TROJKA I HDZ PRATE DUGOGODIŠNJU PRAKSU: U Ured za reviziju institucija FBiH ide kćerka Čovićevog kuma?

Federalna vlast realizuje dogovor isporučujući kandidate za generalnog revizora i njegovog zamjenika iako Zakon o reviziji kaže da Ured ne smije biti u vezi sa bilo kojom strankom

Foto: Federalni poslanici odlučuju o izboru čelnika Ureda za reviziju/Senad Gubelić

Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara (HDZBiH) jučer je dobila rang-listu uspješnih kandidata za poziciju generalnog revizora i zamjenika generalnog revizora Ureda za reviziju institucija u FBiH, potvrđeno je Oslobođenju u njenom kabinetu.

Dogovor trojke

– Zasad vam ne možemo ništa više reći osim što možemo potvrditi da je lista stigla iz Parlamenta FBiH, rečeno nam je.

Prvorangirani kandidat za funkciju generalnog revizora je Mirza Kudić, dok je Nina Džidić kandidatkinja za zamjenicu generalnog revizora. Uz njih dvoje, još šesnaest kandidata bilo je na intervjuu. I ništa u svemu tome ne bi bilo sporno da se Kudić i Džidić ne dovode u vezu sa političkim strankama, što je u suprotnosti sa važećim zakonom.

Naime, u članu 3. Zakona o reviziji se navodi: Ured za reviziju je nepolitičan i ne smije podržavati ili biti u vezi s bilo kojom političkom strankom. Stavljanjem Kudića i Džidić u vrh liste, zapravo se realizuje politički dogovor trojke i HDZ-a iz maja prošle godine prema kojem je Ured pripao Našoj stranci, dok je Džidić predložena u ime HDZ-a i kćerka je kuma Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a.

Intervjue sa kandidatima obavili su članovi zajedničke komisije zadužene za provođenje procedure u vezi s imenovanjem generalnog revizora i zamjenika generalnog revizora u kojoj je bilo šest članova iz oba doma federalnog Parlamenta – četvero iz pozicije i dva člana iz opozicionih stranaka. To su: Delfa Dejanović (HDZBiH), Dragan Mioković (NS) i Adnan Efendić (SDA) iz Predstavničkog, dok su iz Doma naroda bili Amra Babić (NiP), Tomislav Mandić (HDZBiH) i Dragana Damjanović (Srpski nacionalni pokret).
– Važno je istaći da je od šest članova Komisije četvero iz pozicije, a dvoje iz opozicije, tako da da su oni mogli biti i prevaga u bodovanju kod ocjenjivanja svih kandidata. Što se tiče nivoa pokazanog znanja, mogu potvrditi da smo imali kvalitetnih kandidata. Iz medija sam saznao da je jedna od kandidatkinja u nekim relacijama sa gospodinom Čovićem i zaista to nisam znao u trenutku intervjua. Kad je riječ o kandidatima iz reda hrvatskog naroda, zasigurno da je bilo kvalitetnih kadrova, ali većina je odlučila da je ova kandidatkinja (Džidić, op. a) najbolje rangirana, rekao je za naš list Efendić.
Poslanik SBiH Admir Čavalić kaže da je ovo potvrda politizacije Ureda i “kada se pojavio na listi kao stranački plijen, ja sam upozorio da, ako se već koristi taj izraz stranački plijen u smislu raspodjele javnih kompanija, ustanova i institucija, Ured za reviziju institucija oslobodimo navedenog, jer je apsurdno da to stavimo u ruke strankama”.
Više kandidata

– Zašto? Zato što ti revizori sutra treba da kontrolišu rad federalne Vlade, ustanova, institucija i onda je problem bez obzira na to o kojem se političkom subjektu radilo. Sumnjam da će Bradara nešto bitno uticati i promijeniti. Ona teorijski ima mogućnost da izabere koga god želi sa liste ili ima mogućnost da nam dostavi više kandidata, ali sumnjam da će do toga doći jer je evidentno da se od početka do kraja pokušava kontrolisati taj proces. Dvoje prvorangiranih jesu povezani sa političkim subjektima kako je i navedeno prošle godine da će pripasti NS-u i sada to treba Bradara da potvrdi i isporuči Parlamentu. Koja je onda svrha konkursa? Možda je bolje samo da napišu imena, zaključuje Čavalić.

Treba podsjetiti da ovo nije nikakav izum, već dugogodišnja praksa.

Izvor: Oslobođenje

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas