Mlada kantautorica iz Bosne i Hercegovine, Emina Bajtarević, poznata pod umjetničkim imenom Vimoksha, sve više privlači pažnju svojim jedinstvenim pristupom muzici i umjetnosti. Osim što pjeva, Emina je i talentirana muzičarka koja svira gitaru, bubnjeve, bas i klavijature, a uz to se bavi aranžmanima i produkcijom vlastitih autorskih pjesama. Njen vokalni talent, u kombinaciji s nevjerovatnim sposobnostima trbuhozborstva, čine je posebnom na muzičkoj sceni, a nastup s lutkom Dedom (Zlatkom) oduševljava publiku i dodaje jedinstvenu dimenziju njenim nastupima.
Razgovarala: Elma Hodžić
Njena karijera doživjela je prekretnicu 2023. godine, kada je osvojila drugo mjesto u finalu popularne emisije Supertalent s impresivnom tačkom trbuhozborstva, koja je izazvala ogromnu pažnju u regiji. Također, nastupala je u različitim gradovima u sklopu mini-turneje “Emina i Deda Show”, gdje je pokazala kako spaja humor, umjetnost i svoj prepoznatljiv talent.
Međutim, to nije sve – 2025. godina za Eminu počinje vrlo uzbudljivo! Njena pjesma je odabrana za učešće u prvom polufinalu izbora za pjesmu Evrovizije San Marina, među čak 36 drugih kompozicija. Pored muzičke karijere, Emina se bavi slikanjem, digitalnom umjetnošću te nastavlja raditi i studirati u Norveškoj. Njena strast prema različitim umjetničkim formama ne staje na muzici – piše roman, pjesme, glumi i nastavlja razvijati svoju muzičku karijeru.
U razgovoru koji slijedi, otkrivamo više o Emininom umjetničkom putu, projektima na kojima trenutno radi, kao i o njenoj filozofiji stvaranja u današnjem svijetu umjetnosti.
Vaša muzička karijera traje već nekoliko godina, ali ste nedavno postali poznati kao Vimoksha. Kako je došlo do tog preokreta u Vašem muzičkom identitetu i šta znači “Vimoksha”? Kako su izgledali Vaši prvi koraci u svijetu muzike?
Prije tačno deset godina, moj prvi bend se kratko zvao Vimoksha. Ta riječ potiče iz južnoazijskih religija i filozofija, a predstavlja emancipaciju duše, odnosno korak ispred reinkarnacije, “nirvane”. Mislili smo da je to interesantno ime za novi rock bend, sve dok se momci nisu odlučili da nas preimenuju u “Alpha”, što nije dugo trajalo. Nakon toga sam postavljala svoje obrade i autorske pjesme na YouTube kanal pod istim imenom, uživajući neku vrstu anonimnosti, s obzirom na to da ime Vimoksha koristim i kao alias na društvenim mrežama i u videoigrama… dok se nije dogodila pjesma “Nazovi nekog osim dilera”. S vjetrom u leđima, koji je nastao iznenadnim i ogromnim brojem slušatelja, uspjela sam okupiti novu i kvalitetnu ekipu s kojom mi je čast, ali i odgovornost, dijeliti staru Vimokshu.
Za muziku je potrebna hrabrost
Koju ulogu muzika ima u Vašem životu?
Godinama je bila bijeg i inspiracija za druge oblike umjetnosti. Kroz različite autore i stilove pjesama istraživala sam vlastita viđenja u pisanju i slikarstvu, što su bili moji primarni načini stvaranja. Drugari iz osnovne škole uglavnom su čitali moje priče, a tada sam mislila da će to biti moj krajnji doseg mašte. Za muziku mi je uvijek trebalo više hrabrosti, jer mi je pisanje pjesama bilo ličnije nego crtanje i pisanje izmišljenih djela. Naravno, slušanje muzike neizostavan je dio svakodnevice. Bez slušalica ne idem nigdje, a započeti dan bez muzike u zvučnicima također je nezamislivo. Srećom, komšije mi još nisu kucale na vrata – ni u Norveškoj, ni u BiH.
Ko su Vaši najveći muzički uzori i kako su oblikovali Vaš stil i zvuk? Vaš muzički izraz kombinacija je različitih žanrova. Kako biste opisali svoj stil i šta Vas privlači u tim žanrovima?
Pjesme koje sam pisala na engleskom jeziku nerijetko su iskrenije od onih koje napišem na bosanskom, jer se mnogo manje preispitujem i sumnjam u kvalitet riječi i onoga što će publika misliti. Pretežno slušam stranu muziku, te u svom komponovanju ubacujem dosta elemenata koji, svjesno ili ne, podsjećaju na izvođače koje volim (Florence + The Machine, Lana Del Rey, Rilo Kiley, Fleetwood Mac, The Cure, The Smiths, Pulp…). Također, volim i mjuzikle, pa je uvijek jedan dio poetskog liricizma prisutan u mojim tekstovima. Moj autentični zvuk – što uključuje melodije, glas i tekst – i sama nazivam melanholičnim, s čime se kritičari slažu… ali me raduje i onaj dodatak “pop”, koji daje šansu Vimokshi da se približi mainstreamu.
Djelovanje na različitim geografskim koordinatama
Kako ste odlučili prijaviti se na Una Voce per San Marino? Možete li nam reći više o procesu prijave i selekcije?
Una Voce per San Marino funkcioniše kao open call za muzičare iz cijelog svijeta koji mogu ispuniti produkcijske i finansijske uslove aplikacije. U početku je važno imati pjesmu, ali potom i pokazati mogućnost live nastupa. Nisam imala visoka očekivanja, osim početne sreće što je moja pjesma prošla kontrolu kvaliteta. Iako sam u cijelu priču ušla bez podrške iz muzičke industrije, bila je to simpatična avantura koja dokazuje svim umjetnicima da je moguće ući u utrku za Euroviziju i na druge načine. Moj nastup u San Marinu zaokružio je jedan poprilično stresan dan – u prvom krugu bilo je čak 36 kandidata, a mnogi od njih došli su s velikim timovima, uključujući plesače, kostimografe i PR profesionalce… a ja sam bila sasvim sama.
Kako je nastala pjesma “Find You“?
“Find You” je inspirisana fantastičnim svjetovima poput Lord of the Rings i The Witcher, u čijem stilu trenutno pišem roman na engleskom jeziku. Prvo sam je komponovala kao soundtrack za svoju priču, ali u saradnji s producentom Mateusom Cajazeirasom iz Brazila, s kojim sam radila i na nekim od pjesama sa Vilenjaka, kompletirali smo je u trominutnu kompoziciju za radio i scenu. “Find You” je epska balada koja vjerovatno više podsjeća na Norvešku, a tamo smo snimali i vizuale za video.
U današnjem vremenu, društvene mreže igraju veliku ulogu u promociji umjetnika. Kako Vi koristite društvene mreže za povezivanje s fanovima i širenje muzičkih vidika?
Godinama su mi video igre bile primarni online medij za komunikaciju i širenje publike, jer sam pisala pjesme inspirisane njima i tako ih dijelila s ljudima širom svijeta. Međutim, TikTok je medij koji je moje pjesme na bosanskom jeziku približio publici regiona. Iako znam biti od onih koji kolutaju očima na tu društvenu mrežu, ipak je bila od velike koristi i za mene i moje kolege! Instagram je druga lokacija na kojoj sam nešto aktivnija, a gdje “Nazovi nekog osim dilera” također ima svoju publiku.
Koraci u muzičkoj industriji
Možete li nam predstaviti album “Vilenjak”?
“Vilenjak” je tekstualno poput dnevnika, koji je pod šifrom lirike i razumjet će ga svi oni – a pretežno djevojke i žene – koji imaju senzibilitet prema ljubavi, boli, čežnji i njihovoj poetskoj varijanti. Željela sam napraviti smislenu kombinaciju pop, disco, alt i rock elemenata, koje mogu prevesti u aranžmane za live izvođenje i podijeliti ih s publikom. Iako danas nije “in” niti se savjetuje objavljivati cijeli album bez prethodnih singlova, “Vilenjak” za mene nije predstavljao potez u karijeri, nego iskren produkt godina učenja o produkciji, komponovanju i pisanju. Kao da sam ispekla kolač bez recepta, pa sam ga dala na poklon, a ne na prodaju. Bez obzira na mnoštvo sumnji koje su me pratile u njegovoj kreaciji, sretna sam što “Vilenjak” postoji i što sam upoznala prekrasne ljude radeći na muzici i vizualnom identitetu. Sa Rebra Studijem iz Beograda, moj najbolji prijatelj Gorgon Stone (model i dizajner u svim mojim projektima) i ja radili smo spotove za “Vilenjak” i “Ubij Billa” – tu smo naučili mnogo o muzičkoj industriji, ali i to da je moguće biti 22 sata na setu.
A najdraža pjesma s albuma?
Moja najdraža pjesma s albuma je “Ko će tebe spasiti”, koja je trebala biti duet… Zbog vremenskih limita, na kraju sam ja pjevala i muški i ženski glas. Ako bih ikada pravila merchandise, definitivno bih imala natpise “prodajem ti maglu, upola” koje pjevam u refrenu te pjesme. Bosanski izrazi nikada ne izlaze iz mode.
Kakvi su Vaši planovi za budućnost? Da li spremate neke nove projekte, pjesme ili album?
Trenutno s Vimokshom kao bendom radim na novom projektu, EP-u s pjesmama na engleskom jeziku. Ovaj put smo ambiciozniji, mudriji, hrabriji i sigurniji u sve što radimo zajedno. Nastupi u prošlogodišnjoj festivalskoj sezoni oblikovali su naš live zvuk i sada smo spremni da ga dijelimo dalje, i u idućoj. Inače, na našem prvom putovanju zajedno, prema EXIT festivalu, naš putni kombi pokvario se usred polja žita, a na putovanju ka Zagrebu, nekoliko mjeseci kasnije, zamalo smo ostali zaglavljeni na drvenom mostu. Ja vjerujem da su sve te zadrške samo znak da idemo ka pravom putu, a tako je bilo i tada: uprkos svemu, stigli smo i odradili svoje svirke. Vidimo se na mnogim drugima!
OIzvor: urbanmagazin.ba