Kada je pred kraj prošle godine procurila vijest da će bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović za ambasadora BiH u Turskoj imenovati svog tuzlanskog stranačkog kolegu Kadriju Hodžića, poznavaocima političkih prilika vijest je u najblaže bila neozbiljna.
Ne samo jer su sve informacija Valtera još iz maja prošle godine govorile suprotno, već i zbog Hodžićevih političkih stavova.
HODŽIĆ KRITIZIRAO ERDOGANA PA OČEKIVAO AGREMAN
Podsjećamo, profesor Hodžić, inače bivši premijer TK, jedan je od potpisnika dva pisma intelektualaca u kojima se oštro kritikuje režim turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. U pismu iz 2016. godine bh. intelektualci su upozorili da se “BiH pretvara u Erdoganov pašaluk”. Protestno pismo je upućeno zbog odluke da se oduzme Plaketa Grada Sarajeva profesoru matematike na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu Aliju Laficogluu.
Ovom profesoru je u oktobru 2015. Gradsko vijeće Sarajeva dodijelilo Plaketu, a samo dvije sedmice poslije mu je oduzelo, uz diletantsko obrazloženje da Grad Sarajevo želi zadržati dobre odnose sa prijateljskim turskim gradovima – a ovaj je Univerzitet od turskih vlasti obilježen kao „Gulenov“.
Tri godine kasnije, grupa intelektualaca iz BiH, među njima i Hodžić, ponovo je uputila novo pismo a nakon najava Turske da će od Bosne i Hercegovine tražiti izručenje njenih građana koji se dovode u vezu sa organizacijom FETO, koju turska vlast sumnjiči „za organizaciju terorističkog napada u julu 2016. godine“.
Uprkos svemu, Denis Bećirović je Hodžića ipak pokušao da progura kao ambasadorskog kandidata, no zvanična Ankara ništa ne zaboravlja. Tako je nakon diplomatske šutnje, uobičajene za „nepoželjnog diplomatskog gosta“, i nedobijanja agremana, Hodžić polovinom januara odustao od kandidature.
Za naš portal Kadrija Hodžić nije odgovorio na pitanja. Šuti kao što i zvanična Ankara šuti na njegovu kandidaturu.
Na naša pitanja već uobičajeno i u skladu sa šefovim netransparentnim politikama nisu odgovorili ni iz Kabineta Denisa Bećirovića, kojeg smo pitali za komentar spornog prijedloga te da li ima novi prijedlog za budućeg ambasadora BiH u Republici Turskoj.
Inače, ovaj kabinet na pitanja nezavisnih medija gotovo nikada ne odgovara. Općenito kakav je Bećirovićev odnos prema javnosti i medijima (rekli bismo gori nego svih njegovih prethodnika) potvrđuje i činjenica da za svo vrijeme svog mandata bošnjački član Predsjedništva BiH još nikada nije organizirao press konferenciju!
No, informacije iz samog kabineta cure, pa tako saznajemo da je bivši zvanični savjetnik za vanjsku politiku, a sada iz sjene, Nerkez Arifhodžić, ovu ambasadorsku poziciju u međuvremenu uzaludno nudio bivšem direktoru Direkcije za evropske integracije Edinu Dilberoviću kojeg upravo SDP nije ostavio na ovoj funkciji na koju su postavili Elviru Habotu.
Elvira je supruga predsjednika SDP-a Ilidža Samira Habote koji je prije supruge uhljebio i kćerku Anesu, i to najprije u kabinet kantonalnog ministra saobraćaja Adnana Štete, a onda u Ministarstvo finansija i trezora BiH, tačnije u kabinet zamjenika ministra Muhameda Hasanovića.
Saznajemo da su ponude išle čak i do Emira Imamovića, gradonačelnika Goražda.
PRIBLIŽAVANJE REISU I ZVANIČNOJ ANKARI
U međuvremenu, nakon što je sjeo u predsjedničku fotelju poslije općih izbora 2022., Bećirović je planski počeo lobirati i za drugi mandat. Sve je kulminiralo – i ova je priča najbitnija od tog trenutka, nakon što je za savjetnika u Kabinet doveo Aliju Kožljaka, misterioznu osobu sa „crne liste“ Republike Turske.
Tokom rata, Kožljak je bio blizak Glavnom logističkom štabu Armije BiH sa sjedištem u Visokom, kojim su upravljali Halid i Hasan Čengić. U javnosti su se čule priče da ga je upravo Hasan Čengić preporučio za šefa vojnog dijela Misije BiH pri NATO-u koju je obavljao od kraja 2013.
Podsjećamo da je Valter još u proljeće prošle godine dobio informacije – i objavio – da će novi ambasador u Turskoj biti prijedlog savjetnika Alije Kožljaka – i to najvjerovatnije Senad Mašović, tada još aktuelni načelnik Zajedničkog štaba OS BiH.
Sam Mašović, koji sa zvaničnom Ankarom ima dobre odnose, zauzvrat bi urgirao da se Kožljak skine sa „crne liste“.
Da se ipak sve odvija po planu potvrđuje i to što je Mašović od prije nekoliko dana i zvanično penzioner. U međuvremenu, Kožljak je nastavio misiju približavanja šefa Bećirovića Islamskoj zajednici i reisu Kavazoviću, računajući i da bi zbog samog uticaja reisa odnosi sa zvaničnom Ankarom mogli da budu popeglani, a on skinut s „crne liste“. Istovremeno, Turska će, gotovo izvjesno, podržati kandidata po volji reisa i SDA, a Mašović je upravo favorit SDA.
Prije sedam dana upite smo uputili MVP-u BiH, a zanimalo nas je šta za BiH znači neimenovanje ambasadora BiH u Republici Turskoj i odugovlačenje ovog procesa, te kako ova situacija utiče na bileteralne odnose sa Turskom? Nakon ponovne urgencije dobili smo slijedeći odgovor:
„Imenovanje šefova diplomatsko-konzularnih predstavništava Bosne i Hercegovine je u nadležnosti Predsjedništva BiH te je sva pitanja vezana za tu oblast potrebno uputiti Predsjedništvu Bosne i Hercegovine“, napisali su u odgovoru iz MVP-a za Valter.
Upravo je ovaj stav i odgovor tek potvrda katastrofalnog stanja u vanjskoj politici i diplomatiji u kojoj vladaju kursadžije i gdje se ambasadorske i druge pozicije dijele kao na pijaci.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————
Čitajte još:
——————————————————————————————————————————————————————————————————————Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba