SUD BIH OBRAZLOŽIO OSUĐUJUĆU PRESUDU DODIKU: Zabrana vršenja dužnosti predsjednika RS 6 godina

Sud Bosne i Hercegovine se oglasio nakon osuđujeće presude predsjedniku entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku.

Sutkinja Sena Uzunović je kazala da su tvrdnje odbrana da Christian Schmidt nije legitimno izabrani visoki predstavnik i da Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma ne daje ovlaštenje visokim predstavnicima da nameću zakone BiH neosnovane. Sutkinja se referisala na presude Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava govoreći o pitanju legitimiteta. “Potpisivanjem ukaza Dodik je direktno prekršio i Ustav BiH”, kazala je Uzunović.
Ona je objasnila da je posebno pravno pitanje što je Narodna skupština Republike Srpske donosila zakon koji se odnosi na Ustavni sud suprotno Ustavu BiH.
Prilikom sankcije Sud je zaključio da postoji opasnost da bi obavljanjem dužnosti predsjednika RS-a Dodik mogao počiniti neko krivično djelo kako je to javno najavljivao.
U odnosu na oslobađajuću prvostepenu presudu Milošu Lukiću Sud je zaključio da iz provedenih dokaza jasno proizlazi da Lukić 9. jula nije imao svojstvo v.d. direktora Službenog glasnika.

Sud Bosne i Hercegovine je izrekao prvostepenu presudu u krivičnom predmetu Milorad Dodik i drugi, kojom se optuženi Miloš Lukić oslobađa od optužbe da je počinio krivično djelo neizvršavanje odluka Visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, u vezi sa članom 54. istog Zakona, dok je u odnosu na optuženog Milorada Dodika, Sud donio osuđujuću presudu kojom se isti oglašava krivim zbog počinjenja krivičnog djela neizvršavanje odluka Visokog predstavnika iz člana 203.a stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Sud je optuženom Miloradu Dodiku izrekao kaznu zatvora u trajanju od jedne godine, kao i mjeru sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina, od dana pravosnažnosti presude.

U odnosu na prijedlog Tužilaštva BiH koji se odnosio na, kako se to u optužnici navodi, utvrđivanje pravnih posljedica osude iz člana 203.a stav 5. tačke a), c) i d) KZBiH, Sud u izreci presude nije donio posebnu odluku, iz razloga što pravne posljedice osude nastupaju po automatizmu, odnosno po sili zakona, nakon pravosnažnosti presude.

Potvrđenom optužnicom Tužilaštvo BiH je optužene Milorada Dodika i Miloša Lukića teretilo da, kao službene osobe u institucijama Republike Srpske, nisu primijenili i proveli Odluke Visokog predstavnika za BiH.

U optužnici je, između ostalog, navedeno da su, u periodu od 1.7.2023. do 9.7.2023. godine u Banjoj Luci, Milorad Dodik i Miloš Lukić, kao službene osobe u institucijama Bosne i Hercegovine, svjesni i znajući da je Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke Visokog predstavnika.

Izvor: Klix, Detektor

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas