Milan Miličević, lider Srpske demokratske stranke i gradonačelnik Teslića, nakon dvije noći provedene u tužiteljskom pritvoru i saslušanja u Okružnom sudu u Banjaluci pušten je da se brani sa slobode.
Pritvor nije određen ni dvojici odbornika gradske skupštine Teslić, Mehmedu Dubravcu i Meši Jašareviću, ali su im kao i Miličeviću određene mjere zabrane međusobnog komuniciranja i komuniciranja s licima koja će biti svjedoci.
OPOZICIJA TVRDI DA JE U PITANJU POLITIČKA ODMAZDA
Tužiteljstvo RS, podsjećamo, Miličeviću, Dubravcu i Jašareviću na teret stavlja počinjenje krivičnog djela trgovine utjecajem „zbog osnovane sumnje da su davanjem mita osigurali prekompoziciju vladajuće većine u tom gradu“.
Ovim je stavljen zarez na slučaj koji je uzburkao javnost u bh. entitetu Republika Srpska zbog pitanja da li je posrijedi politička odmazda vlasti prema lideru najveće opozicione stranke i najava obračuna sa svim političkim neistomišljenicima.

Tenzije između vlasti na čelu s predsjednikom RS-a i liderom SNSD-a Miloradom Dodikom i opozicije, treba podsjetiti, kontinuitet su ovdašnje političke zbilje, ali su kulminirale nakon što je Dodiku pred Sudom BiH izrečena nepravomoćna presuda od godine dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Opozicija nije podržala miting koji je SNSD održao u znak podrške Dodiku nakon izricanja presude, ističući da „Dodik nije jednako RS“, nije glasala za niz zakona koji su predstavljali direktan udar na ustavno uređenje BiH. Ali posebna kost u grlu bila je spremnost opozicije (SDS, PDP i liste za Pravdu i red) da prihvate poziv stranaka trojke iz Federacije i uđu u pregovore oko formiranja nove parlamentarne većine na državnom nivou.
Na političku odmazdu su tokom tri dana ukazivali članovi SDS-a, ali i vođe opozicionih stranaka. Lider liste za Pravdu i red Nebojša Vukanović podvukao je da su policija i pravosuđe postali palice režima za obračun s političkim oponentima.
“Ne znam šta se dogodilo, ima li tu korupcije, neću da sudim, neka svako odgovara za ono šta je radio, ali polazim od presumpcije nevinosti dok se neko ne osudi. U svakom slučaju vlast je legalizovala kupovinu odbornika, političku korupciju i prelaske koji se dešavaju na svakodnevnom nivou”, naveo je Vukanović.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je kod većine onih koji su posmatrali ono šta se dešavalo nakon hapšenja Miličevića izostalo da se stvari vrate nekoliko mjeseci unazad, iz čega je očito da se radi o političkom rukopisu.

„Mi smo odavno izgubili povjerenje u pravosudne institucije i generalno institucije i maske su pale kroz nedjelovanje SIPA-e. U ovom slučaju imali smo identičnu aferu, kao što su ove optužbe koje se stavljaju na teret Miličeviću, sa sadašnjom predsjedvajućom Predsjedništva BiH i čuvenom aferom ‘dva papka’ Kada su pretresene prostorije portala Klix, a Željka Cvijanović, iako je snimak bio autentičan, nikada nije ni saslušena, dok se sada te stvari prenose na opozicionare“, podvukla je Topić.
TRGOVINA UTICAJEM KAO POLITIČKA PRAKSA – ALI ZA VLADAJUĆE
Afera dva papka nikada nije dobila sudski epilog, a politička trgovina, možda bez novca, ali podjelom pozicija i funkcija u vlasti, postao je i dalje je način djelovanja kako SNSD-a, tako i ostalih stranaka koje su dio vlasti u RS-u od 2006. No, ni policija, a ni pravosuđe nisu pokazali bilo kakav interes za brojne „transfere“ koji su im se dešavali pred očima.
Banjalučka odvjetnica Jovana Kisin na društvenim mrežama, komentirajući ovaj slučaj, napisala je da, „ako je u pitanju montirani politički proces u kojem je vlast imala intenciju da opoziciju javnosti predstavi kao kriminalnu, da je to onda potpuni promašaj“.

Dodala je da je u očima javnosti i trgovina utjecajem poslovna praksa a ne krivično djelo te da je, uostalom, „ona dekriminalizovana nakon što je pravosuđe još prije 10 godina poslalo jasnu poruku da je kupovina papaka legalan politički potez“.
Iz škrtih saopštenja Republičkog javnog tužiteljstva RS ostala je nepoznanica, odnosno javnosti nisu ponuđeni jasni dokazi na kojima temelje optužbe koje se Miličeviću, Dubravcu i Jašareviću stavljaju na teret.
„Milan Miličević i Mehmed Dubravac sumnjiče se da su dali 330.000 KM Meši Jašareviću da glasa za prijedloge skupštinske većine i napusti svoju političku stranku. Miličević i Dubravac su po prethodnom dogovoru od oktobra 2024. do 22. maja ove godine posredniku dali 80.000 KM, s ciljem promjene skupštinske većine. On je novac trebao da preda Jašareviću da u okviru svojih službenih ovlaštenja kao odbornik, suprotno političkim uvjerenjima stranke kojoj pripada, glasa za prijedloge skupštinske većine, da bi naknadno stupili u kontakt sa Jašarevićem i dali mu novac u ukupnom iznosu od 250.000 KM, kako bi napustio svoju političku opciju i glasao po nalogu osumnjičenih“, saopštio je RJT.
Ono što je zanimljivo, i čime se dobar dio javnosti bavio, je saopštenje Tužilaštva da je tokom pretresa u kući Miličevića pronađeno 400.000 KM. Sam Miličević je potvrdio da je to „desetogodišnja ušteđevina njega i članova porodice“ (pet ljekara, kako je rekao). No, dovoljno je da se u poznatom bosanskom-palanačkom maniru odmah pita odkud im novac, ko tolike pare drži u kući, i da se u drugi plan stavi istinska pozadina ovog slučaja.
KO U SDS-u ŽELI MILIĆEVIĆEVU GLAVU
Gubitak skupštinske većine u Tesliću bila je gorka pilula koju Dodik evidentno nije mogao da proguta. Valja podsjetiti da je to bio još jedan u nizu poraza koje je SNSD doživo u tom gradu. Prvi s neuspjelim referendumom za opoziv Miličevića, potom gubitak njegovog kandidata na prošlogodišnjim lokalnim izborima, a sada i izbacivanje iz skupštinske većine.
Po izlasku iz zgrade Suda Miličević je podsjetio da je ovo treći proces koji se vodi protiv njega i da će i ovog puta dokazati svoju nevinost kao i u prethodna dva slučaja.
U to su uvjereni i opozicinari iz RS-a, brojno članstvo SDS-a i simpatizeri te stranke koji su prvo u Tesliću , a potom i Banjaluci zahtijevali njegovo puštanje na slobodu.
Ipak, nisu svi ljudi koji čine SDS, iako se to očekivalo, stali uz Miličevića.
Tanja Topić stoga kaže da osim političkog u cijelom slučaju „ima i geografskog rukopisa i rukopisa unutarstranačkih podmetanja, nastojanja podmetanja, nastojanja da se izmakne stranačka fotelja“.
Indikativno je da se u Banjaluci nisu pojavili načelnik Gacka Vukota Govedarica te poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić, oba bivši predsjednici ove stranke.

Kada već govorimo o liderstvu u SDS-u, u javnosti se već izvjesno vrijeme govori da je glavni protukandidat Miličevićevu za fotelju lidera načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović, koji nije ni potvrdio ni odbacio ove navode, no bio je na skupu podrške Miličeviću.
Jedna od stvari koja se Miličeviću unutar stranke „stavlja na teret“ je i njegova podrška studentstkim protesima u Srbiji. Što ni najmanje ne odgovara predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali i dijelu članstva SDS-a koje bi da se rado podvuče pod Vučićeve skute.
Novinar Vladimir Kovačević kaže „da postoje informacije da Miličevića ruše pojedinci bliski Aleksandru Vučiću“ kao i da izvjesno vrijeme lobiraju za njegovu smjenu sa čela SDS zbog njegove podrške studentima u Srbiji“.
„Nekako je previše slučajnosti da bi sve bilo slučajno“, smatra Kovačević.
Jednako misli i lider ReStarta Stefan Blagić, koji ističe da je jasno da zvanični Beograd ima motivaciju da kontroliše i vlast i opoziciju u Republici Srpskoj.
„Što je ta kontrola bolja – to je sigurnija i vlast u Beogradu. To je kristalno jasno. U ovom slučaju mislim da Miličević trpi udare iz svoje stranke. Da li su oni motivisani iz Beograda? Za to ne postoje opipljivi dokazi“, kaže Blagić.
Kakav kod bude ishod sudskog postupka protiv Milana Miličevića, dođe li do njega, iz cijelog ovog slučaja ostat će upamćene dvije stvari.
Prva je da su u javnosti i policija i pravosuđe RS izgubili svaki kredibilitet. Posebno policija koja je štiteći trojac s potjernice prekršila svoju osnovnu obavezu da zakon štiti i provodi. O pravosuđu u RS-uizlišno je i govoriti jer već godinama svjedočimo da svi građani nisu isti pred zakonom.

Druga stvar jeste pitanje kako će se Miličević i hoće li se moći nositi s neprijateljima u vlastitim redovima kojima je evidentno bitnije da se dokopaju funkcije, nego što razbijanjem svoje stranke umanjuju mogućnost opozicije da na narednim izborima smijeni aktuelni režim.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Pročitajte još:
UVEDENA SKANDALOZNA PRAKSA: Sud BiH krije imena sudija koji vode predmete
—————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
—————————————————————————————————————————————————————————————————————-
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————-