Načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo godinama je pokušavao da dobije potpis za izmjene i dopune regulacionog plana iz 1982. godine koji je i dalje važeći za područje Bjelašnice. Na izvještaj o strategijskoj procjeni na okoliš uglavnom je dobijao negativna mišljenja iz nadležnih institucija, sve do dolaska ministra Bojana Bošnjaka. Međutim, ono što svi zaboravljaju jeste činjenica su Berilo i njegove nadležne općinske službe, uz pomoć pojedinih vijećnika, godinama gradili na Bjelašnici kroz izmjene urbanističkih dozvola, ali bez izmjene regulacionog plana iz 1982.
Istraga u vezi dugogodišnje otimačine državnog zemljišta i bespravne sječe šume na području Bjelašnice privodi se kraju. Tužilačka odluka u pogledu podizanja optužnice mogla bi biti donesena u prva tri mjeseca naredne godine, saznaje Žurnal.
Trenutno se rade završna vještačenja iz oblasti šumarstva, ali i geodetska, geološka, građevinska, ekonomska, ali i iz oblasti zaštite okoliša.
KO SU OSUMNJIČENI
U ovom predmetu za sada su osumnjičeni načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo, njegova općinska pomoćnica za geodetske, imovinsko-pravne poslove i katastar nekretnina Nađa Milišić, osnivač firme LOK-PIL d.o.o. Adis Mulaosmanović i njegova sestra Edina Džigal, te bivši direktor Sarajevo-šuma Nermin Demirović i ministar komunalne privrede infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi KS Bojan Bošnjak.
Žurnal je, podsjetimo, pisao da vlast u Kantonu Sarajevo, bez obzira ko je činio, već punih 20 godina nijemo posmatra kako Bjelašnicu uništavaju nelegalnom gradnjom. S obzirom na to, među osumnjičenima bi se mogli naći i neki političari, ali i bivši ili aktuelni uposlenici određenih institucija koji su na različite načine pomagali u legalizaciji kriminala na Bjelašnici.
Podsjetimo da je akcija kodnog naziva „Incitat“ počela 5. augusta pretresima na nekoliko lokacija. Berilo, Milišić i Mulaosmanović su u pritvoru proveli oko tri mjeseca, Demirović mjesec, dok se Džigal od početka brani sa slobode.
U akciji „Incitat 2“ 15. novembra uhapšen je ministar Bojan Bošnjak i njemu je u petak pritvor produžen za još dva mjeseca. U tom periodu trebala bi biti završena vještačenja mobitela koja su izuzeta od njega, ali i njegovih saradnika iz Ministarstva Adnana Medića i sekretarke Vildane Smajović, koja je inače na tu poziciju došla iz Općine Trnovo.
Bošnjak je osumnjičen da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu, što su svi ministri prije njega odbijali učiniti. Na ovaj način se legalizuju nezakoniti urbanistički projekti gradnje na Bjelašnici.
Na jednom od ročišta za pritvor, postupajući tužilac Darko Soldat je obrazlažući prijedlog za pritvor osumnjičenom ministru kazao da je pred donošenje pozitivnog mišljenja na Izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu Sportsko rekreacionog centra Bjelašnica, Bošnjak izmijenio Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva zadržavajući samo Sektor zaštite okoliša na čijem je čelu Adnan Medić.
Žurnal je ranije pisao da je za područje Bjelašnice i dalje je na snazi regulacioni plan iz 1982. godine u kojem ne postoji namjena „poslovno rekreaciona“, niti je on podrazumijevao gradnju apartmana. Dakle, na Bjelašnici se godinama unazad nelegalno grade apartmanska naselja kroz izmjene urbanističkih dozvola, a bez prethodno izmijenjenog regulacionog plana.
Nezakonite su i građevinske dozvole koje je godinama izdavala Općina Trnovo jer je to rađeno bez procjene uticaja na okoliš i okolinskih dozvola.
Podsjetimo, svi prethodnici Bojana Bošnjaka davali su negativno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu, ali to negativno mišljenje je dolazilo i iz drugih nadležnih institucija i ekoloških udruženja.
Podsjetimo i na to da su iz Ministarstva privrede ranije ukazivali na na pitanje zaštite vode. U svom mišljenju iz 2021. godine, kada je izvještaj o strategijskoj procjeni na okoliš dobio negativno mišljenje, naveli su da se za potrebe sadržaja predmetnog plana dodatno povećava potrošnja vode što dodatno povećava pritisak i na izvorište i na vodovodni sistem koji su i sada kapacitetom nedovoljni za snadbijevanje Sarajeva vodom.
„Odvodnja fekalnih voda je dodatno opterećenje na postojeći kanalizacioni kolektor Bjelašnica-Igman-Hadžići, te se postavlja pitanje da li postojeći kapacitet može zadovoljiti planirane sadržaje, imajući u obzir izgrađenost objekata koji su priključeni na kolektor.“, stajalo je tada u mišljenju Ministarstva privrede KS.
SKRIVENI APARTMANI NA BJELAŠNICI
Žurnal je već ranije pisao o tome ko sve od političara i javnih ličnosti ima apartmane na Bjelašnici.
No, pitanje je i ko su oni koji poput Berila imaju „skrivene“ apartmane. Podsjetimo, u objektu „Aroma“ na Bjelašnici tokom istrage je otkriven skriveni apartman Ibre Berila, koji se vodio na drugu osobu. Ovaj apartman je Berilo navodno dobio od vlasnika Arome kao znak zahvalnosti što je pogodovao u izgradnji objekta.
Neki od sugrađana koji u blizini „Arome“ imaju stanove viđali su Berila da povremeno dolazi u taj objekat, ali i članove njegove porodice.
Žurnal saznaje i da su pod istragom i dvije osobe koje su bile zadužene da prodaju ovaj apartman. Jedan od osumnjičenih je investitor nekoliko objekata na Bjelašnici, a koji je nedavno preuzeo i direktorsku poziciju jedne kantonalne ustanove.
O pranju novca kroz kupovinu i izgradnju objekata na Bjelašnici navodno se vodi poseban predmet.
„INCITAT“ SPRIJEČIO DALJU GRADNJU
Saznajemo i to da su policijskom akcijom „Incitat“, koja je izvedena po nalogu Tužilaštva KS, spriječena još dva projekta izgradnje apartmana na Bjelašnici. I ovi apartmani su se trebali graditi po istom principu.
Na prvom ročištu za pritvor, neposredno nakon hapšenja Berila i ostalih, tužilac Soldat je kazao da je Berilo većini investitora nanio ogromnu štetu jer postoji mogućnost da neki od njih ostanu bez kupljenih apartmana, odnosno da postanu vanknjižni vlasnici.
Advokati su tada na ovo reagovali tvrdeći da tužilac unosi paniku.
Stav odbrane Berila i njegove općinske pomoćnice jeste da ništa nisu mogli bez Općinskog vijeća, ali naši izvori već odavno tvrde da je većina u Općinskom vijeću, bez obzira kojoj političkoj partiji pripadali, radila upravo po instrukcijama načelnika.
Izvor: zurnal.info