KUKAVIČKE POLITIKE DODIKU OSIGURALE BAJPAS: SDS i PDP zauvijek u magarećoj klupi, opozicija spala na šest poslanika

Način glasanja poslanika SDS-a i PDP-a otvorio je pitanje da li iza njega stoji neka vrsta političke trgovine sa SNSD-om? Odnosno, da li je kao ustupak za podršku vetu Dodik obećao da u proceduru neće uputiti zakon kojim bi van snage bio stavljen Zakon o finansiranju političkih stranaka iz budžeta RS? Jedini dosljedni da više nema pogodbi, nagodbi i bilo kakvog kompromisa sa režimom u RS-u ostali su poslanici Pokreta za pravdu i red i Narodnog fronta

Foto: Dejan Rakita/Pixell

Slovom i brojem, srpska parlamentarna opozicija u Narodnoj skupštini bh. entiteta Republika Srpska svela se na šest poslanika. Blijede maske ostatka srpske opozicije, spremne navodno da izađe iz sjene vlasti, pale su na prvom ozbiljnom testu.

SDS i PDP vratile su se na „mašinske postavke“ dokazivanja SNSD-u da su jednako velike patriote, zaštitnici srpskih nacionalnih interesa, Republike Srpske. Sportskim rječnikom – vlast je dobila još jednu utakmici bez imalo truda.

Tačnije, Milorad Dodik i Željka Cvijanović pokazali su po ko zna koji put da su kadri najjeftinijim patriotskim frazama privoliti SDS i PDP da igraju po njihovim pravilima.

RED POPULIZMA, PA KANONADA „PATRIOTIZMA“

Glasanje o vetu predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na Zaključak članova Predsjedništva Željka Komšića i Denisa Bećirovića da se EUFOR-u uputi zahtjev za podršku pri hapšenju (ili policijskim žargonom – lišavanju slobode Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića) ogolile su do kraja nedoraslost SDS-a i PDP-a da se artikulišu kao istinska politička alternativa aktuelnoj vlasti.

U principu niko i ne treba da bude iznenađen. Jer punih 19 godina SNSD, okružen satelitima koji politiku shvaćaju kao unosan posao za male grupacije svojih sljedbenika, opoziciju tjera da uvijek jednako reagira, da igra po njihovim pravilima – a sve kako bi više vlasti, a manje građanima, dokazali da „nisu izdajice svog naroda“.

Svjedoči tome upravo obrazloženje mlađahnog predsjednika PDP-a Draška Stanivukovića zašto su poslanici te stranke podržali veto Cvijanović.

Kaže Stanivuković, između ostalog, da „nepisano pravilo, koje trebamo promatrati kao najveći zakon u Republici Srpskoj, mora biti da se srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine ne preglasava, ma ko bio i kako god se zvao“.

Zbog njegovoh “podvojenih” politika, ali i kontroverznih izjava i ponašanja, mlađahnog predsjednika PDP-a sve više prati nadimak “mladi Dodik” (Photo: Dejan Rakita/PIXSELL)

A potom je uslijedila kanonada „patriotizma“.

„Sve što danas radimo oročavamo na vječnost. Jasno nam je da će nas neki danas osuditi, ali nam je jednako tako jasno da se principi i dugoročne politike često prepoznaju kroz vrijeme i određenu vremensku distancu. I poslije ovoga, političke razlike ostaju, ali one osnovne nacionalne nikad ne smiju postojati“.

I da je barem tu Stanivuković stao. Ali nije, pa se narugao svima i sa zrnom zdrave pameti, zaključkom koji PDP uz podršku vetu ima zaključak kojim se traži „da svi Srbi kojima se sudi u sudovima BiH imaju isti tretman, istu pravnu zaštitu i institucionalnu podršku koju imaju Dodik, Višković i Stevandić, odnosno da ne smiju postojati dvostruki aršini, jedan za njih, a drugi za narod“.

Samo predsjednik PDP-a nije objasnio hoće li shodno tome i svi ostali Srbi, budu li se našli na potjernicama zbog odbijanja da se odazovu na pozive državnog Suda i Tužiteljstva, biti štićenipripadnicima specijalne policije? Jednostavnije, izrugivati se zakonima BiH i zbog toga biti jednako štićeni kako su to Dodik, Stevandić i Višković.

Ali za PDP sa Stanivukovićem i nema čuđenja. Njegovo sjedenje na dvije stolice, koketiranje, tačnije simbioza s vlašću najbolje se vidi u samoj Banjaluci. Gdje iza navodnog sukoba i tvrde kohabitacije njega kao gradonačelnika i gradske skupštinske većine istovremeno cvjeta građevinski biznis koji je čvrsto u rukama ljudi bliskih vlasti.

Sjednici NSRS nije prisustvovao šef poslaničkog kluba PDP-a Igor Crnadak. Dan nakon sjednice na društvenim mrežama poručio je da je „glasanje opozicije za veto bila greška koja je nanijela ozbiljan udarac opozicionom entuzijazmu i elanu za promjene u RS“.

„Nama trebaju podrška i pohvale od naroda, od onih koji očekuju da mijenjamo ovaj užasan sistem, a ne od Dodika. Grupa superbogataša, na čelu Republike Srpske može biti zadovoljna, jer juče nije bio nikakav ‘dan srpskog jedinstva’, nego dan njihove pobjede“, napisao je, uz ostalo, Crnadak.

Crnadak kritikovaso podršku PDP-a i opozicije SNSD-u i Željki Cvijanović, no postavlja se pitanje zašto nije došao na sjednicu i glasao (Photo: Dejan Rakita/PIXSELL)

O SDS-u nije vrijedno trošiti riječi. Ta partija je odavno dokazala da nije spremna za istinsku transformaciju. I da je ostala, istina, nemoćna da bude već niz godina dio vlasti, jer joj je Dodik oduzeo primat nacionalističkog narativa na tragu ideologija svog ratnog rukovodstva – listom presuđenih ratnih zločinaca. 

BIĆE DA JE DODIK IPAK = REPUBLIKA SRPSKA

Otuda se na čelu te stranke nisu ni zadržali pretjerano dugo Mladen Bosić i Mirko Šarović, pošto su osujećeni da SDS reformišu u partiju narodnjačkog centra.

Jasnim otklonom od politike aktuelne vlasti usmjerene na pokušaj rušenje ustavnog poretka BiH, zbog koje su se Dodik, Višković i Stevandić našli na državnoj potjernici, SDS i PDP imali su priliku da, osim verbalne, pokažu i istinsku spremnost da BiH pokušaju izvući iz najdublje poslijeratne političke krize.

Jer jedno je pisati političke platforme, zazivati mir, dijalog i i evropski put BiH, djela su, naime, ta kojima svjedočite da se istinski zalažete za te vrijednosti.

Podrška koju su PDP i SDS pružili vetu Željke Cvijanović, nedvojbeno svjedoči i o nekonzistentnosti te dvije partije prema samom Dodiku. Jer tokom cijelog sudskog postupka koji se vodio protiv Dodika pred sudom BiH, inih mitinga podrške koje su mu iskazivale njegove pristaše, pa i samog mitinga pred Narodnom skupštinom RS nakon izricanja prvostepene presude, iz PDP-a i SDS-a su upozoravali da „Dodik nije jednako Republika Srpska“. 

Predsjednik SDS-a Milan Miličević već duže politički “nit’ smrdi nit’ miriše” (Dejan Rakita/PIXSELL)

Pa onda, ipak, biće da jeste, jer se veto usvojio zbog povrede entitetskog vitalnog interesa!

Milorad Dodik stjeran je u ćorsokak. Njegov politički manevarski prostor sve je uži, potezi koje povlači su sve dublji i u glib guraju i njega i cijelu RS, krug prijatelja i saveznika sve je manji. Rusija je daleko, a Srbija koliko god se trudila da ga podrži, to manifestira diplomatskim incidentima i verbalnim porukama koje više sramote nanose njoj, nego li štete Bosni i Hercegovini.

Da li bi se EUFOR uopće odazvao pozivu Komšića i Bećirovića – drugo je pitanje. Naime, uz svu podršku zvaničnika Evropske unije, SAD-a, Velike Britanije, NATO alijanse suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, ostala je i jasna poruka da institucije naše države trebaju da riješe ovaj problem.

A zašto to ne čine, zašto SIPA ne radi svoj posao, pitanja su na koja trebaju odgovor dati stranke vladajuće većine na državnom nivou, dakle i sam Bećirović.

Ili možda Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, koji je komentirajući podršku SDS-a i PDP-a vetu Željke Cvijanović, na BHRT-u izrazio „razumijevanje“ za njihove stavove. Uz obrazloženje da se „ne nalazi u njihovim cipelama“!

DOSLJEDNOST VUKANOVIĆA I JELENE TRIVIĆ

Način glasanja poslanika SDS-a i PDP-a otvorio je pitanje da li iza njega stoji neka vrsta političke trgovine sa SNSD-om? Odnosno, da li je kao ustupak za podršku vetu Dodik obećao da u parlamentarnu proceduru neće uputiti zakon kojim bi van snage bio stavljen Zakon o finansiranju političkih stranaka iz budžeta RS?

Jedini dosljedni da više nema pogodbi, nagodbi i bilo kakvog kompromisa sa režimom u RS-u ostali su poslanici Pokreta za pravdu i red i Narodnog fronta.

Uz konstataciju da „nikada neće podržati one koji rade protiv interesa RS“, Neboša Vukanović, predsjednik Pokreta za pravdu i red, istakao je da „nisu nikada prizivali strani i drugi intervencionizam, ali da neće na tom planu biti ni igrokaz njihovim stranačkim neprijateljima“.

Nebojša Vukanović izrasta u istinskog lidera opozicije u RS, ili onoga što je od nje ostalo, i biće jako zanimljivo vidjeti kakvu će podršku dobiti na općim izborima u BiH naredne godine (Photo: Dejan Rakita/PIXSELL)

Jelena Trivić, čiji Narodni front u Narodnoj skupštini ima dva poslanika, navela je da ta stranka od početka krize koja je počela donošenjem Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske, nije pratila SNSD, „jer je Ustavni sud dejtonska kategorija i nije se smjelo udariti na taj način“.

„To je, de facto, secesija. To je već tada bio napad na ustavni poredak BiH od strane Dodika. Dalje se situacija komplikovala. Njega Sud BiH poziva i stavlja na potjernicu zbog zakona koji su doneseni 27.2. ove godine, a ne zbog prvostepene presude i suđenja u kojem nije kriv, jer ona nije pravosnažna. Nismo glasali, jer ovo nije naša utakmica – nisu nas pitali kad su krenuli u sve ovo, zašto bismo učestvovali sad“, poručila je Trivić.

Opoziciona politička scena u RS-u ogoljena je do kraja i jasno je da svela tek na dvije stranke koje nemaju kapacitet donijeti toliko potrebne promjene i u ovom entitetu i u BiH.

I dok Stanivuković tvrdi da će podrška PDP-a vetu Cvijanović biti „oročena u vječnost“, jedino po čemu će biti upamćeno jeste nedostatak bilo kakve političke dosljednosti.

I na kraju, iako ne manje važno, na redovnoj sjednici Narodne skupštine RS, održane samo dan nakon glasanja o vetu, premijer RS Radovan Višković „zahvalio“ se poslanici PDP-a Tanji Vukomanovićkoja je srčano i na sjednici parlamenta i na društvenim mrežama branila svog partijskog šefa. Pa joj je premijer, na njeno pitanje upućeno ministrici porodice RS šta Vlada planira učiniti na poboljšanju demografske situacije u RS, uzvratio komentarom: „sram vas bilo, što ne rađate“.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Pročitajte još: 

AFERA “VIADUCT”: Ključ rješenja u Čovićevim rukama, država ili Dodik?

ALARMANTNO U REGIJI SREBRENICE: RS uveliko provodi proces legalizacije zemlje otete Bošnjacima (KRATKI FILM)

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

——————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

PODRŽITE NAS – jer mi istražujemo za vas!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.