Generalni sekretar UN, Antonio Guterres, ocijenio je da je situacija na sjeveru Kosova napeta, uz mogućnost eskalacije.
– Pozivam sve strane da ponove privrženost dijalogu uz posredovanje EU i u potpunosti sprovedu postojeće dogovore, naveo je Guterres u šestomjesečnom izvještaju o stanju na Kosovu o kojem će Vijeće sigurnosti raspravljati 30. oktobra.
Pozvao je i vlasti u Prištini da hitno i potpunosti odgovore na zabrinutost srpske zajednice povodom mogućih akcija koje se odnose na institucije zdravstva i obrazovanja, prenosi RTS.
Guterres je upozorio da jednostrane akcije, poput zatvaranja institucija koje finansira Beograd, ograničavanje protoka robe i najave otvaranja mosta preko Ibra, podižu tenzije i umanjuju povjerenje među zajednicama.
On je ocijenio da ovakvi potezi ne samo da ometaju normalan život i društvena i ekonomska prava onih koji su njima pogođeni, već ozbiljno ugrožavaju sveukupan napredak i stabilnost.
– Od suštinske je važnosti da potezi političkih lidera budu u skladu sa potrebama i pravima svih zajednica, naveo je Guterres.
Ukazao je da je od ključnog značaja očuvanje ekonomskih i socijalnih prava manjinskih zajednica, uključujući one najranjivije.
Guterres je, takođe, upozorio da ozbiljan bezbjednosni incident u Banjskoj 23. septembra prošle godine predstavlja pokazatelj potrebe da sve strane sarađuju o potrazi za pravdom, te da je rasvjetljavanje takvih incidenata od ključne važnosti za ponovno uspostavljanje povjerenja i obezbjeđivanja dogoročne stabilnosti.
Naveo je i da je od suštinske važnosti da snage reda, prije svega prilikom privođenja, hapšenja i imovinskih pitanja, djeluju u potpunosti u skladu sa pravnim okvirima i u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava.
U izvještaju je navedeno da se na Kosovo za šest mjeseci vratilo 13 prethodno protjeranih osoba, od čega je sedmero Srba.
Ukupno, od 2000. godine na Kosovo se vratilo 29.418 od oko 200.000 protjeranih.
Izvor: Oslobođenje