Inženjeri medicinske radiologije zaposleni u Javnoj ustanovi Dom zdravlja Kantona Sarajevo suočavaju se s velikim problemima u obavljanju svog neupitno važnog posla u medicini, od čega je najveći prijedlog da im se radno vrijeme sa standardnih šest sati produži na osam. Zbog specifičnosti njihovih radnih zadataka i stalne izloženosti jonizirajućem zračenju, takva odluka bi u praksi mogla ugroziti njihovo zdravlje.
Valterportal je kontaktirala skupina inženjera medicinske radiologije iz JU Dom zdravlja KS, koji ističu da im je ugrožena sigurnost te da su suočeni s degradacijom profesije.
U njihovom očitovanju, u koje je Valter imao uvid, ističu kako rade “na zastarjeloj RTG opremi, gdje su pojedini aparati stariji više od 20 godina” i da su u “svakodnevnom radu izloženi raspršenom zračenju, dok su osnovni sigurnosni uslovi daleko od zadovoljavajućih”.
ZAŠTITNA OPREMA STARA 20 GODINA
Navode niz primjera maćehinskog odnosa uprave JU Dom zdravlja KS prema njima, na primjer da su “aparati na kojima rade u prosjeku stari 20 godina, što značajno povećava rizik od neispravnosti i izlaganja zračenju”. Nadalje, zaštitna oprema koju koriste, a to su olovne pregače odnosno kecelje, također su stare 20 godina, iako prema smjernicama Evropske unije moraju biti redovno mijenjane jer vremenom gube zaštitna svojstva.
Također, vrata od RTG snimaone u jednom Domu zdravlja nisu adekvatno dihtovana, zbog čega postoji mogućnost propuštanja jonizirajućeg zračenja van kontrolisanog prostora.
Zabrinjavajuće je i što, kako navode, u periodu od 2017.do 2025. godine zaposleni inženjeri u zoni zračenja nisu išli na sistematske preglede.
“Tokom COVID-19 pandemije bili smo među najopterećenijim kadrom, s prosječno 160 snimaka dnevno po inženjeru, a bez naknadnog obaveznog sistematskog pregleda”, navode inženjeri medicinske radiologije u svom dopisu, te dodaju da su u tom periodu radili i vikendima, što je protivno zakonskim odredbama.
“Znalo se desiti da licenca aparata istekne i da niko u godinu dana ne dođe provjeriti aparat, a to zapravo znači vidjeti pušta li zračenje ili ne”, rekao je jedan od inženjera medicinske radiologije za Valter, koji je insistirao na anonimnosti.

Iz razgovora s njima može se zaključiti da su ovi stručnjaci već duže vrijeme nezadovoljni uvjetima na radu i odnosom poslodavca prema njima i njihovom zdravlju, te da je prijedlog da im se radno vrijeme produži na osam sati kap koja je prelila čašu, zbog čega su se i odlučili obratiti medijima.
Tome su prethodile i dvije odluke menadžementa koje smatraju duboko problematičnima i zabrinjavajućima. Prva je da se u augustu 2025. godine angažira firma TQM d.o.o. Institut za kvalitete, standardizaciju i ekologiju Lukavac da ispituje procjenu rizika za inženjere koji rade u zoni zračenja. Druga je pak to što je u januaru ove godine izrada elaborata o njihovim uvjetima rada povjerena firmi ZEP-ING d.o.o Tuzla, koja se bavi zaštitom od požara, zaštitom okoliša, zaštitom na radu i sl.
UGROŽENO ZDRAVLJE RADNIKA I PACIJENATA
Naime, iako se obje firme bave zaštitom na radu, inženjeri medicinske radiologije rade u specifičnim uvjetima i smatraju da ove dvije firme nisu dovoljno stručne za obavljanje poslova za koje su angažirane od strane menadžemnta JU Dom zdravlja KS. Ističu da ove firme nemaju licencirane medicinske fizičare – ključne stručnjake za procjenu radijacijske sigurnosti.
Zanimljivo je i da se, na primjer, na službenim stranicama TQM Lukavac, kada se u tražilicu upiše “radiologija”, dobije “Nothing Found” odnosno “ništa nije pronađeno”.

Pritom, inženjeri medicinske radiologije s kojima smo kontaktirali ne dovode u pitanje stručnost ovih firmi u onome čime se inače bave, već naglašavaju da ih ne smatraju stručnima za bavljenje zaštitom na radu kada je riječ o inženjerima radiologije. To što je ZEP-ING iz Tuzle stručan, kako navode na svojim službenim stranicama, za “obuku uposlenika iz oblasti sigurno rukovanje viljuškarom” ne znači automatski da bi trebao procjenjivati uvjete rada inženjera radiologije.
“Procjena rizika podrazumijeva da se utvrdi šta ako je aparat pokvaren, a mi to ne znamo. Mi po cijeli radni dan provodimo u tim snimaonama, i šta ako se stari aparat pokvari, ko će za to snositi odgovornost? To je pitanje našeg zdravlja!”, kaže za Valter jedan od inženjera.
I to nije sve.
“Sada se predlažu izmjene sistematizacije radnih mjesta po kojima se inženjeri medicinske radiologije žele degradirati na administrativne poslove, poput naručivanja i trijaže pacijenata. Naša struka podrazumijeva rad sa izvorima zračenja, zaštitu pacijenata, obradu snimaka, tehničko upravljanje opremom i unapređenje kvaliteta dijagnostike u saradnji sa doktorima. Pokušaji da se to svede na administraciju predstavljaju direktan napad na profesiju”, navode inženjeri medicinske radiologijezaposleni u JU Dom zdravlja KS u svom dopisu, ističući da je to “apsolutno neprihvatljivo”.
“Dosta je ignorisanja. Dosta je urušavanja struke. Dosta je ugrožavanja zdravlja radnika i pacijenata”, poručuju inženjeri medicinske radiologije iz JU Dom zdravlja KS, dodajući kako će se “boriti svim sredstvima koja nam stoje na raspolaganju, te da takve odluke osporavamo u cijelosti”.
PRIJE POKRETANJA TUŽBE SPREMNI NA RAZGOVOR
Prema informacijama Valtera, obratili su se sindikatu, a više od 40 inženjera medicinske radiologije su i angažirali advokata u svom trenutnom sporu s menadžementom JU Dom zdravlja KS. Bez obzira na to, ističu da su zainteresirani za dogovor, a ne za tužbe, iako ostavljaju i tu mogućnost otvorenom.
Što se tiče te javno-zdravstvene ustanove, na njenom čelu je od juna prošle godine dr. Elvedin Tatarević.
“Nikad nas nije primio na razgovor i ignorisao je sve dopise koje smo mu poslali. Mi smo mu se odmah na početku njegovog mandata obratili s molbom za sastanak, da vidi ko smo mi i šta radimo, ali se to dosad nije dogodilo”, kaže jedan inženjer medicinske radiologije.

SLIKA02 Generalni direktor JU Dom zdravlja KS dr. Elvedin Tatarević (Foto: JU Dom zdravlja KS)
Valter se upitom obratio upravi JU Dom zdravlja KS u vezi ovih problema s kojima se suočavaju inženjeri medicinske radiologije, ali do objave teksta nismo dobili njihov odgovor.
Ipak, prilika za dogovor s inženjerima medicinske radiologije koji rade u domovima zdravlja Kantona Sarajevo očito i dalje postoji, jer su oni prvenstveno za to zainteresirani. Ono što ih smeta je omalovažavanje njihovog rada i nebriga prema njihovom zdravlju. Indkativno je i da se u kontaktu s Valterom nisu nikad požalili, primjerice, na visinu primanja, već ističu da žele da ih se tretira s poštovanjem.
Za kraj treba napomenuti i da su inženjeri medicinske radiologije traženi u Europskoj uniji, baš zbog njihove stručnosti, ali i zdravstvenih rizika koje to zanimanje nosi sa sobom. Stručnjaci iz ovog područja u Kantonu Sarajevo bi u biti lako mogli naći vjerojatno mnogo bolje plaćene poslove, s mnogo odgovornijim pristupom zaštiti na radu, izvan Bosne i Hercegovine, što bi predstavljalo veliki problem za naše javno zdravstvo, koje ionako već godinama gubi stručne kadrove.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Pročitajte još:
TIHI PRITISAK: Kako se gasi profesionalno novinarstvo u Bosni i Hercegovini
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-













