Dozlogrdilo je predsjedniku NO OC „Jahorina“ Nedeljku Eleku što svako zadovoljava svoje interese, a njegove nezasite potrebe gura u stranu. Godinama unazad sve je uspio da stavi pod svoje pa i ministra trgovine i turizma RS. Apartmanom, čime li, govore mještani. U kutiji koju bi da otvori ostao mu je još samo sveprisutni, ali bh. pravosuđu nedostupni premijer Radovan Višković.
“Vidi se na istoku Republike Srpske ko šta radi i čini mi se da ćemo otvoriti Pandorinu kutiju.“
Autor citata je Nedeljko Elek, predsjednik Nadzornog odbora finansijski blokiranog Olimpijskog centra Jahorina. Dozlogrdilo mu je što svako zadovoljava svoje interese, a njegove nezasite potrebe gura u stranu. Godinama unazad sve je uspio da stavi pod svoje pa i ministra trgovine i turizma Republike Srpske Denisa Šulića. Apartmanom, čime li, govore mještani. U Pandorinoj kutiji ostao mu je još samo sveprisutni, ali bh. pravosuđu nedostupni premijer Radovan Višković.
Blokada OC traje od 7. aprila, jer uprava, tačnije direktor Dejan Ljevnaić i Elek, nisu platili dug za kredit „Sparkasse banke“. Pokrenuta je prinudna naplata.
Predsjednik NO „Jahorine“ i počasni bjeloruski konzul, koji u međuvremenu, po zadatku, gazi studente na protestima u Beogradu, trudi se da bude misteriozan, ali kada se interesi pomrse, i da priprijeti dokazima o dugogodišnjem kriminalu. Svoj svakako sakriva. Na pitanje na koga je mislio kada je spomenuo visoke funkcionere koji su stekli ogromnu imovinu na Jahorini, odgovorio je – „na one iz vrha naše izvršne vlasti“.
Više izvora Žurnala ponovo je potvrdilo – predsjednik Vlade RS na olimpijskoj planini muti poslovne vode Eleku. Na put mu je prvo stao kroz saradnju sa firmom „Termag“ iz Rogatice Aleksandra Lazarevića. „Termag“ bira i prvostepeno presuđeni predsjednik RS Milorad Dodik. U protokolu mu je nekoliko puta upissan kao mjesto susreta sa političarima.
HRONOLOGIJA SUKOBA
Još u avgustu 2021. godine Lazarević, dok je bio član Nadzornog odbora OC i vlasnik hotela „Termag“ na Jahorini, kupio je likvidirani hotel „Košuta“ na ovoj planini za oko šest miliona KM.
„Košuta“ je bila dio likvidacione mase „Energoinvesta“ Istočno Novo Sarajevo, koje je bilo u državnom vlasništvu. Likvidacioni postupak u ovom preduzeću otvoren je krajem 2015. godine, nakon što nisu uspjeli pokušaji Investiciono-razvojne banke RS da ga privatizuje.
Hotel je procijenjen na osam miliona KM, a po uslovima licitacije hotel nije mogao biti prodat za manje od 70 odsto procijenjene vrijednosti.
Lazarević nije htio mnogo na tu temu.
„Kupili smo hotel i pripadajuće zemljište, a zar je bitna cijena? Planiramo rekonstrukciju hotela“, rekao je.
Dobro upućeni izvori naveli su da samo zemljište na kojem se nalazi „Košuta“ vrijedi daleko više od cijene po kojoj je prodata. Spomenuta je cifra od oko 14 miliona KM. Prodaja je izazvala sukob u vrhu SNSD-a. Za ovo Dodik nije znao, samo premijer Višković.
„Na ovom prostoru može da se izgradi četiri-pet luksuznih hotela. Elek je imao namjeru da bude dio posla, preprodaje zemljišta investitorima koji bi na Jahorini rado oprali prljav novac“, rekao je Žurnalu dobro upućen izvor i nastavio:
„Elek i kompanija su mislili da će Vlada RS biti njihov bankomat, dijeliti garancije na zaduženja u skladu sa njihovim potrebama. Novca nema, Republika Srpska je pred finansijskim slomom i izvršna vlast više nikome ne može ispuniti želje.“
Vratimo se unazad, dok je još Višković ispunjavao vlastite.
„Termag“ je 14. decembra 2021. godine, kako se žalio Elek, obavijestio OC „Jahorina“ da mu je Javno preduzeće “Putevi RS” dalo saglasnost za “izgradnju parking prostora” sa sedam parking mjesta lociranih u zaštitnom pojasu regionalnog puta. Višković se tako, u korist Lazarevića, odrekao zarade za OC.
Vlada RS je iznajmila parking javnog preduzeća OC “Jahorina” hotelu “Termag”, koji je u privatnom vlasništu, i to na 30 godina po cijeni od 2.000 KM godišnje. Taj isti hotel ovo parkiralište ponudio je “Jahorini” za 50.000 KM po sezoni, pisala je eTrafika.
Izvor: Žurnal