Nova američka administracija pod vodstvom predsjednika Donalda Trumpa najavila je, a onda i provela u djelo, rigorozne carine za uvoz, što znači skuplji uvoz u Sjedinjene Američke Države i za našu zemlju.
Iako još uvijek ne postoje zvanične statistike, uvođenjem strožijih carina, koje su stupile na snagu početkom aprila, najviše će biti pogođena namjenska industrija, najrazvijenija grana industrije u Bosni i Hercegovini, koja ima višegodišnju suradnju s američkim kompanijama, odnosno američkim tržištem. Ugledni New York Times istražio je temu, s posebnim fokusom na grad Goražde, gdje je sjedište kompanije Ginex.
“Zaštićeni planinama i gustom šumom, proizvođači municije u Goraždu u istočnoj BiH preživjeli su balkanske ratove ranih 1990-ih, proizvodeći metke i granate koje su pomogle zemlji da se odbrani od Srbije. Tri decenije kasnije, suočavaju se s novom prijetnjom: nepredvidive carine koje je početkom aprila najavio američki predsjednik Donald Trump”, piše New York Times u tekstu pod naslovom ‘Bosanski proizvođači municije strahuju od prekida životne linije’, sugerišući na značaj ove grane industrije u bh. gradiću na istoku zemlje.
Apetit Sjedinjenih Američkih Država za oružjem dugo je pružao stabilno tržište za glavnu industriju Goražda — tvornice oružja izgrađene dok je BiH bila dio Jugoslavije prije njezina raspada 1991. godine. Sada su carine koje je najavio Trump za gotovo sve trgovinske partnere Sjedinjenih Država — uključujući malu BiH — odjeknule u Goraždu, piše američki list u svom printanom izdanju.
Ginex, lokalna kompanija koja proizvodi inicijalne kapsule koje se koriste u municiji, poznate kao kapisle, zaustavila je planove za širenje dok ne bude jasno kolika će carina biti na njezin izvoz u Ameriku. Hoće li to biti 35 posto, kako je prvobitno najavio Trump 2. aprila? Privremeno revidirana stopa od 10 posto najavljena sedam dana kasnije? Ili nešto treće?
“To bi zaustavilo sav naš izvoz”, rekao je Demir Imamović, marketinški menadžer Ginexa, referirajući se na početno povećanje carine. Čak i revidirana stopa od 10 posto — više nego dvostruko uvećanje prethodne stope — riskira odbijanje američkih kupaca, rekao je.
Kompanija je odgodila svoje planove za povećanje broja zaposlenih na oko 1100 sa sadašnjih 850 kako bi odgovorila na potražnju američkih proizvođača municije, rekao je.
Shooters World, kompanija iz Južne Karoline koja prodaje barut i kapisle američkim proizvođačima municije, izjavila je da je u oktobru uvezla 20 miliona kapisli iz Ginexa, ali je otkazala pošiljku planiranu za april upravo zbog carina.
Gradonačelnik Goražda, Ernest Imamović, rekao je da se boji kako su Sjedinjene Države “napustile vjeru u slobodnu trgovinu i ekonomski razvoj kao put ka miru”. Taj je pristup oblikovao američku politiku u ovom nestabilnom području još od 1995., kada je mirovni sporazum postignut u Dejtonu, Ohio, okončao rat u BiH.
Također, otežavajuća situacija u Goraždu, rekao je, bilo je ukidanje projekata američke Agencije za međunarodni razvoj (USAID), koju je obustavila Trumpova administracija. Projekt vrijedan dva miliona dolara namijenjen privlačenju investicija iz bh. dijaspore u Sjedinjenim Državama je otkazan. Drugi projekt USAID-a za podršku lokalnoj ekonomiji također je obustavljen.
Kao zemlja s populacijom od nešto više od tri miliona ljudi, BiH je u proteklih pet godina povećala izvoz u SAD za više od 280 posto. No, prema Ministarstvu trgovine, prošlogodišnja prodaja Americi činila je samo 1,8 posto ukupnog izvoza BiH, u poređenju sa 72 posto prema Europskoj uniji. BiH još uvijek više uvozi iz SAD-a nego što izvozi, napominje se u tekstu.
Za Goražde, međutim, Sjedinjene Države, sa svojim apetitom za oružjem, postale su životna linija.
Dvije najveće tvornice u gradu — državni Ginex i privatizirana Pobjeda Technology, koja se sada fokusira na proizvodnju municije za pištolje i sportsko oružje — okrenule su se američkom civilnom tržištu kako bi opstale i zadržale više od 2000 lokalnih zaposlenika.
“Više od 100 miliona Amerikanaca posjeduje oružje, a to znači da im treba puno municije”, konstatuje Imamović iz Ginexa.
Posao, dodaje, je naglo porastao 2020. godine kada je pandemija Covida u SAD-u i povećane napetosti nakon ubistva Georgea Floyda izazvale porast kupovine oružja među Amerikancima.
“Došlo je do eksplozije potražnje za municijom malog kalibra 2020.”, ističe. Ginex je, kako je rekao, više nego učetverostručio izvoz kompanijama u Južnoj Karolini, Teksasu i drugim južnim državama.
Trumpova izborna pobjeda u novembru, prisjeća se Imamović, izazvala je podvojene osjećaje. Rekao je da mu je bilo drago jer republikanske administracije obično ne podržavaju ograničenja u prodaji oružja. No bio je zabrinut zbog Trumpovog stalnog ponavljana naklonosti prema carinama.
Nadajući se najboljem, njegova je kompanija u januaru imala štand na sajmu lova i streljaštva u Las Vegasu. Te su se nade dijelom temeljile na izračunu da bi čak i ako Trump podigne carine, mnogi proizvođači streljiva u SAD-u i dalje morali uvoziti kapisle jer bi povećanje domaće proizvodnje bilo teško.
Za razliku od čahura metaka i njihovih vrhova, koje je relativno lako izraditi, proizvodnja kapisli uključuje opasan i visokokvalificiran rad.
Zatim je uslijedila Trumpova najava o 35-postotnim carinama na uvoz iz BiH, što je izazvalo razočaranje goraždanskih proizvođača streljiva – i njihovih kupaca.
Karen Gerard, glavna financijska direktorica Shooter Worlda, rekla je da bi imalo smisla uvesti visoke carine na uvoz jeftinog gotovog streljiva, koje je, kako je rekla, posljednjih godina preplavilo američko tržište i prisililo mnoge male američke proizvođače metaka da se zatvore.
No, dodala je Gerard, prekogranične carine štete svima.
“Svakoj industriji u Americi treba nešto što se uvozi”, rekla je, napominjući da Amerika proizvodi samo oko 2 posto kapisli koje su domaćim kompanijama potrebne za proizvodnju municije. “Ako želite vratiti ljude na posao u Americi, ne možete samo uvoditi carine u grubim potezima”, ističe.
Izvor: N1