Hvarska biskupija objavila je imena dvojice svojih svećenika optuženih za pedofiliju, Josipa Jelinčića i Marija Zelanovića, koji su umrli prije sudskih presuda, te se ujedno ispričala njihovim žrtvama i pozvala sve koji imaju slična saznanja ili sumnje da ih prijave Biskupiji.
U priopćenju se navodi da su dvije žrtve prijavile Josipa Jelinčića 2018., sedam godina nakon njegove smrti. Zelanović je preminuo ove godine, ali prijavljen je također 2018. Crkva ga je suspendirala i zabranila mu da se približava maloljetnicima. Umro je prije sudske presude. Nakon smrti se javila još jedna Zelanovićeva žrtva. Iz Hvarske biskupije pozvali su sve koji imaju saznanja ili sumnje da ih prijave Biskupiji.
Protiv Jelinčića službene prijave dvije žrtve
– Nakon primljenih prijava žrtava koje su pretrpjele zlostavljanje od strane određenih svećenika Hvarske biskupije, u želji za obnovom narušenog povjerenja i s iskrenim osjećajima boli i kajanja, želimo izreći javnu ispriku žrtvama i dostaviti izvješće o prijavama onih koji su u našim vjerničkim zajednicama počinili ovako teška zlodjela, navodi Biskupija u priopćenju.
Navodi se da je svećenik Josip Jelinčić (rođen 1934., preminuo 2011.) optužen za zlostavljanje maloljetnika te da su zlodjela prijavljena Dikasteriju za nauk vjere i civilnim vlastima tek nakon njegove smrti (2018. godine).
– Zaprimljene su službene prijave od dvije žrtve, koje su nas upoznale sa svojim ranama i tadašnjem manjkavom postupanju i propustima odgovornih u Crkvi u zaštiti maloljetnika i prevenciji zlostavljanja, navodi Biskupija.
Zelanović nije dočekao sudski epilog, javila se još jedna žrtva
Drugi hvarski svećenik Marijo Zelanović (rođen 1946., preminuo 2025.) optužen je službenom prijavom 2018. godine za počinjenje kaznenog djela iz domene kaznenopravne zaštite djece i maloljetnika.
– Odmah nakon prijave ovaj slučaj je prijavljen Dikasteriju za nauk vjere i civilnim vlastima te je svećenik suspendiran, zabranjene su mu sve crkvene službe i približavanje maloljetnicima. Kanonsku kaznu izvršavao je do smrti, a civilni kazneni proces do smrti nije završen, kažu u Biskupiji.
Tek nakon njegova sprovoda prijavljen je slučaj zlostavljanja još jedne žrtve koji se svojedobno dogodio u mjestu gdje je obavljen i njegov sprovod te sada i zbog tih okolnosti Biskupija izražava duboko žaljenje i iskrenu ispriku.
Biskupija upućuje ispriku svima koji su ranjeni ili sablažnjeni krivim postupcima ovih pokojnika ili nepromišljenim postupcima bilo kojeg člana klera Hvarske biskupije.
– Iskreno tražimo oprost i suosjećamo sa svima, poznatima i nepoznatima, koji su doživjeli bilo kakvu traumu, zlostavljanje ili neshvaćanje, posebno svim žrtvama i njihovim obiteljima, piše u priopćenju koje potpisuju biskup Ranko i svećenici Hvarske biskupije.
Maštruko: Isprike zakašnjele, svećenici umrli
Sociolog Ivica Maštruko i teologinja Anna Raffai pozdravili su ovu odluku, ocijenivši to korakom prema većoj transparentnosti unutar Crkve.
Maštruko smatra da je ovaj potez pozitivan primjer koji ne bi trebao ostati izoliran slučaj, već postati standard. No, upozorava da su isprike i priznanja često zakašnjeli i dolaze tek nakon smrti optuženih svećenika. Osim optužbi za pedofiliju, dodaje, povjerenje u Crkvu narušavaju i drugi faktori poput financijskih skandala, rigidne hijerarhije te odnosa prema seksualnoj orijentaciji.
Raffai: Premalo se govori o nasilju nad ženama unutar Crkve
Raffai posebno ističe da se u Hrvatskoj nedovoljno govori o materijalnoj odšteti za žrtve, što je uobičajena praksa u nekim europskim zemljama poput Njemačke. Smatra da Crkva treba osigurati psihološku podršku žrtvama i poticati otvoreni razgovor kako bi se izbjegla tabuizacija problema. Također upozorava da se premalo govori o seksualnom nasilju nad ženama unutar crkvenih institucija.
Zaključuje da Crkva u Hrvatskoj i dalje kasni u prevenciji seksualnog zlostavljanja i prepoznavanju njegove neprihvatljivosti. Objavljivanje imena zlostavljača vidi kao važan pomak, ali smatra da bi reakcija trebala dolaziti pravodobno, a ne tek nakon smrti optuženih.