PONOVO AKTUELNO PITANJE KONCESIJE SARAJEVSKOG AERODROMA: Čeka se rezultat studije koju priprema tim Svjetske banke

Foto: Međunarodni aerodrom Sarajevo/Forbes

Nakon što se ponovno aktualiziralo pitanje koncesije Međunarodne zračne luke Sarajevo, predsjednik Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da Federalna vlada od početka ima jasan i dosljedan stav o tom pitanju, piše Forbes.

Prema njegovim riječima, Vlada inzistira na izradi studije koja će pokazati opravdanost primjene bilo kojeg modela, kao i samu potrebu za koncesijom.

Nikšić je pojasnio da se trenutačno čeka rezultat studije koju priprema tim Svjetske banke, a koja će Vladi pružiti obrazloženja i odgovore vezane uz opravdanost pristupanja koncesiji, javlja FENA.

“Koliko mi je poznato, tim Svjetske banke trenutačno radi na izradi te studije, koja će nam pružiti obrazloženja i odgovore. Tek nakon toga ćemo raspravljati i odlučiti je li taj model opravdan i potreban” “zaključio je Nikšić.

Bilježi rekordan promet putnika

Avio saobraćaj u glavnom gradu Bosne i Hercegovine doživljava nove rekorde. Sarajevski međunarodni aerodrom u augustu ove godine prevezao je 259.017 putnika i time ostvario najveći promet u svojoj istoriji. Ova brojka nastavak je poslovnog rasta Aerodroma posljednjih mjeseci, što je i rezultat uvođenja novih aviokompanija i linija prema novim inozemnim destinacijama. Kako su ranije sa Sarajevskog aerodroma BiH pojasnili za Forbes BiH, na Međunarodnom aerodromu Sarajevo trenutno operira 27 aviokompanija koje redovnim ili charter linijama povezuju Sarajevo sa oko 32 evropske i svjetske destinacije:

Austrian Airlines- Beč, Air Serbia -Beograd, Croatia – Zagreb, Turkish Airlines- Istanbul, Swiss – Cirih, Lufthansa – Frankfurt, Eurowings- Stuttgart, Keln, Kuwait Airways – Kuwait City, Jazeera Airways – Kuwait City, Air Arabia – Sharjah, Air Cairo -Hurghada, SAS – Copenhagen, Lot polish – Varšava, Wizz Air Abu Dhabi – Abu Dhabi, SunExpress- Izmir, Antalyja, Flynas- Jeddah, Rijadh, Flyadeal – Rijad, Qatar – Doha, AJET – Antalya, Aegean-Skoplje, Atina, Ryanair – Milano, Memmingen, Brisel, London, Solun, Norwegian- Stockholm, Oslo, Flydubai – Dubai, NouvelAir Monastir – Tunis, Wizz Air UK – London, Gulf Air – Manama i Pegasus Istanbul, a krajem oktobra trebala bi biti uvedena aviolinija Sarajevo-Rim koju će obavljati aviokompanija Wizz Air.

Od januara do augusta ove godine, Sarajevski aerodrom je primio ukupno 1.251.159 putnika, što je povećanje od 33,3 posto u odnosu na prošlu godinu, Foto: REUTERS/Dado Ruvic
Do avgusta prevezeno 1.251.159 putnika

Ova impresivna brojka iz augusta predstavlja rast od 24,2 posto u poređenju sa istim mjesecom prošle godine. Kako prenosi portal Ex-Yu Aviation, tokom prvih sedam mjeseci ove godine kroz aerodrome u našoj regiji, prošlo je 19,9 miliona putnika, od čega je najveći godišnji rast broja putnika ostvario Sarajevski aerodrom. Na drugom mjestu je aerodrom Tivat, a na trećem aerodrom Zagreb.

Od januara do avgusta ove godine, Sarajevski aerodrom je primio ukupno 1.251.159 putnika, što je povećanje od 33,3 posto u odnosu na prošlu godinu.

Izvor: forbes.n1info.ba

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas