Zbog tajkunsko-političkih interesa, najstarijem i najvećem bosanskohercegovačkom nacionalnom parku Sutjeska prijeti potpuna devastacija, odnosno ekocid.
Sutjeska prestižnu titulu najljepšeg nosi punih 60 godina, prostire se na 17.500 hektara, štiti područje rijeke Sutjeske i njezinih pritoka Jabučnice i Hrčavke, ali i dijelove planine Maglić, najvišeg vrha Bosne i Hercegovine.
SUTJESKA ZAMUĆENA DO UŠĆA U DRINU
U tom rejonu je i jedna od posljednjih evropskih prašuma Perućica. Bistre rijeke, guste šume, zelenilo – sve će to polako nestajati ako se ne zaustavi vađenje šljunka iz rijeke Sutjeske.
Naime, austrijska kompanija GLA Holding GmbH, preko svoje podružnice u BiH, gradi malu hidroelektranu na rijeci Jabušnici, na samoj granici Nacionalnog parka Sutjeska. I to nije jedina MHE. Ova austrijska kompanija od Vlade RS dobila je koncesije za gradnju dvije male hidroelektrane na rijeci Sutjesci i tri na njenoj pritoci Jabušici. Na terenu smo se uvjerili da su odmakli radovi, odnosno izgradnja prve hidroelektrane na Jabušici, a u toku su pripremni radovi zagradnju još jedne MHE na Sutjesci.
Da bi zatrpali cjevovod male hidroelektrane, šljunak uzimaju iz Sutjeske, što je ovu rijeku u potpunosti zamutilo sve do njenog ušća u Drinu. Sve se to radi u uslovima izuzetno niskog vodostaja i imaće katastrofalne posljedice za živi svijet rijeke. Kao što je to uvijek slučaj kod nas, kompanija ima “sve potrebne dozvole”.
Čak na tri lokacije, na rijekama Jabušnica, Sutjeska i Sastavci, u toku su građevinski radovi, odnosno izgradnja malih hidroelektrana. Anes Podić iz Udruženja Eko akcija za Valter pojašnjava da isti investitor planira na gornjem toku Sutjeske izgraditi dvije hidroelektrane, na Jabušnici tri, „što znači da će cijela Jabušnica završiti u cijevima.“
Indikativno je da zagađivači i egzikutori prirode u Bosni i Hercegovini, ali i čitavoj regiji (a što smo vidjeli nedavno na primjeru rijeke Une), dozvole obezbijede ekspresno i bez ikakvih problema:
„U Bosni i Hercegovini institucionalno-pravni okvir je napravljen tako da pogoduje zagađivačima. Dozvole postoje tek da bi zagađivače opskrbile potrebnim papirima. U rijetkim slučajevima kada se nekom dozvolom pokuša ograničiti šteta koja bi mogla nastati na okoliš, na scenu stupaju inspekcije koje se ili uopće ne pojavljuju na mjestima incidenata, ili izvijeste kako nije nastupila šteta po okoliš“, ističe Podić.
ULOGA VUKOVIĆEVIH FIRMI
Cijeli ovaj proces koji upućuje na ekocid ne bi bio moguć bez naklonosti i podrške vlasti u RS, odnosno SNSD-a. Kao naručilac posla u Sastavcima pojavljuju se Vode Srpske pod krinkom uređenja korita rijeke Sutjeske, a usluge plaćaju preduzeću Grande-Trivić iz Laktaša.
To je preduzeće koje vadi šljunak za gradilište buduće MHE. Investitor gradnje mini hidroelektrana gdje se odvozi šljunak je Hidroenergy d.o.o. Gacko, firma koja pripada austrijskoj kompaniji GLA Holding, čiji je vlasnik Vladimir Vuković, državljanin Austrije, porijeklom iz Srbije.
Istoj austijskoj kompaniji pripada i Hydroenergy d.o.o., ali iz Laktaša. Vlasnici su isti, kontakti isti, JIBisti, opis djelatnosti isti – samo su godine osnivanja različite. Gatačka firma osnovana je 2006., dok je ova iz Laktaša upisana 2023. godine. Ona je navedena kao investitor izgradnje MHE na Jabušnici, a izvođač opet Grande-Trivić d.o.o. Laktaši.
Iz JU Vode Srpske za Valter su odgovorili kako oni „nemaju potpisan ugovor s kompanijom GLA Holding GmbH i da joj nisu izdavali vodne akte“, međutim, dokazi sa terena upućuju na to da su Vode Srpske investitor, odnosno naručilac vađenja šljunka koji se vozi za gradnju Hydroenergy MHE.
Danima smo pokušavali kontaktirati i bečku kompaniju, ali bezeuspješno. Njihov oficijelni web, sadrži tek nevažeću e-mail adresu (info@glaholding.com). Daljim istraživanjem saznali smo da je advokat bečke kompanije Tomas Kepert, na čijoj je adresi firma i prijavljena.
SUMNJIVI POSLOVI U REŽIJI AUSTRIJANACA
Kako smo saznali, upravo su Kepert i izvjesni Verner Halas Vukovićevi glavni partneri na mnogobrojnim projektima i sumnjivim poslovima u Republici Srpskoj. Neke firme u RSse čak vode na njih, a bave se, između ostalog, trgovinom strujom, nekretninama, investicionim ulaganjima, čak i kladionicama koje su povezane sa Lutrijom RS. U pitanju su elektronske uplate.
Po završenim poslovima, jednostavno iz registra brišu firme kao što su to prije nekoliko godina uradili sa GLA Holding Gmbh, koja je imala sjedište u Banjaluci. Naši izvori navode da su iz tih razloga osnovane iste firme.
Prema pisanju medija, ova dvojica Austrijanaca odlično poznaju situaciju u regionu i oprobanim metodama, uglavnom koruptivne prirode, otvaraju mnoga vrata kod lokalnih političara, obezbjeđujući Vukoviću milionsku korist.
Eko udruženja u nekoliko navrata su upućivali apele na adrese međunarodnih institucija, ali i na adresu Austrijske ambasade u BiH, kojoj je pitanja poslao i Valter, ali ostao bez odgovora. Reakcije su izostale čak i nakon nedavnih protesta mještana i Centra za životnu sredinu.
Austrijska ambasada vjerovatno je upoznata da su pomenuti Kepert i Halas bliski desničarskoj Slobodarskoj stranci u Austriji, s kojom je, opet, blizak i Dodik i njegov SNSD. Ovaj dvojac poznat je i kao posrednik u međunarodnoj trgovini strujom koja se odvija putem njihovih sumnjivih firmi u BiH.
Izostanak reakcija nadležnih i odsustvo odgovornosti je očekivano i u interesu nekoliko ljudi iz Laktaša, odakle uglavnom dolaze takozvani investitori koji su bitniji od javnog interesa. Tako je i u slučaju Nacionalnog parka Sutjeska, kome prijeti potpuno uništenje pod okriljem vlasti.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Čitajte još:
NAKON SLIKA KATAKLIZME: Tužilaštvo KS otvorilo istragu o ekocidu na Crnom vrhu kod Tešnja
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba