NAKON OBUSTAVLJANJA ISTRAGE: Đajić optužio Stanivukovića za aferu “Kiseonik”

Foto: Gerila

Nakon što je banjalučko Okružno tužilaštvo obustavilo istragu u aferi Kiseonik Vlado Đajić, direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske optužio je Draška Stanivukovića gradonačelnika Banjaluke da je svjesno projektovao aferu znajući da afere nema.

“Vi ne znate šte je značilo boriti se sa nekim ko sam skida masku ili sa dolazi neko da moli i prijeti da skinete masku sa njegovog sina. Čovjek je znao i svjesno išao na to da napravi ovdje katastrofu”, rekao je direktor UKC Republike Srpske.

Đajić kaže da su svi znali da je kiseonik ispravan a potvrdio je i da UKC nabavlja kiseonik od istog dobavljača i danas. Dobavljač je firma u vlasništvu nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske, Stanislava Čađe, TGT Tehnogas.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković podnio je krivične prijave protiv Čađe, Šeranića, Đajića i premijera Republike Srpske Radovana Viškovića „zbog falsifikovanja isprava i ugrožavanja zdravlja stanovništva“ u septembru 2021. Nekoliko dana prije podnošenja prijave, Stanivuković je alarmirao javnost informacijom da je UKC RS isplatio 1,3 miliona KM firmi TGT Tehnogas d.d. iz Laktaša za isporuku nemedicinskog, tehničkog kisika.

Neposredno nakon toga, tadašnji direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak izjavio je da TGT Tehnogas nije registrovan kao veleprometnik za prodaju lijekova.

TGT je evidentno uvozio kisik i na granici je morao carinicima dati dokumentaciju. Ako je uvozio tehnički gas, sve je jasno. A ako je kojim slučajem uvozio medicinski odnekud, onda je carina prekršila zakon jer se dozvola za uvoz lijeka može dati samo registrovanim veleprometnicima lijekova, a TGT to nije”, rekao je tada Zolak za BIRN.

U narednom periodu direktor UKC RS Vlado Đajić uvjeravao je javnost da je kisik koji se daje pacijentima ispravan, te da Stanivuković izmišlja aferu zbog „političke pohlepe i bolesne ambicije“. Stanivuković je istovremeno izjavljivao da institucije ćute na najveću aferu u poslednjih deset godina te pozvao „da ga uhapse“ ako se pokaže da njegove tvrdnje nisu tačne.

Afera kiseonik, koja je stavila znak pitanja na zdravlje i živote pacijenata UKC RS, i to ne samo u vrijeme pandemije, tresla je mjesecima cijelu BiH. U aprilu 2022. oglasilo se Republičko javno tužilaštvo RS koje je ustanovilo da ne postoje dokazi da su Šeranić, Đajić i Čađo djelovali kao grupa ili organizovana kriminalna grupa, kao ni dokazi da je pribavljena imovinska korist, drugom nanesena šteta ili teža povreda prava drugog.

Iz Republičkog javnog tužilaštva saopšteno je takođe da je za drugi dio krivične prijave, koji se odnosi na krivična djela protiv zdravlja ljudi, protiv pravnog saobraćaja i protiv privrede i platnog prometa, odnosno upotrebe tehničkog kiseonika radi liječenja pacijenata te njegovog uticaja na zdravlje pacijenata, nadležno Okružno javno tužilaštvo Banja Luka, kojem je cjelokupan spis dostavljen na dalje postupanje.

Više od godinu banjalučko Okružno javno tužilaštvo bavilo se aferom kiseonik da bi na kraju obustavilo istragu „jer nije pronašlo elemente krivičnog djela“. Ovakav ishod nije jasan ako se uzme u obzir da su u Republičkom javnom tužilaštvu donijeli drugačiji zaključak.

Iz dokumentacije pribavljene od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH utvrđeno je da je TGT a.d. Laktaši tokom 2020. i 2021., Univerzitetskom kliničkom centru RS isporučio određene količine medicinskog kiseonika, a da za to nije imao dozvolu agencije za promet lijekovima – medicinskim kiseonikom na veliko, da se bavio i jednim dijelom proizvodnog procesa gasa – kiseonika, iako takođe nije imao dozvolu za proizvodnju lijekova izdatu od nadležne Agencije. Utvrđeno je  i da je veća količina tehničkog kiseonika upotrijebljena za liječenje pacijenata“, navodi se u saopštenju ove institucije iz aprila 2022.

Draško Stanivuković ispred Okružnog tužilaštva u Banjaluci

Građani su na kraju ostali uskraćeni za brojne odgovore, uz ostale i ono ključno: Da li je kiseonik u UKC-u bio tehnički i – ukoliko nije – kako je medicinski kiseonik mogla uvoziti firma koja nije bila registrovana kao veleprometnik?

Iz Tužilaštva je saopšteno i da se podnosilac krivične prijave nije žalio na odluku o obustavljanju istrage.

Ranije je Republičko tužilaštvo Republike Srpske, u aprilu 2022. godine, ustanovilo da ne postoje dokazi da su Alen Šeranić, Stanislav Čađo i Vlado Đajić djelovali kao organizovana kriminalna grupa a drugi dio krivične prijave (krivična djela protiv zdravlja ljudi, saobraćaja, privrede i platnog prometa ustupili su Okružnom tužilaštvu u Banjaluci.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković danas se nije javljao na telefonske pozive.

Đajić je za četvrtak najavio okupljanje zaposlenih na UKC Republike SRpske na banjalučkom Trgu Krajine s namjerom da “Stanivukoviću kaži kako se ovo više ne smije ponoviti”

Izvor: gerila.info/Valter portal

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas