U 2022. godini izmijenjen je pravilnik na način da je ministar dobio ovlaštenje da dodatno ocijeni uspješne prijave i to samo na osnovu kriterija – kvalitet projekta. Pravilnikom je propisano da ministar ima diskreciono pravo da bira korisnike te da može uzeti u obzir i dvosmislene i nemjerljive činjenice
U 2022. Žurnal je pisao o tome kako su ministri u Vladi Hercegovačko-neretvanskog kantona godinama dijelili sredstva za poticaje u privredi članovima svojih porodica. Dio sredstava odobravan je posebnim odlukama Vlade HNK i to iz fonda za hitne slučajeve.Jedan od njih bio je bivši ministar privrede ovog kantona Željko Laketić, koji je novac dodjeljivao i vlastitoj sestri – i to interventna sredstva za hitne slučajeve. U narednim godinama, ministar Laketić je, odlučujući o korisnicima poticaja za privredu, zaobišao preporuke komisije i sredstva dodjeljivao prema vlastitom nahođenju i korisnicima koji uopšte nisu ispunjavali uslove za to!
Pisali smo da je sporne dodjele istraživalo i Tužilaštvo HNK, a da je Federalna uprava policije izuzela dokumentaciju iz ovog Ministarstva privrede u vezi sa dodjelom poticaja privrednicima u 2019. godini.
FUP je dostavio Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu i izvršiocu protiv jednog lica zbog zloupotrebe položaja a prema Krivičnom zakonu Federacije BiH.
Laketić je na čelo Ministarstva 2015. došao kao kadar Stranke demokratske akcije, ali je 2020. godine napustio tu stranku i prešao u Savez za bolju budućnost. Ministar je bio do dolaska nove Vlade HNK krajem 2023. Prema informacijama iz revizorskih izvještaja, Laketić je i 2023. godinu iskoristio da ponovo dijeli poticaje na način zbog kojeg je istraživan.
Pravilnik po mjeri ministra
Ministarstvo privrede u 2023. godini imalo je skoro dva miliona KM za subvencije malim i srednjim preduzećima, poticaje novoosnovanim subjektima i primjernu novih znanja i tehnologija. Desetog maja prošle godine Vlada HNK usvojila je odluku kojom je definisan program utroška sredstava. Imenovana je komisija za ocjenu prijava koja je ministru Laketiću dostavila zapisnik.
Ali, u 2022. godini izmijenjen je pravilnik na način da je ministar dobio ovlaštenje da dodatno ocijeni uspješne prijave i to samo na osnovu kriterija – kvalitet projekta. Tako je komisija mogla dodijeliti 90 bodova a ministar do 10. Ministar zatim sačinjava prijedlog odluke o odabiru korisnika, a konačnu odluku donosi Vlada.
Pravilnikom je propisano da ministar ima diskreciono pravo da bira korisnike te da može “uzeti u obzir i druge poznate činjenice za koje konstatujemo da nisu jasne, nedvosmislene i mjerljive”.
Komisija je dostavila ministru Laketiću izvještaj o odabranim korisnicima u julu 2023., a ministar je imao ovlaštenje Vlade HNK da okonča procedure odabira korisnika. Kada je revizija kontolisala ovu dodjelu utvrđeno je da su u pojedinim slučajevima sredstva odobrena aplikantima koje je stručna komisija ocijenila manjim brojem bodova a pojedini aplikanti sa većim brojem bodova nisu dobili sredstva, “zahvaljujući” bodovanju ministra Laketića.
– Također, u određenim slučajevima nižerangirani aplikanti predloženi su za dodjelu većeg iznosa sredstava od visokorangiranih – navedeno je u izvještaju.
Takvi primjeri su Commerce Media iz Mostara kojem je sa 35 bodova odobreno 27 hiljada KM, a OB Produkt iz Čapljine sa znatno više bodova – 41 – odobreno je 10 hiljada KM.
– Nije nam prezentirana dokumentacija o tome na koji način je ministar izvršio bodovanje po kriteriju “kvalitet projekta” – navode revizori.
Ista praksa bila je i u 2021. godini, kada je Odlukama Vlade od 30.12.2021. godine za pet korisnika sredstva su odobrena u iznosu od 94.000 KM, iako nisu ispunjavali formalno-pravne uslove za dodjelu:
– Commerce Media d.o.o. Mostar, Mo Tech d.o.o. Mostar, Mo Line d.o.o. Mostar, Oniks d.o.o. Mostar, Obrt „Primera“ Mostar.
Commerce Media u vlasništvu je Senada Kevelja, biznismena o kojem je Žurnal pisao više puta, od dodjele sredstava drugoj kompaniji u njegovom vlasništvu, do istrage zbog toga što je pokušao kupiti diplomu u Cazinu.
U istom ovom LOT-u novac je dobila i kompanija Sani iz Jablanice, koja je vlasnik kamenoloma u Jablanici, za koji se još uvijek uvtrđuje da li je bio aktivan posljednjih godina i neposredno prije obrušavanja kamena u poplavama koje su nedavno pogodile Jablanicu i Konjic.
U okviru ovog LOT-a dodijeljena su i sredstva koja ministra Laketića povezuju sa drugim predmetima koje istražuje Tužilaštvo. Nedavno je portal Istina iz Mostara objavio da Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona provodi istragu protiv Željka Laketića zbog sumnje da je počinio nezakonite radnje vezane za izdavanje rudarske dozvole preduzeću Štitar d.o.o. Ravno:
–Laketić je, saznajemo od izvora u Ministarstvu gospodarstva HNŽ, Štitaru d.o.o izdao rudarsku dozvolu bez procedura koje joj prethode, a dokumentacija o predmetu nije predana njegovom nasljedniku, što je izazvalo sumnje i prijavu iz samog Ministarstva gospodarstva HNŽ – piše Istina.
Prema saznanjima ovog medija, iz HNK su u predmetu Štitar d.o.o izjave su u svojstvu svjedoka već davali neki uposlenici Ministarstva privrede, a da se istraga provodi kratko su im potvrdili i iz Tužilaštva HNK. Upravo je Štitaru ministar Laketić dodijelio 10 hiljada KM u okviru poticaja tehnološkom razvoju i digitalizaciji!
Za transfer za rast i razvoj malih i srednjih preduzeća Ministarstvo je imalo na raspolaganju oko 1,3 miliona KM. Podjela novca nije izvršena u skladu sa izvještajem i bodovnoj listi koji je sačinila komisija, zaključila je revizija.
Izvor: zurnal.info