GORDANA KATANA: Dolaskom u Banja Luku Vučić želi da spasi i sebe i Dodika

Aleksandar Vučić dolazi u Banjaluku da ga dočekaju raširenih ruku i da svom pobratimu Dodiku da vjetar u leđa. Istina je da je entitet Republika Srpska daleko od Srbije u smislu bilo kakvog šireg artikuliranog građanskog bunta, ali i u Banja Luci studenti su se probudili

Foto: Photo: R.Z./ATAImages, Pixell

Uoči Vučićevog sutrašnjeg dolaska u Banja Luku pitanje koje se nameće je u kakvoj su povijesnoj poveznici Sretenje, 15. februara 1804., kada je u Orašcu donesena odluka o podizanju prvog srpskog ustanka, sa bh. entitetom Republika Srpska?

Povijesno gledano – nikakvoj, jer bosanski Srbi u tom vremenu nisu bili ni u kakvom političkom ili drugom odnosu sa Srbijom, osim što su činili dio Otomanske imperije.

Ali kako srpski političari u BiH više od tri decenije svoj identitet nasilno žele vezati sa Srbijom i stvaraju ga na nizu povijesnih falsifikata, onda i ne čudi što je na Svesrpskom saboru održanom prošle godine u Beogradu donijeta odluka da se 15. februar zajednički obilježava kao dan državnosti RS i Srbije.

A jedina poveznica koja datira kontinuirano od početka 19. stoljeća do danas jesu spoljnopolitički prioriteti, od Karađorđa Petrovića, Miloša Obrenovića, pa do Aleksandra Vučića, prema nekada Bosanskom pašaluku a danas prema Republici Srpskoj kroz politički utjecaj ali i teritorijalne pretenzije, čemu smo svjedočili tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu devedesetih godina prošlog vijeka.

Ovogodišnje Sretenje proslavit će se u Banjaluci, kako već danima prorežimski medij najavljuju, „veličanstveno, uz brojne svečanosti“. Jer Banjaluku pohodi predsjednik Srbije.

A ona javnost koja misli svojom a ne režimskim glavama pita se kako jedan od bh. entiteta slavi svoju državnost? I to pitanje adresira prvenstveno na predsjednika RS-a Milorada Dodika, najglasnijeg zagovornika Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Istog onog Dodika koji svako malo proziva redom političare u Federaciji BiH, visokog predstavnika te brojne evropske i američke diplomate, da krše Dejtonski sporazum i „otimaju nadležnosti Republici Srpskoj“.

Toliko Dodik glasno zaziva Mirovni sporazum da bi s pravom mogao ponijeti epitet „dejtonobranitelj“.

Samo što uvijek postoji i ono „ali“, pa taj isti Dayton Dodik tretira kao švedski stol i sa njega bira šta i kako hoće. Odnosno Ustav BiH, kao jedan od aneksa, tumači kako mu je volja. A Ustav je jasan – entiteti nisu nositelji suvereniteta, nisu države u državi, niti je BiH složena državna zajednica, kako to tumače „pravni eksperti“ iz RS-a.

No, dolazak Aleksandra Vučića u Banjaluku ima i daleko širu i složeniju političku pozadinu. Prošlo je, naime, već tri mjeseca od rušenja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sada kada je 15 ljudi izgubilo život. U međuvremenu građansko nezadovoljstvo i traženje procesuiranja odgovornihza tu nepotrebnu tragediju prerasli su u nešto mnogo više.

Već dva mjeseca studenti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu… drže univerzitete u blokadi. Podršku su im dali njihovi profesori, učitelji, nastavnici,  ratari, glumci, advokati, ljekari. Ali i hiljade građana koji zajedno s njima blokiraju, mostove, saobraćajnice. Građani koji im donose hranu, lijekove, građani koji su ih raširenih ruku i otvorenih srca podržali na maršu od Beograda do Novog Sada.

Vučićevo manipuliranje javnošću više ne prolazi. I uzalud i svi kanali Pink televizije, i Informera i RTS-a i niza opskurnih medija koje drži pod svojom kontrolom i na kojima po cijele dane ili prijeti, ili jadikuje, ili daje neutemeljena obećanja. U priče o stranim agentima i plaćenicima koji preko studenata ruše Srbiju sve smanje građana vjeruje.

Ono što Vučić nije kadar ili na što nije spreman, to je da ispuni zahtjeve studenata koji traže samo pravdu, i koji mu iz dana u dan poručuju da nije nadležan. Prevedeno, da oslobodi institucije koje će u skladu sa zakonom raditi svoj posao. Jer kada bi to učinio – poput čira pukao bi lanac korupcije, kriminala, bahatosti vlasti koja je zarad sebe sama spremna žrtvovati i ljudske živote.

Zato Vučić dolazi u Banjaluku. Da ga dočekaju raširenih ruku. Ali i da svom pobratimu Dodiku da vjetar u leđa. Istina je da je Republika Srpska daleko od Srbije u smislu bilo kakvog šireg artikuliranog građanskog bunta, ali i u Banjaluci studenti su se probudili. Za početak, i to je nešto.

Više od građanskog bunta Dodika brine ishod sudskog procesa koji se protiv njega vodi pred Sudom BiH, ali i činjenica da je učešće SNSD-a u državnoj vlasti opasno poljuljano i da se u toj istoj vlasti održava još jedino uz podršku Dragana Čovića.

I dok se u Banjaluci naredna dva dana budu održavale svečanosti, dijelila odlikovanja i prijetilo i atakovalo izravno na suverenitet Bosne i Hercegovine, u Srbiji mladi nastavljaju svoje mirne, gandijevske borbe. Pa dok Dodik i Vučić budu slavili, prema Kragujevcu slijevaju se i slijevaće se kolone hiljada studenata koji pješke marširaju iz Beograd, Niša, Novog Sada, Vranja , Užica…  Da baš u Kragujevcu obilježe početak borbe za slobodnu Srbiju.

Srbijanski režim na Sretenje kontramiting najavljuje u Subotici, na koji će uz prijetnje, ucjene, pokoji sendvič ili za par eura dovesti, kako ih u Srbiji zovu,  sendvičare, da kliču Vučiću i Dodiku (koji najavljuje odlazak u Suboticu) i mašu SNS-ovim barjacima.

Iz nedavno propalog mitinga u Jagodini Vučić evidentno nije ništa naučio. I  što je žalosnije – nije i neće da čuje poruku studenata “Proleće dolazi“. A proljeće u Srbiji dolazi, proljeće promjena.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Čitajte još: 

I NOVA KRIVIČNA PRIJAVA KUPI PRAŠINU: Ko u Tužilaštvu BiH godinama zaustavlja procesuiranje Mire Džakule?

TONI VUKADIN, FUNKCIONER NIP-a: U sukobu interesa za godinu zaradio blizu 135.000 maraka

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————-

PODRŽITE NAS – jer mi istražujemo za vas!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.