GU BIHAĆA KAO PARTIJSKA UTVRDA: Tri diplome i najbolja studentica manje vrijedne od članske knjižice PoMAK-a

Sunčica Dedić ističe da se konkursi u Gradskoj upravi Bihaća nikada ne provode preko ADS FBiH iz razloga kako bi se mogli namještati, navodeći da komisije na konkursima imenuju gradonačelnici, a članovi komisija rade po njihovim uputama. Oko cijelog slučaja konsultovala se sa advokatom koji je već imao sporove s gradskom administracijom i smatra da je to sve „leglo kriminala i korupcije”

Foto: Armin Durgut/PIXSELL, arhiva

Lokalni izbori doveli su na vlast nove ljude u gradovima i opštinama širom BiH, ali “običaji” su ostali isti; stranačko zapošljavanje i općenito nepotizam su poluge kojih se ne odriču ni na jednom nivou vlasti, tako ni u Gradskoj upravi (GU) Bihaća.

U to se uvjerila mlada Bišćanka Sunčica Dedić, koja je dva puta bezuspješno pokušavala dobiti posao u gradskoj upravi svog rodnog grada.

Po završetku Pravnog fakulteta, Sunčica je tražila volonterski posao kako bi nakon godinu dana mogla polagati državni ispit. Potraga je trajala godinu i po, dvije, ali bezuspješno.

NAMJEŠTENI KONKURS

Slučaj je htio da konkurs za pravnike volontere izađe u Opštini Sanski Most, gdje se Sunčica prijavila i prošla. Volontirala je 12 mjeseci, položila državni ispit, i ponovo riješila da okuša sreću u rodnom Bihaću. Gradski organ uprave grada Bihaća raspisao je 2021. konkurs za stručnog saradnika za javne nabavke u službi za civilnu zaštitu.

Sunčica Dedić prepoznala je šansu za sebe, jer je u Sanskom Mostu volonterski radila upravo na javnim nabavkama. U tom periodu, prisjeća se Sunčica, gradonačelnik Bihaća bio je Šuhret Fazlić, osnivač Pokreta za modernu i aktivnu Krajinu (PoMAK).

“Na tom konkursu smo bile Amra Husić, Sandra Jašarević Merdžanić i ja. Sandra ima zlatnu značku Pravnog fakulteta u Bihaću, bila je najbolja studentica, a osim toga je i slijepa osoba”, priča Sunčica Dedić.

Posao na određeno dobila je ipak četvrta kandidatkinja, Sajra Babić, koja je bila na listi Pomaka za gradsko vijeće.

Sunčica kaže da su svi članovi komisije na tom konkursu bili iz Gradskog organa uprave grada Bihaća.

“Meni je rekla osoba iz Općine, koja ne želi da se njeno ime spominje jer tu radi, da su ta pitanja bila unaprijed pripremljena za Sajru Babić. Ona i dan danas radi tu, iako je 2021. godine primljena na određeno vrijeme”, priča Sunčica.

Sunčica Dedić: Konkursi u gradskoj upravi Bihaća nikada se ne provode preko ADS FBiH upravo iz razloga kako bi se mogli namještati

Sandra Jašarević Merdžanić potvrđuje njenu priču. Pojašnjava da ovakvi konkursi imaju negativan psihološki učinak jer, kako kaže, svi znaju da na tom radnom mjestu radi neko primljen na određeno i da se konkurs raspisuje zbog te osobe.

Sandra je završila Pravni fakultet u Bihaću, a magistrirala je u Sarajevu s prosjekom većim od 9,5. Sajre Babić, koja je dobila posao, sjeća se sa fakulteta.

“Bila je loš student… Sretale smo se na još nekim konkursima na kojima je imala jako mali broj bodova, ali na ovom u Bihaću je ostvarila najveći broj bodova”, kaže Sandra Jašarević Merdžanić.

Sajra Babić negira da je unaprijed dobila pitanja sa konkursa. Podsjeća da je konkurs bio javan i da se na njega mogao svako prijaviti, a o svom uspjehu na fakultetu kaže:

“Ne znam kakve veze ima moj prosjek ocjena, jer na konkursu prolazi onaj ko je bio na prvom mjestu i ko je odgovorio na sva pitanja.”

Sajra Babić negira da je pitanja dobila unaprijed

Upitana da li su u komisiji bili ljudi iz gradske uprave koji su članovi PoMAK-a, Babić odgovara da se više ne sjeća jer je konkurs bio prije nekoliko godina.

OBMANJIVANJE IZ GRADSKE UPRAVE BIHAĆA

Nakon prvog pokušaja Sunčica Dedić je ponovo započela potragu za poslom u Bihaću. U međuvremenu je nastavila školovanje u Sarajevu: magistrirala je kriminologiju i sociologiju, a trenutno radi magistarski na Pravnom fakultetu. U rodnom gradu ponovo nije bilo posla za nju, pa se prijavila na konkurs u Opštini Sanski Most.

Sunčica ističe da je konkurs išao preko Agencije za državnu službu (ADS) FBiH gdje su malverzacije, praktično, nemoguće. Ostvarila je najveći broj bodova i dobila posao. Međutim, bio joj je potreban posao u Bihaću, između ostalog jer je u to vrijeme bila onkološki pacijent te je morala na česte preglede i kontrole.

Radila u Sanskom Mostu nešto više od pola godine kada je preko jedne opštinske uposlenice u Bihaću dobila neslužbenu informaciju da u stručnoj službi gradskog vijeća ima upražnjenih mjesta, te da će tražiti sutručnog saradnika – pravnika.

Članom 32 Zakona o državnoj službi USK, predviđa se sporazumni premještaj državnog službenika sa iste ili slične pozicije, pa je Sunčica Dedić 8. januara ove godine podnijela zahtjev da je premjeste u Bihać.

Foto: Član 32 Zakona o državnoj službi

“Radila sam više od pola godine u Sanskom Mostu, dobila sam rješenje za stalno, i htjela sam napokon da se prebacim u svoj grad. Dostavila sam rješenje kojim sam primljena u radni odnos u Općini Sanski Most, potvrdu da imam prebivalište u Bihaću i ove dvije magistarske diplome – kriminologije i sociologije”, priča Sunčica.

Kako odgovor nije stizao, na kraju je lično otišla u Gradski organ uprave Bihaća i pitala šta je sa zahtjevom koji je poslala.

Na njeno iznenađenje, rekli su joj da oni trenutnim pravilnikom nemaju upražnjeno mjesto za stručnog saradnika – pravnika, te obećali da će joj u roku od nekoliko dana poslati i pismeni odgovor.

Negativan odgovor je stigao 26. marta ove godine, gotovo tri mjeseca nakon njenog zahtjeva za premještaj, a potpisao ga je sadašnji gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, takođe iz PoMAK-a.

“Odgovorili su mi da trenutno nemaju potrebu za popunom radnih mjesta za poziciju stručnog saradnika za koju ja ispunjavam uslove, i da će u slučaju ukazane potrebe za sporazumnim preuzimanjem imati u vidu moj zahtjev – posebno iz razloga, kako su naveli, što sam uz zahtjev priložila odgovarajuću dokumentaciju kojom dokazujem svoje obrazovanje”, priča Sunčica Dedić.

Foto: Faksimil odgovora iz GU Bihaća

Možda bi Sunčica i povjerovala da prvobitna informacija o upražnjenom radnom mjestu u opštini nije bila tačna da samo mjesec kasnije nije ugledala konkurs za stručnog saradnika-pravnika baš tamo gdje je naslovila svoj zahtjev – u stručnoj službi vijeća grada Bihaća.

BEZ ODGOVORA IZ KABINETA I GRADSKIH SLUŽBI

Administracija grada Bihaća nije uzela u obzir zakonsku opciju sporazumnog preuzimanja državnog službenika, niti je Sunčicu Dedić obavijestila da se raspisuje konkurs, iako su ranije rekli kako će imati u vidu njen zahtjev.

Sunčica kaže da se konkursi u gradskoj upravi Bihaća nikada ne provode preko ADS FBiH upravo iz razloga kako bi se mogli namještati. Dodaje da komisije na konkursima imenuju gradonačelnici, a članovi komisija rade po njihovim uputama.

Oko cijelog slučaja konsultovala sa kolegom advokatom koji je već imao sporove s gradskom administracijom i koji smatra da je to sve „leglo kriminala i korupcije”.

Sunčica Dedić kaže da joj je kolega nakon svega rekao da se upustila u borbu s vjeterenjačama te da joj je bolje da se „učlani u stranku“ nego da ih tuži, odnosno da će samo potrošiti mnogo novca, a ništa na kraju neće dobiti.

Sunčici je nakon svega postalo jasno da su njene tri diplome u Bihaću mnogo manje vrijede od partijske knjižice PoMAK-a.

Valter je uputio pitanja na adrese kabineta gradonačelnika Bihaća, te službama za informisanje i upravljanje ljudskim resursima o ovom konkretnom slučaju, a zatražili smo i podatak koliko zaposlenih u gradskom organu uprave su članovi PoMAK-a.

Proslijeđena nam je prepiska u kojoj službenici gradske uprave tumače zakon o slobodi prostupa informacijama i gdje, između ostalog, navode kako se novinarski upit poslan emailom “ne može protokolisati”.

Na kraju su nam, ipak, obećali odgovor, koji još uvijek čekamo.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Čitajte još: 

TUŽILAŠTVO BIH: Sindikat UIO podnio krivičnu prijavu protiv Mire Džakule

———————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

———————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Maja BJELAJAC

Maja Bjelajac je bosanskohercegovačka novinarka, član redakcije Valterportala. Radila u brojnim medijima, od čega najduže na Radiju Slobodna Evropa i Inforadaru.

Maja BJELAJAC

Maja Bjelajac je bosanskohercegovačka novinarka, član redakcije Valterportala. Radila u brojnim medijima, od čega najduže na Radiju Slobodna Evropa i Inforadaru.