Nakon sastanka s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, generalni sekretar NATO-a Mark Rutte rekao je da NATO ostaje čvrsto posvećen stabilnosti ovog regiona, naglasivši da ovo nije 1992. godina i da se “neće dopustiti stvaranje sigurnosnog vakuma” u državi.
Rutte boravi u radnoj posjeti BiH u jeku najveće poslijeratne krize, nastale antidejtonskim aktivnostima vlasti RS na čelu sa predsjednikom tog entiteta Miloradom Dodikom.
“Najprije, naša posvećenost BiH je čvrsta. NATO u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Dejtonski mirovni sporazum je kamen temeljac mira u ovoj zemlji i mora se poštivati i mi podržavamo ured visokog predstavnika. Svaka aktivnost koja podriva Dejtonski sporazum, ustavni poredak ili državne institucije je neprihvatljiva. Zapaljiva retorika i opasni postupci predstavljaju veliku opasnost za stabilnost BiH, ali moja glavna poruka je da je na kraju do političkih lidera u BiH“, rekao je generalni sekretar NATO-a i poručio članovima Predsjedništva:
“Do vas je troje. Ova zemlja gleda u vas troje, riječ je o ličnom rukovodstvu i vodstvu da se ova zemlja dići svojim Predsjedništvom koje će riješiti ovaj problem”.
Rutte je potvrdio da postoji zabrinutost za bezbjednosnu situaciju ali i dodao: “Da budemo jasni, ovo nije 1992. godina i mi nećemo dopustiti stvaranje sigurnosnog vakuma. Međunarodna zajednica je ovdje i posvećena je nastavku naše snažne podrške uključujući i kroz EUFOR i NATO. Znam da je EUFOR u potpunosti spreman održati sigurno i stabilno okruženje u BiH.”
“Nećemo dopustiti da se teško postignuti mir ugrozi i nastavit ću da vas podržavam na vašem evroposkom putu i euroatlanskom na kojem ostvrujete napredak. Ovo radimo zajedno sa međunarodnim partnerima, ukljućujući EU i visokog predstavnika, čije se ovlasti moraju sačuvati”, rekao je Rutte.
Nakon sastanka s Rutteom, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović potvrdila je da su stavovi unutar BiH podijeljeni kada je riječ o uzrocima političke krize, naglasivši da rješenja moraju doći iznutra.

“Schmidt ne može spasiti BiH, ali Republika Srpska i Federacija BiH to mogu i mislim da treba na tom planu i da radimo, i da stvari koje su se ispriječile ovdje kao veliki problem moraju biti uklonjene da bismo mogli da živimo normalan život, demokratski, u kojem ćemo i uživati u onome što jeste demokratija i donositi ozbiljne odluke koje su vezane za našu budućnost”, kazala je Cvijanović.
Član Predsjeništva BiH Denis Bećirović rekao je da se BiH suočava s najtežim momentima od 1995. godine do danas.
“Imali smo priliku da vidimo brutalni udar na ustav BiH”, kazao je Bećirović i naglasio: “Svi u BiH trebaju poštovati ustavni poredak, nadležnosti države BiH i nižih nivoa vlasti u BiH. Pretpostavka očuvanja mira i stabilnosti je poštivanje ustavnog poretka i neometan rad pravosudnih institucija u BiH.”
Član Predsjedništva Željko Komšić rekao je nakon sastanka da je “spreman da potpiše” sve što je Rutte rekao.
“Potrebno je da BiH izdvaja veći iznost novca za sektor odbrane kako bi pratili NATO standarde. O ovome u BiH trenutno niko ne razmišlja”, nagladio je Komšić.
VAŽNOST RUTTEOVE POSJETE
Posjeta generalnog sekretara NATO-a Marka Ruttea naročito je važna s aspekta bezbjednosti i činjenice da su građani Bosne i Hercegovine uplašeni događajima kojima se pokušava narušiti ustavni poredak BiH.
Podsjetimo, zbog neprimjenjivanja odluka visokog predstavnika Sud BiH je 26. februara izrekao prvostepenu presudu predsjedniku RS Miloradu Dodiku – kaznu zatvora u trajanju od jedne godine, kao i mjeru sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina.
Nedugo nakon toga, kao odgovor na ovu presudu, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zakone kojima se potkopavaju državne institucije, odnosno, kojima se Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i SIPA-i zabranjuje rad u RS.
Ovi potezi vlasti RS s Dodikom na čelu izazvali su tenzije i uzemirenost građana Bosne i Hercegovine, te su u javnosti stvorili dojam da fali tek jedna iskra da situacija u BiH eskalira.
Drugi, izuzetno važan aspekt posjete generalnog sekretara NATO-a je podsjećanje na činjenicu da Dodik nema niti će imati podršku Sjedinjenih Država. Koliko god se trudio da uvjeri javnosti kako ima podršku Trumpove administracije, Rutteova posjeta, kao i stavovi državnog sekretara Marca Rubija, postavili su Dodika na njegovo mjesto: kao separatistu koji svojim potezima pokušava ugroziti međunaordno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu.
Time su priče o navodnoj naklonosti Trumpove administracije, dovođenje bivšeg gradonačelnika Njujorka Rudyja Giuliania na miting podrške Dodiku, kao i, vjeruje se, ogroman novac potrošen na lobiranje u SAD – popadali kao kula od karata.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Više od autora:
DRŽAVNI UDAR UŽIVO: Ko će zaustaviti rušenje Bosne i Hercegovine?
ALMEDIN ŠIŠIĆ: Ako su Dodik i Vučić karcinomi, Mark Rutte je hirurg sa skalpelom
——————————————————————————————————————————————————————————————————————
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
——————————————————————————————————————————————————————————————————————
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————-