Nekoliko sati nakon što je 8. jula Valter objavio priču kojom smo dokazali da je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić u tajnosti i ispod cijene kupila stan u strogom centru grada, Agencija Aura nekretnine, koja je prodavala taj stan, promptno je sklonila oglas i pobrisala sve podatke.
No, u oglasu koji smo na vrijeme spasili i arhivirali stoji nekoliko ključnih i iznimno bitnih informacija.
NOVI STAN U CENTRU, CIPS PRIJAVA U NOVOM SARAJEVU
Prvi i osnovni frapantni podatak jeste da je gradonačelnica kupila fiktivnih 70 kvadrata, a u stvarnosti petosoban, renoviran stan od čak 136 kvadrata, dakle gotovo duplo veći! I to za samo 230.000 maraka, što je visina podignutog kredita (odnosno 300.000 KM, kako ona tvrdi).
U opisu nekretnine pobrisanog oglasa navedeno je da se stan sastoji od dnevnog boravka, četiri spavaće sobe, kuhinjsko-trpezarijskog prostora, prostranog hodnika i dva veća kupatila. Baš kako priliči ugledu institucije jedne gradonačelnice, koja nam je samu kupovinu stana u odgovoru mailom potvrdila u prethodnoj priči.
„Prema ZK izvatku, stan ima uknjiženu površinu 70m2, dok u stvarnosti, prema dokumentovanoj procjeni geodetskog zavoda, stan ima površinu od 135,68 m2. Drugim riječima, stan je proširen uz suglasnost stanara za dodatni dio od cca 65 m2 koji sada uz izvornu površinu čini petosoban stan. Pošto zgrada spada u nacionalne spomenike, naknadne izmjene je teško evidentirati u gruntu. Zgrada spada u kulturne spomenike Grada Sarajeva, a sagrađena je oko 1.900. godine u vrijeme Austro-Ugarske“, piše, uz ostalo, u opisu stana koji je sada vlasništvo Benjamine Karić rođ. Londrc.
Iz svega proizilazi da je gradonačelnica Sarajeva teško dezavuirala javnost, i to po više osnova.
Najprije samom tvrdnjom, a nakon što je Valter otkrio tajnu kupovinu stana, da je riječ o „sedamdesetak kvadrata i jedne dodatne šupe“, pa se postavlja pitanje prijave poreza na nekretnine. U PR intervjuu Klixu neposredno nakon što smo pustili priču izjavila je da „suprug i ona još nisu stigli platiti porez na stan“, pa će biti interesantno vidjeti da li će „Benjamina Karić i suprug“ platiti porez za 70, ili 136 kvadrata (odnosno da li su već platili), što je enormna razlika u još jednom solidnom stanu.
Naredna neistina proizilazi iz tvrdnje da su suprug i ona kupili stan u samom centru „zbog proširenja porodice i kako bi suprugu bilo bliže poslu“, iako je neznatno prije toga prebacila CIPS prebivalište u stan svoje majke na Grbavici. Stoga se postavlja novo pitanje – kako gradonačelnica namjerava živjeti u Općini Centar, a biti načelnica Općine Novo Sarajevo, za šta se kandidirala? No, to su već pitanja za CIK, inspekcije i pravnu državu.
STAN BESPRAVNO RENOVIRAN I PROŠIREN ZA JOŠ JEDAN STAN
Upravo je činjenica da je bespravno i nelegalno renoviran stan u zgradi koja je nacionalni spomenik, odnosno koja je u obuhvatu Historijskog urbanog krajolika (HUK), naredna u nizu nezakonitosti. Takve zgrade su pod zaštitom države i njenih institucija i bilo kakav zahvat, a pogotovo rekonstrukcija, nije dozvoljena bez prethodnih saglasnosti i dozvola.
One nisu nikada pribavljene za stan koji je gradonačelnica kupila, što su Valteru potvrdile dvije ključne nadležne institucije. Predsjednica Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Anđelina Ošap Gaćanović u odgovoru našem portalu je navela da Komisija „nije izdavala mišljenje o usaglašenosti intervencije renoviranja i proširenja stana u potkrovlju u Ulici Maršala Tita 19 sa odredbama Odluke o HUK“.
Također, iz Federalnog ministarstva prostornog uređenja su potvrdili da „nikada nisu izdali dozvolu za renoviranje stana na posljednjem spratu u Ulici Maršala Tita 19“.
Gradonačelnica Karić, dakle, u tajnosti je kupila petosoban stan, debelo ispod cijene, u zgradi čije je renoviranje fasade naknadno uvršteno u plan javnih nabavki u toku njenog markiranja stana za čije unutrašnje renoviranje i proširenje (za čak 65 kvadrata) nisu pribavljene potrebne saglasnosti, a što je morala da zna – i nesumnjivo je znala.
Upravo je u vrijeme pregovora Benjamine Karić za kupovinu stana sa prethodnim vlasnikom Sejdi Sejdijem rekonstrukcija fasade u Titovoj 19 naknadno i prioritetno uvrštena u plan javnih nabavki, koji je zbog toga izmijenjen.
Osim dokumenta koji to potvrđuje, a koji ponovo objavljujemo, o tome svjedoči i novcima poreskih obveznika plaćeni video-džingl, gdje se rekonstrukcija fasade u Titovoj 19 uopće ne pominje.
Stoga se Benjamina Karić u PR intervjuu Klixu neposredno po objavi naše priče neuspješno pokušala pravdati da to nije istina, pa je u jednom dijelu sama sebe demantirala.
U intervjuu (minuta 7:31) izjavljuje da je agencija Aura nekretine stan „izuzetno dugo prodavala“, a odmah nakon toga (minuta 8:51) da je stan kupljen prije mjesec i po, a da je zgrada rekonstruisana 2023. godine, prije godinu (dakle u njenom mandatu). Potom (minuta 9:11) izjavljuje da „u tom trenutku kada je zgrada rekonstruisana nije imala informaciju da se stan prodaje“.
U svega minut i po intervjua gradonačelnica je tako uspjela da izjavi da se stan „izuzetno dugo prodavao“, a da ona „nije imala informaciju da se stan prodaje“. Iako je ubrzo taj stan kupila – ispod cijene.
Na kraju (10.40 minuta intervjua) izjavljuje da je prethodni vlasnik „popravio jedan dio krova, a onda su „stanari potpisali“ da se koristi „još jedan dio šupe“.
Vrlo interesantna šupa od 65 kvadratnih metara.
JEDINI NOVI KROV ONAJ IZNAD GRADONAČELNICINOG STANA
Idemo dalje.
Fotografija snimljena dronom koju vidite nastala je prije nekoliko sedmica i prikazuje potpuno renovirani krov samo na jednoj zgradi u Titovoj ulici.
Taj jedini novi i obnovljeni krov u zahvatu Titove ulice nalazi se upravo iznad posljednjeg sprata na broju 19, iznad stana Benjamine Karić.
Mjesecima istražujući ovu priču Valter je uputio i pitanja nadležnoj službi Grada Sarajeva s namjerom da utvrdimo da li je neki krov renoviran – i ako jeste koji krov odnosno koji su sve krovovi renovirani u Titovoj ulici u centru Sarajeva. Dobili smo slijedeći odgovor.
„Grad Sarajevo u mandatu gradonačelnice Karić nije rekonstruisao niti učestvovao u rekonstrukciji krovova u Ulici Maršala Tita“, odgovorila je Merima Arifhodžić, pomoćnica gradonačelnice za urbanizam.
Gradonačelnicinu saradnicu, međutim, demantuju slijedeći dokumenti.
Kompanija Neimari, ista ona koja je radila i rekonstrukcija fasade u Titovoj 19, 16. januara 2023., debelo u mandatu gradonačelnice Karić, ili ako hoćete u periodu kada je gradonačelnica markirala stan u centru grada, Gradu Sarajevu je na zahtjev Grada poslala ponudu za, kako je navedeno, „sanaciju dotrajalih dijelova na krovu objekta u Ulici Maršala Tita u cilju zaštite od mogućeg pada dijelova i sprečavanja povreda prolaznika i stanara“. Svjesno ili slučajno – nije navedeno koji je broj Titove u pitanju.
Posao rekonstrukcije krova završen je 7. februara 2023., a poreske obveznike Grada Sarajeva je koštao 6.047 KM.
Valter je dizao dron iznad Titove ulice u dva navrata, i kako se vidi iz priloženih fotografija, jedini potpuno rekonstruisani krov je onaj iznad stana gradonačelnice Karić.
Nemamo zvaničnu potvrdu koji su krov Neimari rekonstruirali, iako njena saradnica obmanjuje javnost odgovorom da u mandatu Benjamine Karić „nijedan nije renoviran“, no snimci i slike drona potvrđuju da je jedini potpuno renovirani i novi krov onaj iznad stana koji je 29. aprila ove godine, prema ZK izvatku, kupila gradonačelnica Sarajeva.
Da bi kompletan ugođaj daleko ispod cijene kupljenog petosobnog stana od 136 kvadrata u centru grada, koji se protuzakonito vodi kao 70-kvadratni, bio potpun, red je bio i da se popravi lift koji je u toj zgradi duže pokvaren, kako se gradonačelnica do posljednjeg, petog sprata i svog stana, ne bi penjala pješke.
Valteru je posvjedočilo nekoliko stanara da je s tim u vezi gradonačelnica Karić angažirala firmu za rekonstrukcju lifta, ali bez saglasnosti stanara, upravitelja i općine. U toku same rekonstrukcije Benjamina Karić komšije je pokušala da nagovori da učestvuju u troškovima rekonstrukcije, što su oni masovno odbili. Nije poznato kojim sredstvima je na kraju plaćena popravka lifta.
O spornoj kupovini stana na ovaj način, odnosno njegovoj kvadraturi i fiktivnoj veličini, o čemu Valter posjeduje još niz dokumenata (kao i o svemu što je prethodilo samoj kupovini te medijskoj prezentaciji obnove fasada), glavna inspektorica Općine Centar Amela Landžo formirala je spis pod brojem 19-4011/24 i otvorila istragu.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Pročitajte još:
———————————————————————————————————————————————————————————————————————Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba