Fudbalski savez Kantona Sarajevo održao je vanrednu sjednicu koja je rezultirala smjenom rukovodstva Skupštine i isključivanjem sportskih udruženja iz članstva. Odluka o isključenju udruženja donesena je nakon inspekcijskog nadzora koji je utvrdio da samo sportski klubovi smiju biti članovi FSKS. Aktuelno rukovodstvo FSKS pokušava osporiti legitimitet sjednice. Šta se dešavalo u proteklim danima i šta stoji iza postupanja FK Željezničar?
Nekoliko uzbudljivih dana je iza nas, barem kada govorimo o sarajevskom fudbalu. Sinoć je napokon održana dugo najavljivana vanredna sjednica Skupštine Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo (FSKS), a doneseno je nekoliko važnih odluka.
Pored smjene predsjednika i potpredsjednika Skupštine, najvažnija odluka tiče se statusa udruženja čiji su predstavnici u proteklim godinama preuzeli glavnu ulogu u ovom kantonalnom savezu, o čemu je Žurnal pisao.
To će se, prema svemu sudeći, promijeniti. Novi predsjednik Skupštine FSKS Kasim Cerić je nakon sjednice medijima kazao da će se sva udruženja isključiti iz članstva FSKS:
„Donesena je odluka da se isključe sva udruženja, prema rješenju Inspekcije, koja je naložila da se ta udruženja isključe i da se Statut uskladi sa Zakonom o sportu KS. Isključili smo pet udruženja iz FSKS, a članice FSKS činit će klubovi, kako nalaže Zakon o sportu.“
Podsjetimo da je Žurnal pisao da je nedavno Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS, nakon prijave, obavila inspekcijski nadzor nad radom FSKS, da su utvrđene određene nepravilnosti u radu, a da se najvažnija odnosi na Statut FSKS, preciznije status udruženja, koja su pod spornim okolnostima primljena pod okrilje FSKS.
U najkraćem, Inspekcija je tražila isključivanje svih sportskih udruženja iz članstva Fudbalskog saveza KS, s obzirom na to da je Zakonom o sportu KS predviđeno da se samo sportski klubovi, a ne sva udruženja, mogu udruživati u saveze i sportska društva na području Kantona Sarajevo. Rok za izvršenje upravne mjere bio je 30 dana. Usvajanjem odluke na vanrednoj sjednici Skupštine, taj rok je ispoštovan. Ove odluke tiču se i samog Statuta FSKS, pa sve sada treba ovjeriti resorno Ministarstvo kulture i sporta KS na čelu sa Kenanom Magodom. Bilo bi veliko iznenađenje da se to ne uradi jer je i sam Magoda u proteklom periodu bio jedan od najvećih zagovornika promjena u FSKS.
Potom bi se trebala održati i izborna sjednica Skupštine na kojoj bi pravo glasa trebali imati samo klubovi, bez spornih udruženja. To je, ukratko, epilog sinoć održane vanredne sjednice, nakon koje je poručeno kako su klubovi “pokazali jedinstvo i zauzeli stav da u ovom kantonalnom Savezu svi moraju imati samo jedan interes, a to je sport i njegova budućnost”, da “u ovom Savezu ne smije biti ličnih interesa”, te da su “lični apetiti doveli u proteklim godinama do urušavanja kvaliteta sarajevskog fudbala”.
PROBLEMI S KVORUMOM
Sve ono što se dešavalo u danima pred vanrednu sjednicu teško je uopće staviti u jedan novinarski tekst. Pokušat ćemo izdvojiti ono najvažnije. Prije svega, problematizirano je samo sazivanje vanredne sjednice koju su inicirali predstavnici sportskih klubova s područja Kantona Sarajevo. Aktuelno rukovodstvo FSKS, u kojem glavnu riječ imaju sportska udruženja, odbilo je zahtjev za zakazivanje sjednice, navodeći da je FSKS “jasno utvrdio da zahtjev za sazivanje Vanredne skupštine FSKS od 16.10.2024. godine nije pravno valjan iz razloga što se na istom nalazilo niz neregularnih i falsifikovanih potpisa”.
Klubovi su, ipak, insistirali na održavanju vanredne sjednice, uz podršku ministra Kenana Magode. Uz protivljenje aktuelnog rukovodstva, vanredna sjednica Skupštine zakazuje se za 12. novembar. Za kvorum je potrebno bilo prisustvo 24 delegata, a na sjednici su bila prisutna samo 22. Ispostavit će se da na sjednicu, između ostalih, nije došao predstavnik FK Unis, kojem se navodno prijetilo, te da predstavnik FK Željezničar nije dao svoj potpis, zbog čega je sjednica prolongirana za 24 sata.
SUSPENZIJA ŽELJINOG DELEGATA
Upravo je postupanje FK Željezničar tu noć izazvalo najveće polemike. V.d. direktora FK Sarajevo Tarik Trbić na društvenim mrežama objavljuje kako su za promjene u sarajevskom fudbalu bila 22 kluba, da su bila potrebna 24, te da FK Željezničar nije dao svoj potpis. Ispostavit će se da su Trbićevi navodi bili, u najmanju ruku, nepotpuni, a on će kasnije izbrisati post sa društvenih mreža. Reagirao je ubrzo FK Željezničar saopćenjem da je Mirza Trbonja, predstavnik kluba u Skupštini FSKS, zapravo suspendovan.
“Mirza Trbonja suspendovan je na šest mjeseci od strane Izvršnog odbora FSKS prije mjesec dana. Nakon uložene žalbe, drugostepena komisija je usvojila žalbu. Ipak, u toku današnjeg dana (12. novembar, op.a), delegatu Kluba je dostavljena nova Odluka kojom je suspendovan. Slijedom toga, delegat FK Željezničar nije mogao učestvovati u današnjoj sjednici niti glasati”, navedeno je u saopćenju.
Trbonja je, inače, jedan od onih koji su u proteklim godinama zvanično ukazivali na nepravilnosti, neregularnosti i nezakonitosti u radu FSKS. Suspendovan je upravo zbog, kako se navodi, “neosnovanih tvrdnji o navodnim neregularnostima u radu organa i tijela FSKS”, čime je “narušio ugled FSKS”. Iako je na dan kada je suspendovan imao nedvosmislenu podršku upravljačkih struktura FK Željezničar, u javnost dolazi informacija da se prethodno FK Željezničar ogradio od stavova Mirze Trbonje:
“Obavještavamo vas da stavovi delegata Mirze Trbonje izneseni dana 19.04.2024. godine (…) jesu njegovi lični stavovi, koji ni na koji način nisu usaglašeni s organima FK Željezničar, pa samim tim ne predstavljaju naš zvaničan stav”, navelo se u dopisu ovog kluba prema FSKS.
Iako bi se ovakvo postupanje FK Željezničar moglo tumačiti kao neprincipijelno, pa i oprečno, s obzirom na to da su se i ogradili od stavova Mirze Trbonje, ali mu i dali podršku, Žurnal nezvanično saznaje kako je suština problema zapravo u samom klubu.n Prema informacijama kojima raspolažemo, dopis u kojem se FK Željezničar ogradio od stavova Trbonje djelo je jednog dijela rukovodstva Skupštine FK Željezničar, a ne samog kluba, te na njemu, navodno, uopće nije bilo potpisa ovlaštenih osoba. No, sve ovo više govori o odnosima unutar FK Željezničar, ali i odnosima između dva najveća i najznačajnija fudbalska kluba u glavnom gradu.
SJEDNICA SE, IPAK, ODRŽALA
Dok se u javnom prostoru raspravljalo o tome ko za čije interese radi, pripremala se sjednica koja se i održala 13. novembra. Razlika je u tome što je ovoga puta bila potrebna “samo” natpolovična, a ne dvotrećinska većina. Osim smjene predsjednika i potpredsjednika Skupštine, te izbacivanja sportskih udruženja iz FSKS, ukinuta je i suspenzija delegatu FK Željezničar čime je omogućeno i daljnje učešće ovog kluba u Skupštini. Ipak, rukovodstvo na čelu s Hamdom Spahićem, Fuadom Čolpom i Medžidom Gvozdenom sve vrijeme insistiralo je na tome da je sjednica nelegalna. Delegat FK Sarajevo Hajrudin Kapetanović dao je odgovor na te navode:
“Današnje odluke Skupštine FSKS u potpunosti prate nalog Ministarstva kulture i sporta KS. S tim u vezi, pratili smo rješenje Kantonalne uprave za inspekcije poslove. Niti jedna odluka Skupštine FSKS nije išla mimo Mape puta NFSBiH. (…) Vidjet ćemo kakva će biti reakcija. Što se tiče njihovog saopćenja, koje govori da je Skupština nelegalna, podsjetio bih da su po Statutu članovi Skupštine klubovi, a ne delegati. Zahtjev za vanredno zasjedanje Skupštine je ovjeren pečatima klubova. Delegati u Skupštini FSKS su samo delegati klubova. Dovoljan broj klubova je podnio zahtjev za vanrednu Skupštinu”, istakao je Kapetanović.
ŠTA SLIJEDI?
Ono što je izvjesno jeste da će Spahić, Čolpa, Gvozden i ostali sigurno pokušati osporiti donesene odluke. Veliko je pitanje i kako će se krovni, državni savez predvođen Vicom Zeljkovićem postaviti i da li će se, na neki način, umiješati u rad FSKS, s obzirom na to da je Fuad Čolpa u Izvršnom odboru NFSBiH vrlo dobro sarađivao s predsjednikom Zeljkovićem.
A kada govorimo o Izvršnom odboru NFSBiH, treba reći i kako se sve glasnije priča da je ministar kulture i sporta KS Kenan Magoda, možda i najveći kritičar aktuelnog rukovodstva FSKS, jedan od najozbiljnijih kandidata za Izvršni odbor NFSBiH. Podsjetimo, ova i naredna godina su izborne u bh. fudbalu. Izborna sjednica FSKS trebala bi biti održana sredinom decembra. U vrlo kompleksnom izbornom sistemu, možda i najvažniji su upravo kantonalni fudbalski izbori, odakle se delegiraju kandidati za federalni i državni savez.
Kako je BiH država apsurda, od toga nije ostao imun ni sport poput fudbala, pa je vrlo važno ko štiti čije sportske, odnosno fudbalske, ali i nacionalne, lične i druge interese u fudbalskim savezima na federalnom i državnom nivou. Nerijetko je to i važnije od onog što se dešava na zelenim terenima.
Izvor: zurnal.info