT-u svjesno su rušili i napredovanje države ka EU.

Sudska pobjeda 13 radnika BHRT-a važna je činjenica, ali postavlja se nekoliko ključnih pitanja: da li će im zaista biti i uplaćeni doprinosi, hoće li menadžment konačno odgovarati za godine kršenja zakon, te šta će biti s preostalih 800 zaposlenika koji se suočavaju s istim problemom?
I konačno, da li je cilj političkih struktura uopšte spas BHRT-a, ili njegovo sistemsko gašenje?
Jedan od tuženih za Valter je rekao da se odmazda prema radnicima koji su dobili presudu već osjeti. Dvojica kolega ostali su bez predložene stimulacije. Osim toga, Sindikat BHRT-a u ovom procesu, kako ističe naš sagovornik, je bio na strani menadžmenta. Dodaje da je predsjednica Sindikata Merima Kutović-Pašalić ubjeđivala svakog ponaosob da odustanu od tužbe.
Istovremeno, Radiotelevizija Republike Srpske (RTRS) nastavlja nezakonito zadržavati kompletan iznos RTV pretplate prikupljene u RS-u, čime dodatno otežava funkcionisanje državne televizije. Taj dug sada prelazi 100 miliona KM. To je iznos koji bi bio dovoljan za sanaciju svih dugovanja BHRT-a.

U međuvremenu i dalje traje rat između RTV Federacije BiH i BHRT-a oko načina raspodjele sredstava od pretplate, pri čemu je u cijeloj ovoj situaciji amnestirana – RTRS koja, kako smo naveli, sav novac od pretplate od 2017. nezakonito zadržava na računu i njime suvereno raspolaže.
Čitajte još:
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-