AMNESTY INTERNATIONAL: Srpske vlasti koriste špijunski softver za nezakonito praćenje aktivista

Foto: screenshot/Danas

Policija i obaveštajne službe u Srbiji koriste napredne mobilne forenzičke proizvode i do sada nepoznati špijunski softver za ilegalno praćenje novinara, aktivista za zaštitu životne sredine i aktivista za građanska prava, navodi se u izveštaju Amnesti internešenela, prenosi The Guardian.

Izveštaj pokazuje kako se mobilni forenzički proizvodi izraelske firme Cellebrite koriste za otključavanje i izvlačenje podataka sa mobilnih uređaja pojedinaca, koji su zaraženi novim Android spyware sistemom, NoviSpy.

Srpske vlasti koriste „tehnologiju nadzora i taktiku digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmerene protiv civilnog društva“, kaže Dinušika Disanajake iz Amnesti internešenela, koja je autorica izveštaja.

Disanaiake, zamenica regionalnog direktora Amnestija za Evropu, rekla je da izveštaj pokazuje kako proizvodi kompanije Cellebrite, koje koriste policija i obaveštajne službe širom sveta, mogu predstavljati „ogroman rizik“ za aktiviste za prava „kada se koriste van stroge zakonske kontrole“.

Cellebrite-ovi alati za agencije za sprovođenje zakona i vladine entitete omogućavaju izdvajanje podataka sa niza uređaja, uključujući nedavne Android i iPhone mobilne telefone, i mogu ih otključati bez pristupa lozinki uređaja.

NoviSpy, iako je tehnički manje napredan od visoko invazivnog špijunskog softvera kao što je Pegasus, ipak dozvoljava srpskim vlastima da snime osetljive lične podatke sa ciljanog telefona i omogućava daljinsko uključivanje mikrofona ili kamere telefona.

Izveštaj dokumentuje kako su srpske vlasti koristile proizvode Cellebrite da bi omogućile NoviSpy špijunski zaraze mobilnih telefona novinara i aktivista, uključujući – u najmanje dva navrata – tokom policijskih intervjua.

Srpskog istraživačkog novinara Slavišu Milanova policija je nakratko privela u februaru ove godine pod izgovorom testa za vožnju u alkoholisanom stanju. Njegov Android telefon je bio isključen kada ga je predao i nikada mu nisu tražili lozinku.

Nakon puštanja na slobodu, Slaviša je primetio da je njegov telefon, ostavljen na prijemu policijske stanice, izgledao kao da je neko nešto radio na njemu te da su mu podaci isključeni. Analiza Amnestijeve laboratorije pokazala je da ga je proizvod Cellebrite otključao i da je NoviSpy instaliran.

Pronađeni su i forenzički dokazi koji pokazuju da su proizvodi kompanije Cellebrite korišćeni za otključavanje telefona aktiviste za zaštitu životne sredine Nikole Ristića, koji je kasnije takođe zaražen NoviSpy.

Donča O Sirbhail, šef Laboratorije za bezbednost Amnestija, rekao je da dokazi „pokazuju da je NoviSpy instaliran dok je srpska policija posedovala Slavišin uređaj, a da je zaraza zavisila od upotrebe naprednog alata kao što je Cellebrite UFED“.

Amnesti „pripisuje špijunski softver NoviSpy Srpskoj bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA)“, rekao je Sirbhail. Drugi aktivisti, uključujući i člana centra Krokodila, koji promoviše pomirenje na Zapadnom Balkanu, bili teakođe meta špijuniranja.

Amnesti je saopštio da je obavestio Android i Gugl o NoviSpy pre objavljivanja izveštaja i da je špijunski softver uklonjen sa pogođenih Android uređaja. Gugl je takođe poslao upozorenja o „napadima koje podržava vlada“ mogućim ciljevima, navodi se u saopštenju.

Aktivisti na meti špijunskog softvera Pegasus u Srbiji rekli su da su zaprepašćeni. „Ovo je neverovatno efikasan način da se potpuno obeshrabruje komunikacija među ljudima“, rekao je jedan aktivista, koji je tražio da ostane anoniman. „Sve što kažete može biti upotrebljeno protiv vas, što parališe i na ličnom i na profesionalnom nivou“.

Drugi je rekao da je rezultat svega „ili se odlučite za autocenzuru ili progovorite bez obzira na to – u tom slučaju morate biti spremni da se suočite sa posledicama“.

NSO grupa, koja je razvila Pegasus, nije potvrdila da je Srbija kupac, ali je rekla da „ozbiljno shvata svoju odgovornost da poštuje ljudska prava i da je snažno posvećena izbegavanju izazivanja negativnih uticaja na ljudska prava, doprinosa ili direktnog povezivanja sa njima“. Rečeno je da je pregledalo sve verodostojne navode o zloupotrebi grupnih proizvoda.

Cellebrite nije dao nikakav odgovor ili komentar na izveštaj, koji je poslat pre objavljivanja, saopštio je Amnesti. Srpske vlasti takođe nisu odgovorile na zahteve za komentar.

Tokom procesa istraživanja, izraelska kompanija je poslala Amnestiju kratak odgovor u kojem se navodi da to nije kompanija za nadzor i da nije obezbedila tehnologiju sajber-nadzora ili špijunski softver.

Cellebrite je rekao da je njegov proizvod „digitalna istražna platforma koja oprema agencije za sprovođenje zakona, tehnologijom potrebnom za zaštitu i spasavanje života, ubrzanje pravde i očuvanje privatnosti podataka“.

Dodaje se da su njegovi proizvodi „striktno licencirani za zakonitu upotrebu, zahtevaju nalog ili saglasnost da pomognu agencijama za sprovođenje zakona u zakonski sankcionisanim istragama nakon što se zločin dogodio“.

Amnesti je potvrdio da to može biti namena proizvoda, ali istraživanje je jasno pokazalo da se oni mogu zloupotrebiti „da bi se omogućilo postavljanje špijunskog softvera i široko prikupljanje podataka sa mobilnih telefona van opravdanih krivičnih istraga“.

U izveštajuse navodi da Cellebrite i druge digitalne forenzičke kompanije „moraju sprovesti adekvatnu pažnju kako bi osigurali da se njihovi proizvodi ne koriste na način koji doprinosi kršenju ljudskih prava“.

Izvor: danas.rs

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas