U novu 2025. godinu Bosna i Hercegovina svojim građanima umjesto otvaranja pregovora o članstvu u Evropskoj uniji „darivat“ će novu blokadu države odnosno rada državnih institucija.
I ponovo će, a teško je nabrojati koliko puta smo tome svjedočili unatrag minimum šest godina, to učiniti zastupnici iz bh. entiteta Republika Srpska, pozivajući se na zaključke s posebne sjednice Narodne skupštine RS usvojene u noći s 24. na 25. decembar.
PROTUUSTAVNI ZAKLJUČCI SKUPŠTINE ENTITETA
Tačnije na zaključak broj 9 u kojem se navodi:
„Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika Republike Srpske iz srpskog konstitutivnog naroda u zajedničkim institucijama BiH da obustave odlučivanje na nivou BiH, osim u slučaju odlučivanja po kojem se vrši prenos nadležnosti sa Republike Srpske na nivo zajedničkih institucija ili se na drugi način ugrožava pozicija Republike Srpske, sve dok Evropska unija ne obezbijedi normalne i pravične uslove i standarde suđenja u BiH, a koji ne postoje zbog protivustavnog i protivzakonitog donešenja odluka od strane neizabranog pojedinca, čiji se boravak u BiH ne može više opravdati ni na koji način“.
Zaključke su izglasali poslanici vladajuće većine, ali kada ih i ne bi poštovali opozicioni zastupnici i delegati iz RS-a u oba doma Parlamenta BiH, bit će blokiran rad Vijeća ministara, pa slijedom toga niti reformski zakoni, potrebni za otvaranje pregovora s EU, ali ni državni budžet neće moći ući u zakonodavnu proceduru.
Od 15. novembra 2022. godine kada je konstituiran nakon posljednjih opštih izbora u BiH, ovaj saziv Narodne skupštine RS održano je ukupno 12 redovnih i čak 16 posebnih sjednica.
Izuzme li se svjesno zakazivanje posebnih sjednica kako bi se, bez redovne procedure usvajao budžet ili njegov rebalans, ili neki od zakona kojima se ograničavaju demokratska prava građana, sve ostale posebne sjednice bile su isključivo u funkciji donošenja političkih odluka, deklaracija ili zaključaka bez pravne snage i služile isključivo bildanju nacionalnih mišića i dokazivanju kako je aktuelna vlast jedini zaštitnik srpskog korpusa.
Teško je nabrajati koliko se puta štitio „teritorijalni integritet RS“, „dejtonske nadležnosti RS“, „vitalni nacionalni interesi srpskog naroda“. Koliko se puta sa skupštinske govornice zaključcima i deklaracijama osporavao mandat Christiana Schmidta, kao visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, državne pravosudne institucije, uključujući i sam Ustavni sud BiH, zabranjivalo provođenje njegovih odluka, prijetilo secesijom, ili pak pozivalo na „mirno razdruživanje države“.
Gotovo sve što smo naveli u manje–više istoj formi sadržano je i u 12 novih zaključaka na temelju „Informacije o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma“, koje su usaglasili i preložili poslanici vladajuće većine.
NEĆE DA RADE, ALI SE ASTRONOMSKIH PLATA NE ODRIČU
Iako neće učestvovati u radu državnih institucija, osim, kako je navedeno, u slučajevima koji se odnose na namjere prenosa nadležnosti sa RS na BiH, svi oni uredno će primati plate i koristiti ostale benefite.
I to može trajati ko zna koliko, jer niti će doći do zahtijevanog odlaska visokog predstavnika i poništavanja svih akata koje je donio, niti će biti obustavljen proces protiv Milorada Dodika „pred neusutavnim državnim Sudom i Tužiteljstvom“, niti će biti „ personalizovani i procesuirani predstavnici Tužiteljstva BiH koji su se miješali u rad Narodne skupštine RS“.
I da ponovimo – novca za svoj nerad neće se odreći. Pa da podsjetimo i to da zamjenici predsjedavajuće Vijeća ministara imaju platu višu od 5,5 hiljada KM, ministri preko 5,3 hiljade maraka, a plate zastupnika i delegata u Parlamentu BiH kreču se od 6.400 do 7.700 KM, jer su u to uračunati i topli obrok, naknade za prevoz, regres, paušal od 900 KM. Tako da je samo jedna njihova plata gotovo dvostruko veća od dvogodišnjeg iznosa najniže penzije u RS, ili godišnjeg u Federaciji BiH.
Iako zaključci nemaju pravnu snagu, nesporna je činjenica da je njihovo usvajanje ponovo izazvalo zabrinutost građana BiH umornih od kontinuiteta života punog neizvjesnosti za sigurnu budućnost, ali i međunarodnih zvaničnika za sigurnosnu situaciju u BiH.
U zajedničkom saopštenju ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske i Italije, Delegacije EU u BiH i specijalnog predstavnika EU u BiH, stoga se ističe da „Daytonski mirovni sporazum i Ustav BiH nedvojbeno potvrđuju primat i Ustava i Ustavnog suda BiH“.
Zvaničnike RS podsjećaju da Daytonski mirovni sporazum jasno navodi u Aneksu 4, Član 3., koji glasi:
„Entiteti i bilo koja njihova jedinica u cijelosti će se pokoravati ovom Ustavu, koji zamjenjuje međusobno nespojive odredbe zakonodavstva Bosne i Hercegovine te ustava i zakona entiteta, kao i odlukama ustanova Bosne i Hercegovine“.
„Svi zakoni i zaključci koje donose niži organi – uključujući parlamentarna tijela oba entiteta – moraju biti u skladu s Ustavom, u skladu s jurisprudencijom Ustavnog suda BiH. Nadalje, niti jedan entitet nema ovlaštenje da ospori primat institucija ili zakona BiH. Zaključci koje je sinoć usvojila NSRS predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku zemlje i kao takvi su antidaytonski te izravno podrivaju autoritet institucija vladavine prava na državnom nivou i put BiH ka evroatlantskim integracijama“, poručuju u saopštenju.
ZAJEDNIČKO SAOPĆENJE AMBASADA, DELEGACIJE EU I VP
U trenutku, dodaje se, kada formalno otvaranje pregovora za pristupanje EU nikada nije bilo bliže, povratak političkim blokadama imao bi negativne posljedice za sve građane BiH, od kojih većina podržava pristupanje EU.
„Mi, ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske i Italije, zajedno sa Delegacijom Europske unije u BiH i specijalnim predstavnikom EU, ponavljamo svoju podršku suverenitetu, nezavisnosti, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru BiH, te visokom predstavniku koji je, u skladu sa svojim ovlaštenjima prema Daytonskom mirovnom sporazumu/Aneks X, konačni tumač civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma“, jasna je poruka adresirana na Narodnu skupštinu RS, samog predsjendika NSRS Nenada Stevandića, kao i njene predstavnike u institucijama BiH.
Svoju zabrinutost izrazila je i Misija OSCE-a u BiH, uz naglašavanje važnosti očuvanja vladavine prava i ustavnog okvira BiH. Misija je pozvala političke aktere da se s izazovima suoče kroz dijalog i uspostavljene demokratske i pravne mehanizme, koji su ključni za očuvanje stabilnosti i povjerenja.
Ali ako je suditi po reakcijama koje su stigle iz RS-a, a najbolje ih ilustruje Staša Košarac, zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, sve navedeno se odbilo o zid. Što i nije neočekivano, jer ni do sada, kada je država zbog srpskih blokada mjesecima stajala u mjestu, niti je ko za to sankcioniran, niti se razmišljalo o prekompoziciji vlasti.
Ono što također zabrinjava je zaključak kojim se nalaže Vladi RS da u hitnoj proceduri pripremi izmjene Krivičnog zakonika RS, kako bi se mogli krivično goniti i sankcionirati predstavnici RS u institucijama BiH koji ne poštuju i ne provode zaključke Narodne skupštine RS.
Mladen Bosić, zastupnik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kaže da bi uvođenje takvog krivičnog djela bio antidemokratski i nezakonit pokušaj prisile nad svim koji ne provode politiku vladajuće većine u RS-u.
„To je direktno kršenje pravnog sistema i ne može se odnositi prevashodno na lica koja su direktno birana u Predstavnički dom Parlamenta BiH. Mi zastupamo interese građana koji su nas birali, a ne interese vlasti RS. Isto tako sankcionisati se ne mogu ni svi delegati u Domu naroda, jer dva su iz opozicionih redova“, kazao je Bosić.
Naš sugovornik ne spori da Narodna skupština raspravlja o pitanjima važnim za RS, ali da na tom sve mora i ostati. Komentarišući posljednji set zaključaka, Bosić smatra „da su oni odraz nesigurnosti u kojoj se našao vrh vlasti RS“.
„Zato su i spremni na sve. U ime svojih interesa spremni su staviti i Narodnu skupštinu i građane ispred sebe“, upozorio je Bosić.
DODIK SE PANIČNO BOJI PROCESUIRANJA
U tom kontekstu svakako treba očekivati i kraj sudskog procesa koji se vodi protiv Milorada Dodika pred Sudom BiH. Bosić nije htio spekulirati o njegovom ishodu, ali je podsjetio da, ukoliko bi Dodiku bilo zabranjeno političko djelovanje, to ne bi bio prvi visoki funkcioner iz RS koji je tako sankcioniran.
„Imali smo mi već takve slučajeve, ali ti su se ljudi mirno povukli zarad interesa RS. Ali mislim da u ovom slučaju će biti moguć svaki scenarij“, upozorio je Bosić.
Dodatno vruću političku atmosferu podgrijalo je i hapšenje ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, koga se tereti za organizovani kriminal. Predstavnici vlasti RS to su iskoristili kao novi povod na napad na državno pravosuđe, a ponovo je najglasniji bio Staša Košarac.
„Evidentno je da Tužilaštvo BiH manipuliše predmetima i stavlja se u funkciju onih koji bi da potpuno devastiraju RS, uruše njen ustavni kapacitet i otmu joj Dejtonskim sporazumom zagarantovana prava”, kazao je Košarac.
I ponovo uputio prijetnje, istačući da „zbog takvog nemoralnog odnosa i enormnih pritisaka, srpski kadar u Vijeću ministara neće prisustvovati sjednicama niti će dati podršku njihovom zakazivanju.“
Iako je lider HDZ-a i „najveći“, a po mišljenju mnogih lažni europejac Dragan Čović, komentiršući hapšenje Nešića, ustvrdio da to neće usporiti evropski put BiH, te izrazio uvjerenje da će institucije BiH nastaviti raditi na tom planu, uskoro ćemo svjedočiti da li je u pravu, ili je riječ tek o neosnovanom optimizmu.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————
Čitajte još:
RAT ZA JUŽNU INTERKONEKCIJU: Zašto Rusija prijeti BiH i kako Čović postaje otvoreni ruski igrač
——————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
——————————————————————————————————————————————————————————————————————–
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.