VELIKA AKCIJA EUROPOLA OBUHVATILA BIH: Ciljali na web-stranice koje vrbuju maloljetnike

Ova akcija dolazi svega nekoliko sedmica nakon što je Europol formirao novu Operativnu radnu grupu s ciljem borbe protiv sve učestalije pojave regrutovanja mladih u ozbiljan i organizovani kriminal.

Europska policijska agencija Europol je koordinarala veliku akciju protiv vrbovanja maloljetnika putem interneta u više država u Europi uključujući i Bosnu i Hercegovinu.

U akciji su učestvovale policijske i sigurnosne službe iz brojnih zemalja, uključujući Albaniju, Austriju, Belgiju, Bosnu i Hercegovinu, Češku, Dansku, Njemačku, Mađarsku, Irsku, Maltu, Portugal, Srbiju, Sloveniju, Španiju, Ukrajinu i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Ova akcija dolazi svega nekoliko sedmica nakon što je Europol formirao novu Operativnu radnu grupu s ciljem borbe protiv sve učestalije pojave regrutovanja mladih u ozbiljan i organizovani kriminal.

Prema podacima koji su nedavno dostavljeni Europolu, maloljetnici su trenutno uključeni u preko 70 posto kriminalnih tržišta, što dodatno naglašava hitnost zaštite djece od eksploatacije od strane kriminalnih mreža.

“Terorističke grupe sve češće ciljaju mlade, koristeći njihove ranjivosti, ali i digitalne vještine, kako bi širili nasilne i ekstremističke ideje”, izjavila je Catherine De Bolle, izvršna direktorica Europola.

“Saradnja između javnih institucija i privatnog sektora ključna je za sprečavanje radikalizacije mladih koji bi mogli nanijeti štetu sebi i društvu”, nastavila je.

Tokom operacije, utvrđeno je da ekstremističke grupe sve sofisticiranije koriste tehnologiju, uključujući vještačku inteligenciju (AI), za kreiranje sadržaja koji je posebno prilagođen mlađoj publici.

Uočen je rast propagande u formi kratkih videa, memova i sadržaja sa gaming elementima, koji često sadrže teroristički audio-vizuelni materijal. Među pronađenim sadržajem bilo je i materijala koji glorifikuje maloljetnike uključene u terorističke napade, prikazujući ih kao “heroje” i “nadu društva”, dok su djevojčice uglavnom prikazivane u ulozi majki budućih boraca.

Posebno zabrinjavajuće je korištenje narativa o žrtvama, naročito kroz slike ranjene ili ubijene djece iz ratnih zona, čime se kod mladih pokušava izazvati emocionalna identifikacija i podstaći želja za osvetom i nasiljem.

Europolov Europski centar za borbu protiv terorizma nastavlja sa podrškom državama članicama u prevenciji i istrazi širenja terorističkog sadržaja na internetu, s ciljem stvaranja sigurnijeg digitalnog prostora za građane Europe.

Izvor: Radio Sarajevo

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas