Organizacije civilnog društva (OCD) u Bosni i Hercegovini zapošljavaju preko 7,000 radnika i po tome civilni sektor predstavlja jednog od najvećih poslodavaca u državi. Nažalost, zbog specifičnih uslova rada u ovom sektoru, radnici u organizacijama civilnog društva se često nalaze u okolnostima u kojima su njihova prava ugrožena, a pojedina zakonska rješenja za njihovu zaštitu neprimjenjiva.
U Banjoj Luci je zbog toga danas održan skup na kojem su predstavnici tridesetak nevladinih i sindikalnh organizacija razgovarali o zaštiti radničkih prava zaposlenika u organizacijama civilnog društva. Razgovaralo se o mogućim rješenjima, a puno pažnje je posvećeno konceptima kakvi postoje u susjednim zemljama.
O ovom problemu direktor Helsinškog parlamenta građana iz Banje Luke Aleksandar Žolja kaže kako organizacije civilnog društva žele biti primjer u poštovanju radničkih prava, ali je to često otežano budući da ove organizacije ograničavaju trajanje njihovih projekata, nedostatak kontinuiteta u finansiranju i stalna borba za postizanje samoodrživosti. „I u drugim segmentima govorimo o nesigurnosti radnika, samo što su kod nas izazovi nešto drugačiji. Nadam se da će nam vlasti i donatori olakšati brigu o radnicima kako bismo bolje radili ono zbog čega smo tu“, izjavio je Žolja.
Direktorica Centra za promociju civilnog društva iz Sarajeva Aida Daguda skrenula je pažnju na to da je broj od 7,000 zaposlenih u civilnom sektoru sigurno i daleko veći i da svi oni imaju pravo na sigurnost i dostojanstvo: „Mislim da je došlo vrijeme da se bolje povežemo – i sindikati kojih ima dosta i koji imaju svoju ulogu, i nevladine organizacije, te da konačno uspostavimo taj dijalog između različitih sektora. Već vidimo da ekonomsko-socijalna vijeća ne rade dosta dugo, a dešavaju se važne stvari poput izmjena zakona o radu u Federaciji i tu moramo biti stvarno pažljivi.“
Da je ključ rješenja u povezivanju i udruživanju potvrdio je i Mario Iveković, predstavnik Novog sindikata iz Hrvatske koji je na skupu govorio o modernim konceptima sindikalnog udruživanja i iskustvima naših zapadnih susjeda. „Vaša snaga je daleko veća nego što mislite, samo je pitanje kako to koncipirati i kako se organizirati. Ništa neće doći samo od sebe, jedino što se može dogoditi je da vi nađete rješenje, postavite ciljeve i počnete se za njih boriti. To je osnova sindikalizma, i to je osnova modernog društva“, poručio je prisutnim sindikalista iz Hrvatske.
On je posebno naglasio kako svako pregovaranje zahtijeva dvije jednako snažne strane i da zbog toga radnici moraju biti educirani, odlučni i složni da se udružuju i bore za svoja prava. „Nije sloboda udruživanja ako se radnici boje udružiti u sindikat. Sloboda udruživanja zahtijeva promjene načina razmišljanja“, naglasio je Iveković.
Nakon diskusije na ovom skupu kojeg je podržao Međunarodni centar Olof Palme prisutni su se složili kako je potrebno pokrenuti dijalog o ovom pitanju, te kako postoji više načina na koje se mogu postići saradnja i udruživanje u cilju zaštite prava zaposlenih u civilnom društvu.
Izvor: saopštenje