RAT ZA JUŽNU INTERKONEKCIJU: Zašto Rusija prijeti BiH i kako Čović postaje otvoreni ruski igrač

Riječi su jeftine, djela govore. Zato može Čović i dalje, koliko god hoće, ponavljati propagandu o svojim proeuropskim stavovima, djela su mu proruska. Kao i uvijek, tu istinu pokušava sakriti, stilizirajući se u zaštitnika interesa bosanskohercegovačkih Hrvata.

Foto: Dejan Rakita/PIXSELL, BH Gas

Blokada izgradnje plinovoda Južna interkonekcija, koji bi omogućio prekid ovisnosti Bosne i Hercegovine o ruskom plinu, isključiva je odluka predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, a od te blokade jedino koristi ima Rusija Vladimira Putina.

Da je to tako potvrdilo je i skandalozno, prijeteće priopćenje iz Ruske ambasade nakon što je u Parlamentu Federacije BiH održan sastanak predstavnika većine stranaka (s izuzetkom HDZ-a i Hrvatske republikanske stranke) i američkog ambasadora Michaela Murphya te zamjenika pomoćnika američkog državnog tajnika za Europu i Euroaziju Alexandera Kasanofa.

SKANDALOZNE PRIJETNJE IZ RUSKE AMBASADE

Murphy je na zastupnike u Predstavničkom domu apelirao da što prije usvoje zakon o Južnoj interkonekciji, što je očito potpuno razbjesnilo Ruse koji ne žele izgubiti svoj monopol na plinskom tržištu u BiH, a s njime i mogućnost političkih ucjena koje taj monopol pruža.

Američki ambasador Michael Murphy uradio ono što je zadatak zakonodavne vlasti (Photo: Dejan Rakita/PIXSELL)

“Današnji događaj je bolno podsjetio na scenu kada Joe Biden, tada još u svojstvu potpredsjednika, zasjedao u Kijevu na čelu stola te je učio ukrajinsko rukovodstvo kako treba živjeti. Očigledno je do čega je to dovelo Ukrajinu. Zapamtite ovaj dan kada su skinute sve maske ‘demokratske’ pristojnosti, kada je demonstrativno pogažen suverenitet Bosne i Hercegovine grubom čizmom ‘dokazanog prijatelja'”, poručili su iz Ruske ambasade u BiH.

Ukrajinu je “to dovelo” do ruske agresije, pa je vrlo jasno da Rusija Bosni i Hercegovini zbog Južne interkonekcije prijeti agresijom. Srećom, u slučaju BiH to je ipak prazna prijetnja, s obzirom na geografsku udaljenost, a i na to da bi Rusija u potencijalnom vojnom pohodu na BiH morala proći barem kroz jednu članicu NATO-a, što bi de facto bio početak Trećeg svjetskog rata. 

Ruski ambasador Igor Kalabuhov prešao sve diplomatske granice i zaprijetio jednoj suverenoj zemlji u skandaloznom saopćenju (Photo: Dejan Rakita/PIXSELL)

Ali, Rusija zato u BiH ima svoje političke eksponente, a to su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i već spomenuti Dragan Čović, koji za nju političkim sredstvima odrađuju prljave poslove i zajednički provode destabilizaciju ionako klimave države.

Čović se čak svojedobno javno žalio što “ovdje (u BiH, op.a.) ima vrlo malo ruskog utjecaja”. Zato on blokadom Južne interkonekcije vrijedno radi na tome da ga poveća.

Što se tiče reakcije Ruske ambasade, ona kao odgovor zaslužuje diplomatsku notu Ministarstva vanjskih poslova, jer riječ je doista o otvorenoj prijetnji i u diplomatskom smislu neprimjerenoj komunikaciji. Ako je ministar vanjskih poslova Dino Konaković slao Hrvatskoj neki dan diplomatsku notu zbog problematičnih, ali daleko manje opasnih izjava predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića o BiH kao državi tri konstitutivna naroda, onda u vezi ovog ispada Rusije nema što čekati.

Naravno, Dragan Čović mudro šuti, što ne znači da se o svemu nije oglasio preko svojih medijskih i političkih pijuna. Što o sastanku Murphyja u Parlamentu FBiH misli Čović – mogli smo isti dan saznati u Dnevniku RTV Herceg-Bosne, koja je osnovana da bude medijski megafon HDZ-a BiH.

Tamo je kroz usta stanovitog Damira Bliznaca, potpisanog kao “urednika i voditelja”, progovorio Čović i poručio da Južna interkonekcija jest “strateški interes Hrvata u BiH”, ali mu ne odgovara da taj projekt realizira postojeća kompanija BH-Gas u vlasništvu Federacije BiH. Čović hoće da to bude nova kompanija u istovjetnom vlasništvu, sa sjedištem u Mostaru i pod njegovom šapom, kako bi imao kontrolu nad njom i nove pozicije za uhljebljivanje podobnih i poslušnih, odnosno nastavak pretvaranja bosanskohercegovačkih Hrvata u svoje kmetove. Obiteljski grb za to već ima.

ČOVIĆ OSTAJE BEZ PRIVATNOG INTERESA

Ovo potonje Čović ni njegovi megafoni, naravno, ne govore naglas, iako se baš o tome radi. Oni kao objašnjenje Čovićeve blokade nude, navodi se u Dnevniku RTV Herceg-Bosne, to što smatraju da je “BH-Gas opterećen korupcijskim aferama i lošim upravljanjem”. Treba stvarno biti lud i misliti da će nova plinska kompanija pod Čovićevom kontrolom biti lišena korupcije.

Uostalom, BH-Gas je u vlasništvu Federacije BiH, a dio vladajuće koalicije u FBiH je i HDZ, pa ostaje nejasno zašto ne inzistiraju da se BH-Gas dovede u red. Ili im to nije u interesu? Ako nije, zašto nije?

Nadalje, predsjednik Kluba Hrvata u Domu naroda FBiH Damir Džeba (HDZ) je kao argument protiv BH-Gasa naveo to što su izgubili arbitražni spor s mađarskim plinskim operaterom, kojem zbog jednostranog raskida ugovora moraju platiti 21 million dolara.

“To je jedna od velikih hipoteka za ovo poduzeće (BH-Gas, op.a.)”, zaključio je HDZ-ovac Džeba.

Ako gubitak arbitraže od Mađara predstavlja diskvalifikaciju, kako tvrde Čovićevi medijski i politički pijuni, što to tek znači za Republiku Hrvatsku i njenu vladu (koju vodi HDZ), a koja je 2022. godine izgubila arbitražu s mađarskim MOL-om zbog čega je morala platiti 236 miliona dolara kazne i kamata? Po veleumnoj argumentaciji HDZ-ovca Džebe, Hrvatska se zbog toga više ne bi trebala baviti transportom energenata, jer eto – izgubila je arbitražu. “Jedna velika hipoteka!”

Milorad Dodik i Dragan Čocvić, najistaknutiji eksponentni ruske politike i ruskih interesa u regiji (Photo: Denis Kapetanovic/PIXSELL)

Dakle, čim se samo malo pažljivije pogleda koja je argumentacija Čovića i njegove sljedbe za blokadu Južne interkonekcije, jasno je da ništa o toga ne stoji i da su pravi motivi drugačiji. Čović ponavlja da on u tome “nema privatni interes”, što zapravo znači da ga itekako ima i da će Južnu interkonekcijudeblokirati kada se ostvari njegov privatni interes.

Plus, sve upućuje na to da su Čovićevi interesi i ruski interesi u ovoj priči jedno te isto. Kako to?

PRORUSKA DJELA LAŽNOG “EUROPEJCA”

Ne treba zaboraviti ni da bi osnivanje nove plinske kompanije u Mostaru pod Čovićevom kontrolom predstavljalo i efikasnu polugu za ucjenjivanje Sarajeva i ostatka Federacije BiH koji nije zapadna Hercegovina.

Baš u stilu Nedeljka Eleka, direktora kompanije Sarajevo gas Istočno Sarajevo, koji je ljetos zavrnuo plin za potrošače u Sarajevu uz bizarno objašnjenje o problemu s fakturisanjem. Isto tako bi htio da može i Čović.

Iz HDZ-a se može i čuti da je Južna interkonekcija “projekt od strateškog interesa za Europsku uniju”. Istina, sve što Europsku uniju oslobađa od ovisnosti o ruskom plinu je strateški interes nakon ruske agresije na Ukrajinu. Ali zašto onda Čović, koji voli ponavljati da je baš on najveći proeuropski političar u BiH, blokira taj projekt?  

Južna interkonekcija (Foto/Infografika BH Gas)

Riječi su jeftine, djela govore. Zato može Čović i dalje, koliko god hoće, ponavljati propagandu o svojim proeuropskim stavovima, djela su mu proruska. Kao i uvijek, tu istinu pokušava sakriti, stilizirajući se u zaštitnika interesa bosanskohercegovačkih Hrvata, iako je odavno jasno da njihovi interesi i interesi Dragana Čovića nisu jedno te isto, već su često u direktnoj koliziji.

Nema sumnje da je pravi interes Hrvata u BiH npr. izmjena izbornog zakona na način koji bi onemogućio da im Bošnjaci biraju člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, što je kao kamen temeljac svoje političke karijere patentirao Željko Komšić.

Zato evo jedno pitanje Hrvatima u BiH za kraj ovog teksta: hoće li se taj interes lakše ili teže ostvariti ako su u direktnom sukobu sa SAD-om u koji ih stalno gura Čović.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Čitajte još: 

POČELO SUĐENJE ZA NEPLAĆANJE DOPRINOSA: Trinaest uposlenika BHRT-a tužilo direktora Karamehmedovića i BHRT

NOVINARI U IŠČEKIVANJU PRAVNE REPRESIJE: Do avgusta 2024. u RS podneseno 130 krivičnih prijava za klevetu

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Gordan DUHAČEK

Gordan Duhaček je rođen 1980. u Sarajevu. Državljanin Evropske unije i Bosne i Hercegovine. Postjugoslavenski nomad - živio je u Tuzli, Beču, Zagrebu, Berlinu i Sarajevu. Pisanjem i novinarstvom se profesionalno bavi skoro 20 godina. Radio je za zagrebački Radio 101, hrvatske news portale tportal.h i Index.hr, njemački MDR i druge medije.

Gordan DUHAČEK

Gordan Duhaček je rođen 1980. u Sarajevu. Državljanin Evropske unije i Bosne i Hercegovine. Postjugoslavenski nomad - živio je u Tuzli, Beču, Zagrebu, Berlinu i Sarajevu. Pisanjem i novinarstvom se profesionalno bavi skoro 20 godina. Radio je za zagrebački Radio 101, hrvatske news portale tportal.h i Index.hr, njemački MDR i druge medije.