MONEYVAL: BiH potrebne bolje mjere protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Bosna i Hercegovina mora poboljšati razumijevanje rizika finansiranja terorizma, posebno u vezi s neprofitnim organizacijama i digitalnom imovinom, povećati efikasnost Finansijsko-obavještajne jedinice, prioritizirati istrage pranja novca i poboljšati koordinaciju među institucijama, navodi se u novim preporukama MONEYVAL-a.

Odbor stručnjaka za evaluaciju mjera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma (MONEYVAL) objavio je izvještaj o trenutnom stanju i efikasnosti sistema borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma (AML/CFT) u Bosni i Hercegovini.

Izvještaj, koji se zasniva na evaluaciji sprovedenoj između 12. i 28. februara 2024. godine, analizira nivo usklađenosti BiH sa 40 preporuka Radne grupe za finansijske mjere (FATF) i daje preporuke za unapređenje sistema.

Pored gore navedenih preporuka, stručnjaci su također istakli potrebu jačanja sistema oduzimanja imovine stečene kriminalom i eliminaciju zakonske praznine u implementaciji ciljanih finansijskih sankcija. Iako su vlasti preduzele određene korake, izvještaj upozorava da još uvijek ne postoji efikasan sistem upravljanja zaplijenjenom imovinom na državnom nivou.

BiH također treba poboljšati nadzor nefinansijskih subjekata zasnovan na procjeni rizika i podsticati veću međunarodnu saradnju u istragama finansijskog kriminala.

Izvještaj navodi da vlasti u BiH generalno razumiju rizike pranja novca, ali njihovo razumijevanje rizika finansiranja terorizma ostaje ograničeno. Iako postoje nacionalne strategije za AML/CFT, nije jasno da li su svi ključni rizici adekvatno obuhvaćeni, a koordinacija na državnom nivou je nedovoljna. Ipak, na operativnom nivou postoje primjeri dobre saradnje među institucijama, navodi se u izvještaju.

Jedan od problema koje MONEYVAL ističe je efikasnost Finansijsko-obavještajne jedinice (FIU), koja koristi finansijske obavještajne podatke iz izvještaja o sumnjivim transakcijama i gotovinskim transakcijama. Stručnjaci smatraju da ona treba proširiti svoje izvore informacija. Također, većina izvještaja o sumnjivim transakcijama odnosi se na poreske prekršaje, dok su prijave vezane za finansiranje terorizma rijetke i ne odražavaju nacionalni profil rizika.

Pranje novca se istražuje, ali najčešći oblik ostaje samopranje novca. Istrage i procesuiranje su djelimično usklađeni s profilom rizika zemlje, a prevara je najčešće osnovno krivično djelo povezano s pranjem novca.

Međutim, MONEYVAL upozorava na ozbiljne sistemske nedostatke: nepostojanje mehanizma za prioritetno rješavanje predmeta pranja novca, neopravdana kašnjenja u sudskim postupcima i nedostatke u tumačenju ovog djela od strane tužilaca i istražnih organa.

Izvještaj naglašava da je broj istraga i presuda za finansiranje terorizma u BiH zabrinjavajuće nizak. “Postignuti rezultati (jedna presuda i jedno suđenje koje je završeno oslobađajućom presudom) nisu u skladu s profilom rizika zemlje”, navodi se u izvještaju.

Također, među sudijama, tužiocima i istražnim organima postoji ograničeno razumijevanje krivičnog djela finansiranja terorizma. Ne postoje pouzdane statistike o ukupnom broju identifikovanih i istraženih slučajeva, a iako su vlasti predstavile tri tekuća slučaja u vezi s finansiranjem stranih terorističkih boraca, rezultati finansijskih istraga ostaju nejasni.

Kazne za nedeklarisani novac su minimalne, neproporcionalne i ne odvraćajuće. Također, konfiskacije imovine su samo djelimično usklađene s profilom rizika zemlje.

MONEYVAL naglašava da tokom većeg dijela analiziranog perioda nije postojao koherentan okvir za ciljane finansijske sankcije (TFS). Identifikacija subjekata za TFS postoji, ali je efikasnost ovog procesa oslabljena značajnim kašnjenjima.

Također, BiH nije sprovela zamrzavanje imovine povezane s finansiranjem terorizma, a neprofitne organizacije nisu adekvatno nadzirane u smislu moguće zloupotrebe. Nedostaju aktivnosti i inicijative usmjerene na prevenciju finansiranja terorizma u neprofitnom sektoru, a nadzor zasnovan na procjeni rizika nije uspostavljen.

Izvještaj MONEYVAL-a predstavlja ozbiljno upozorenje vlastima u BiH da je neophodno hitno preduzeti mjere kako bi sistem borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma postao efikasniji i usklađen s međunarodnim standardima.

Izvor: N1

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas