Vlada Republike Srpske uplatila je prvu tranšu za otkup koncesije kiparskoj firmi “Comsar Energy Group Limited” od 58,6 miliona maraka. Novac je isplaćen, tvrde izvori iz Vlade, kako ne bi došlo do nove arbitražne tužbe protiv Republike Srpske.
Vlada je ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu početkom aprila uplatila skoro 60 miliona maraka. „Gas Res“ je zadužen da kupi „Comsar Energy RS“, ali tender za izradu studije koja će pokazati ekonomsku opravdanost kupovine raspisan je u posljednji čas.
Medijski izvor iz „Gas Resa“ tvrdi da je studija već izrađena, jer je nemoguće da se uradi za samo dva dana, kako stoji u jednoj od ponuda, a da je tender namješten da bi se novac namirio firmama bliskim SNSD-u.
– Zbog nedostatka novca za investicije ta termoelektrana danas ne može da isporuči dovoljno energije i sada smo mi primorani da se obraćamo uznapredovalom i obogaćenom koncesionaru da ne idemo na arbitražu i da krenemo u kupovinu njegove firme bez bilo kakve analize koliko bi to zaista vrijedilo, kaže pravnik Milko Gemuša.
Rašid Serdarov je prije 12 godina, bez jasne opravdanosti, dobio koncesije za izgradnju i korišćenje TE „Ugljevik 3“, za eksploataciju uglja na ležištu „Ugljevik Istok 2“ i za izgradnju i korišćenje HE „Mrsovo“ na rijeci Lim, piše BN.
– U svim tim koncesijama je sporno što se nije poštovao ugovor od strane koncesionara. Republika Srpska i njena Komisija za koncesije nisu reagovali onako kako su trebali po zakonu i po ugovoru. Davali su beneficije koncesionaru veće od onog što je ugovorom bilo predviđeno. Došli smo u situaciju da je koncesionar koristeći resurse i pogodnosti Republike Srpske za kopanjem uglja višestruko povećao svoju imovinu, a Republika Srpska se suočila sa tim da nema dovoljno uglja da kopa, navodi Grmuša.
“Comsar” je u prethodnim godinama pored dobijanja potrebnih dozvola za izgradnju TE, izgradio dva mosta, naselja za smještaj radnika, prostor za postrojenja TE i glavni rudarski projekat.
– Vrlo vjerovatno da je ovaj novac koji je isplaćen kompenzacija za novac uložen u saobraćajnu infrastrukturu potrebnu za eksploataciju i da je to vjerovatno neki dogovor između vlasnika koncesije i Vlade Republike Srpske, kaže ekonomista Zoran Pavlović.
Žalosno je da Republika Srpska uprkos velikim energetskim resursima postaje uvoznik struje, smatra Pavlović.
– Nema veće štete nego imati kapacitet kao što je TE Ugljevik koji ne radi. Ono što nedostaje struje u BiH, odnosno Republici Srpskoj mora da se kupi, a kada se kupi to košta dva puta više nego da se proizvodi ovde. Vidimo da i radnici nisu zadovoljni. Šta će biti na kraju oko isplate koncesije investitoru, to bi trebalo pitati Ministarstvo energetike, naglasio je Pavlović.
Zvaničnog obrazloženja Vlade o isplati gotovo 60 miliona KM nema, ali prema pisanjima medija to je urađeno kako bi se izbjegla nova arbitražna tužba. Zbog nedostatka uglja u TE „Ugljevik“ mašine su započele kopanje na polju koje je još uvijek u vlasništvu Comsara.
Izvor: BN, Oslobođenje