PRED JOŠ JEDAN NEUSTAVNI 9. JANUAR: A šta slavi Republika Srpska?

Vlada RS izignorisala upit našeg portala o tome hoće li za proslavu umjesto prvobitnih 500.000 maraka biti izdvojeno 1,5 miliona. Jer za slavlje se mora odriješiti kesa, za defile 900 policajaca, „noćni let dronova“, zastave, bilborde, medijsku kampanju, „spektakularni koncert“. Ali zato doktori i zdravstveno osoblje Doma zdravlja BL primaju 65 posto plate, zato je 300 radnika samo u prvih 5 dana januara ostalo bez posla, zato u ovoj godini uz nova ogromna zaduženja na naplatu stižu stara u iznosu 950 miliona KM

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

U Bratuncu, u jedinoj javnoj kuhinji za bebe u RS (ponavljamo, javnoj kuhinji za bebe!), pred još jedan 9. januar učetverostručio se broj korisnika. Korisnici nisu roditelji koji ulaze u kategoriju socijalnih slučajeva, ali navode da sa jednom platom za svoje dijete ne mogu osigurati hranu, pelene, higijenske potrepštine, ili svaki dan izdvojiti novac za kupovinu mlijeka.

Ali Republika Srpska slavi 9. januar – neustavni dana ovog bh. entiteta.

I prema podacima koji su dospjeli u javnost, a koje je Vlada RS na upit našeg portala izignorisala, za proslavu će umjesto prvobitnih 500.000 maraka biti izdvojeno 1,5 miliona. Jer za slavlje se mora odriješiti kesa. Za defile 900 policajaca za, kako je navedeno, „spektakularni noćni let dronova“, za zastave, bilborde, medijsku kampanju.

PROTUUSTAVNO DJELOVANJE

I „spektakularni koncert regionalnih zvijezda“. Samo što Aco Lukas, Miroslav Ilić i Baja Mali Knindža ne pjevaju iz ljubavi i patriotizma, nego za novac. Te će se s banjalučkog Trga Krajine oriti, osim što bi predsjednik RS Milorad Dodik kazao „Pukni zoro stara srpska pjesma iz I svjetskog rata“, i novokomponovana u izvedbi Baje Malog Knindže.

Jedan od režimskih medija „odao je i tajnu“ dijela narečene pjesme:

„Ovo je država, nije entitet, onaj što nas ne voli, nema legitimitet“. Ko god da je tvorac ovog stiha tako je na najbolji mogući način pokazao svu redikulost ove proslave.

Podsjetit ćemo da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine 2019.  stavio van snage član 2. stav 1. Zakona o Danu Republike Srpske (Službeni glasnik RS-a broj 113/16). U obrazloženju je navedeno da je „utvrđeno da osporena odredba, koja glasi ‘Na osnovu potvrđene volje građana Republike Srpske 9. januar se utvrđuje kao Dan Republike’, nije u skladu sa članom I/2. Ustava Bosne i Hercegovine, članom II/4. Ustava Bosne i Hercegovine u vezi sa članom 1.1. i članom 2.a) i c) Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije i članom 1. Protokola broj 12 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda te članom VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine“.

Činjenica da se Narodna skupština RS , kao i 2016. godine kada je također obilježavanje 9. januara kao Dana RS od strane Ustavnog suda BiH osporeno, o ovu odluku oglušila, krajnje je ispolitizovana tema u kojoj najmanje ima bilo kakve zaštite srpskih nacionalnih interesa i zaštite ovog bh entiteta. Riječ je o klasičnoj osionosti ovdašnje vlasti koja za to ima punu potporu cijele srpske političke scene, ali i većine građana srpske nacionalnosti.

I dok se „svom narodu“ uši pune rodoljubljem i nacionalizmom, gotovo ispod radara prošla je odluka Vlade RS o prenamjeni 56 dunuma šumskog zemljišta na Jahorini. Šuma će se iskrčiti, tajkuni će graditi hotele i apartmane, a olimpijska planina će se nastaviti betonirati. Jer 40 miliona KM valja priskrbiti budžetu koji iz mjeseca u mjesec tekuću likvidnost održava zaduživanjem na domaćem tržištu kapitala.

Foto: Poput i Bjelašnice i Igmana, i Jahorina se zbog tajkunskih lobija i političke zaleđine sve više “betonira”

Budžet RS za ovu godinu planiran je i usvojen u iznosu od 5,753 milijarde KM, samo je pitanje kako ga realizovati. Na naplatu u ovoj godini stižu ranija kreditna zaduženja od 950 miliona KM. A da bi se budžetske rupe popunile, ali i osigurala podrška glasača za predstojeće lokalne izbore, najavljena su nova zaduženja od blizu dvije milijarde maraka. Jer osim zaduženja budžeta Vlada će dati i garancije za nove kredite javnim preduzećima i ustanovama.

DODIKU 56 MILIONA, SIROTINJI DUPLO GOLO

Ekonomista Aleksa Milojević upozorio je da RS „ulazi u dužničko ropstvo“. Njegovo mišljenje dijele i opozicioni političari, ali bez odgovora ministrice finansija Zore Vidović je ostalo pitanje gdje se RS planira zadužiti.

Vidović je pritisnuta pitanjima opozicionih poslanika pred Narodnom skupštinom priznala da nema odgovor na to pitanje, odnosno „da postoje tri opcije, ali da se RS nije još ni za jednu opredijelila“. Priznala je entitetska ministrica finansija i da se RS nalazi pod svojevrsnim sankcijama te da još je sve teže doći do kredita na međunarodnom fiansijskom tržištu.

Ali važno je da novca ima za potrebe predsjednika RS koji će i ove godine raspolagati sa preko 56 miliona KM. A para neće nedostajati ni kabinetu Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS, koji će na iće i piće moći potrošiti 3,5 hiljade KM mjesečno. U godini u kojoj je na stavci za potrebe osnovnih škola u budžetu planirano 50.000 KM. I u godini nakon one u kojoj se učestverostručio broj korisnika u prvoj javnoj kuhinji za bebe u RS!

Iako se budžet u odnosu na 2023. godinu rezao ministarstvima zdravlja, trgovine, saobraćaja.. izvorni prihodi ne mogu podmiriti potrebe budžetskih korisnika pa se  otvorilo pitanje pod kakvim uvjetima RS mora da se zadužuje i šta će dati kao garanciju? I da li se zbog toga Dodik i cijele RS-ovska vlast bori za knjiženje državne imovine na ovaj entitet i prijeti secesijom RS jer bi, poručio je Dodik, „nametanje zakona o državnoj imovini bila crvena linija koja se ne smije preći“.

Ali Republika Srpska slavi. I dok se održavaju svečane akademije, „spektakularne“ parade i koncerti, u okolini Prijedora sela Bistrica i Bukova Kosa polako nestaju sa lica zemlje. Šume, oranice, izvori pitke vode, pretvaraju se u golu jalovinu koja ostaje nakon izdavanje koncesije za eksploataciju uglja jednom od „provjerenih SNSD-ovih biznismena iz Teslića“, čija kompanija o rudarenju zna koliko i o izlovu plave ribe.

Foto: S jednog od mnoštva protesta mještana sela Bistrica

No koga briga. Koga briga i za stanovnike Bistrice i Bukove Kose koji zbog klizišta koja su svaki dan sve bliže njihovim domovima drže danonoćne straže. Jer važno je da vlast osigura još koju marku, važno je da učini uslugu podobnim biznismenima koji će se odužiti obilatim donacijama za predstojeću izbornu kampanju.

A kampanja je počela. Upravo ovom proslavom koja treba da bude demonstracija moći vlasti i ko zna koja po redu poruka i OHR-u, ambasadi SAD-a u BiH i zvaničnicima EU, da unatoč svim kritikama i upozorenjima koja upućuju zvaničnicima RS, ta vlast može da rade šta i kako hoće. Za sada bez posljedica. Kako drugačije tumačiti svu bahatost i osionost vlasti koja je odlučila da ne priznaje ni Ustavni sud BiH ni njegove odluke, koja na dnevnoj osnovi iz usta Milorada Dodika prijeti raspadom BiH i koja korak po korak institucionalno razara državu.

NEKOLIKO EVROPSKIH DESNIČARA NA PROSLAVI

Ali Republika Srpska slavi. I politički narativ o 9. januaru kao utemeljenju RS toliko je zaživio među srpskim korpusom da su tek sporadični glasovi onih koji govore drugačije. Slavi RS tako i etničko čišćenje nesrpskog stanovništva i rušenje njihovih bogomolja u namjeri zatiranja bilo kakvih tragova njihovog postojanja, slavi 102 ubijene djece Prijedora, slavi i Tomašicu i Jakarinu Kosu… i u konačnici genocid u Srebrenici. I slavi one koji, iako osuđeni pred Haškim tribunalom, a riječ je gotovo cjelokupnom vojnom i političkom rukovodstvu bosanskih Srba, za RS su heroji.

U zanosu slavljeničke atmosfere danima pred obilježavanje 9. januara provladini mediji najavljuju dolazak u Banjaluku brojnih državnika. Ono što je sigurno da doći neće predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je svojom porukom o podršci suverenitetu BiH i da je jedina adresa na koju će otići ona u Sarajevu jasno dao do znanja šta o proslavi u Banjaluci misli.

U vrijeme pisanja ovog teksta nije bilo zvanične potvrde o dolasku premijera Mađarske Viktora Orbana. Kome bi se mogli pridružiti i evropski desničari iz Njemačke, Italije i Francuske. Jedini koji još stoje, osim Aleksandra Vučića, uz politiku Milorada Dodika.

O proslavi neustavnog dana RS šuti i civilni sektor kome su inače usta puna borbe za vladavinu prava. Uzdržani su bili i slobodni mediji. I radnici koji zbog minimalca od 900 maraka trljaju ruke. Nesvjesni da je taj novac, koji još nisu ni primili, već pojela inflacija. I da je u samo prvih pet januarskih dana oko 300 radnika, prema podacima Unije udruženja poslodavaca, ostalo bez posla. I da bi se trend otpuštanja zaposlenih u niskoprofitabilnim granama mogao nastaviti, jer će privatni poslodavci, kao što su to i ranije činili, štititi prije svega svoj kapital. 

S prošlogodišnjeg defila u Banjaluci; glavna proslava održana u Istočnom Sarajevu (Foto: Dejan Rakita/PIXSELL)

Zastave koje vise sa svakog rasvjetnog stuba u RS-u izblijedit će već do kraja januara od kiše i vjetra. Na naplatu će stići računi za struju, vodu, grijanje…

I dok RS bude slavila na graničnim prelazima ka Hrvatskoj stajat će kolone vozila. U njima će biti oni koji su dio praznika proveli ovdje, ali kojima je odavno stalna adresa negdje u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj. Njima bi se uskoro mogli pridružiti i ljekari iz banjalučkog Doma zdravlja. Koji su, dok RS slavi, primili tek 65 posto posljednje plate.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Čitajte još: 

BIH I DALJE STOJI U MJESTU: Kako je sistem izvrnut naglavačke da bi vladali oni najgori

RS PRED UVOĐENJEM DIKTATURE: Od avgusta podneseno najmanje 27 krivičnih prijava za klevetu, vlast donosi nove autokratske zakone

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.