REVOLUCIONARNI ZAKON U ITALIJI: Za femicid slijedi doživotna robija?

Do kraja maja 2025., u Italiji je zabilježeno najmanje 16 femicida, što je dva više nego u istom periodu 2024. godine 
Italijanski Senat jednoglasno je usvojio nacrt zakona kojim se u Krivični zakonik uvodi novo krivično dјelo – femicid, za koje je predviđena kazna doživotnog zatvora.
Novim članom 577-bis propisano je da će svako ko usmrti ženu iz mržnje, diskriminacije, kontrole ili zato što je žena, biti kažnjen doživotnim zatvorom, prenosi Rai uno.

U prijedlogu zakona se navodi da se femicid smatra izvršenim i kada je motiv odbijanje žene da započne ili nastavi emotivnu vezu i pokušaj da se ograniče njene lične slobode.

Zakon predviđa ukidanje vremenskog ograničenja od 45 dana za prisluškivanje u slučajevima najtežih oblika nasilja nad ženama, što će, kako se navodi u obrazloženju predloženog akta, olakšati rad pravosudnih organa u istrazi i dokazivanju ovih zločina.

Prijedlog zakona mora da odobri Donji dom italijanskog parlamenta, nakon čega treba da ga potpiše predsjednik Republike.

Inače, do kraja maja 2025., u Italiji je zabilježeno najmanje 16 femicida, što je dva više nego u istom periodu 2024. godine

Prošle godine u Italiji je bilo ukupno 113 žrtava femicida, od čega ih je 99 ubijeno u porodičnom ili emotivnom kontekstu, a 61 od strane trenutnog ili bivšeg partnera.

Od 2020. do 2024., Italija je zabilježila 605 femicida, od čega je 54 % počinjeno od partnera ili bivših partnera.

Krajem marta i početkom aprila Italiju su potresla dva brutalna slučaja femicida, čiji su detalji izazvali ogorčenje i talas protesta širom zemlje.

Sara Campanella, 22-godišnja studentkinja biomedicine sa Univerziteta u Mesini, izbodena je nasmrt 31. marta na autobuskoj stanici u svom rodnom gradu. Počinilac, njen kolega Stefano Argentino, bio je osoba koja ju je duže vrijeme uznemiravala, što je dodatno pojačalo kritike na račun institucija koje nisu reagovale na ranije znakove upozorenja.

Samo nekoliko dana kasnije, tijelo Ilarije Sule, takođe 22-godišnje studentkinje statistike sa Univerziteta Sapienza u Rimu, pronađeno je u koferu bačenom u predgrađe Rima. Osumnjičeni za ubistvo je njen bivši partner, koji je uhapšen i tereti se za ubistvo i skrnavljenje tijela.

Ova dva slučaja, koja su se dogodila u razmaku od svega 48 sati, izazvala su snažnu reakciju javnosti i postala simbol šire borbe protiv femicida i rodno zasnovanog nasilja. Masovni protesti održani su 2. i 3. aprila u više italijanskih gradova.

Izvor: Vijesti, Valter

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas