ZBOG POKUŠAJA UBISTVA U BLAŽUJU: Dvojici Afganistanaca određen jednomjesečni pritvor

Na prijedlog postupajuće tužiteljice Tužilaštva KS, Kantonalni sud je odredio jednomjesečni pritvor dvojici državljana Afganistana zbog krivičnog djela pokušaj ubistva.

Pritvor im je određen zbog opasnosti od bjekstva, opasnosti od utjecaja na saučesnike, prikrivanje dokaza, ponavljanja krivičnog djela i zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi osumnjičenih moglo doći do uznemirenja javnosti.

Ismail Ghani i Faisal Ahmadzai sumnjiče se da su u ulici Kamenolom sa još dva migranta pucali iz puški i pištolja na šest migranata od kojih su dvojica zadobili teške povrede opasne po život.

Podsjetimo, pucnjava se dogodila u ponedjeljak u 21:25 sati, a tokom cijele noći pripadnici sarajevske policije su vršili pretrese migrantskog kampa i osoba koje se mogu dovesti u vezu sa sukobom koji je kulminirao upotrebom vatrenog oružja.

Prema informacijama koje su potvrđene iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, na KCUS je tada primljeno ukupno šest osoba, a kod pet su konstatovane teške tjelesne povrede. Dva muškarca koja su smještena na KCUS su životno ugrožena.

Među povrijeđenima je jedan Pakistanac i pet Afganistanaca.

Kamp Blažuj je jedan od četiri prihvatna centra za migrante u BiH. Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM), početkom maja je u ovom kampu bilo oko 320 osoba od ukupno oko 540 u četiri kampa.

Istovremeno, Human Rights Watch (HRW) 26. maja je upozorio da bi tretman pritvorenih migranata u Bosni i Hercegovini (BiH) trebao izazvati zabrinutost kod vlada koje razmatraju slanje dodatnih migranata u tu zemlju.

Proceduralna kašnjenja, ograničen pristup advokatima i zabrinutost zbog uslova i pristupa uslugama doveli su migrante u opasnost, navodi HRW u objavi 26. maja.

Kako piše HRW, vlada Ujedinjenog Kraljevstva predložila je BiH, zajedno sa Srbijom i Albanijom, kao potencijalne lokacije na Balkanu za centar za povratak. Tražioci azila iz drugih zemalja čiji su zahtjevi odbijeni bili bi poslani tamo, dok bi se dogovorili njihovi povratci u zemlje porijekla ili druge treće zemlje.

“Dugotrajno pritvaranje migranata bez adekvatnih zaštitnih mjera dovodi ljude u rizik od kršenja prava”, rekao je Hugh Williamson, direktor za Evropu i Centralnu Aziju u Human Rights Watchu.

Izvor: Oslobođenje, Valter, RSE

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas