Obilježavanje 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenica, dženaza i ukup 30 žrtava genocida iz jula 1995. godine biće danas obavljeni u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari
U Fabrici akumulatora održana je komemoracija žrtvama genocida.
Komemoracija završena obraćanjem člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića koji je kazao kako se nikada ne smije prestati širiti istina o genocidu počinjenom nad Bošnjacima. Također je poručio da opasnost od novog genocida nije otklonjena.
12.04
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je kazao da su u Srebrenici ubijeni ljudi zbog drugačijeg imena i vjeroispovjesti.
Almedina Dautbašić Memišević, predstavnica preživjelih žrtava iz jula 1995., najmlađa je preživjela genocid u Srebrenici.
– Prošlo je 28 godina od dana kada sam se našla u nekadašnjoj fabrici akumulatora. Imala sam 13, sestra 15, a braća 10 i 7 godina. Otac je tog 11. jula ‘95 krenuo šumom s kolonom civila, a mi djeca sa starom i iznemoglom majkom stigli smo upravo ovdje gdje se danas nalazimo. I sada me prožima jeza da se iza ovih zidova ne pojavi ruka zločinca. Preživjeli smo svi djeca Dautbašića, a otac nije. Ubijen je u Kamenici kod Bratunca a njegovi posmrtni ostaci ukopani su ovdje 2009. godine, prisjetila se Almedina.
Naglasila je kako su srebrenička djeca danas izrasla u samosvjesne i odgovorne ljude.
11.45
Predsjednica MRMKSJ Graciela Gatti Santana je istaknula da Mehanizam i dalje djeluje.
– To je vrhovni pravosudni organ UN-a. Međutim, te presude nije donio sam sud, nego cijela međunarodna zajednica, istakla je Santana.
Naglasila je da je zgrožena negiranjem ratnih zločina.
– Pa čak i da pojedinci besramno tvrde kako ne samo da se ne kaju za ono što su učinili, nego da bi i sve ponovili. Takvu okrutnost je teško shvatiti…
11.38
– Ono što nikada nećemo znati, a možemo zamisliti je praznina i tišina na sve neodgovorene molitve. Sve žrtve su znale da neće preživjeti, znale su iz smijeha njihovih egzekutora. Njihove majke, sestre i kćeri znali su da su im sinovi, braća i očevi oteti iz njihovih ruku i da se vratiti neće. Znale su to iz požude bosanskih četnika, kazao je u svom govoru potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Z. Rosensaft. On se, kako je kazao, s poštovanjem obratio majkama Srebrenice, preživjelim, delegaciji i članovima Predsjedništva BiH, a potom kazao kako su ubijeni naša savjest i kompas.
11.14
Govoreći na komemoraciji u okviru obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici, visoki predstavnik Christian Schmidt je istakao da mlade generacije moraju znati šta se dešavalo u Srebrenici.
On je također najavio novo nametanje odluka i poručio: Proširiću Inzkov zakon
11.06
Na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici predsjednik OO Hamdija Fejzić poručio je da danas nema tužnije mjesta od Srebrenice na svijetu.
10.45
U Fabrici akumulatora, intoniranjem himne BiH, počela je komemoracija žrtvama genocida.
10.39
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt danas se nalazi u Potočarima gdje će prisustvovati obilježavanju 28. godišnjice genocida u Srebrenici.
Schmidt je poručio da moramo raditi na tome da oni koji su preživjeli genocid, oni koji žive na ovim područjima steknu svoja prava i da se osjećaju zaštićenima.
Međunarodna zajednica nije dovoljno učinila kako bi se negatori, ali i počinioci i planeri genocida u Srebrenici priveli pred lice pravde, poručio je poredsjedavajući Zastupničkog doma PSBiH Denis Zvizdić.
Potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković je istakao kako je trenutna situacija u BiH, zbog neodgovornih političara, veoma teška, kako se negira genocid i na taj način vrijeđaju žrtve, kao i njihove porodice.
Komemoracija je planirana u 10.30 sati.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa, kazala je danas da su majke ponosne da su uspjele obilježiti mjesto genocida i zločina.
10.14
Povodom obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici na Facebooku se oglasio i ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković.
10.00
Izvor: oslobodjenje.ba