Poluprazne plaže, terase kafića i restorana te više od 50 posto slobodnih apartmana i soba u privatnom smještaju podsjećaju na razdoblje iz vremena pandemije, a mještani crnogorskog primorja još uvijek čekaju da sezona konačno započne, iako je srpanj već pri kraju. Unatoč slabom odazivu gostiju ove godine, cijene, međutim, ne padaju, a nedavno je javnost uzburkala vijest o ležaljkama koje u Pržnu, blizu Svetog Stefana, koštaju 200 eura, iako se na gradskim plažama prosječna cijena kreće od 15 do 120 eura, dok se privatni smještaj nudi po cijenama od 40, 90 eura i više, ovisno o lokaciji, ali i kapacitetu, piše Nova.rs u svojoj reportaži.
Iako se na svakom uglu mogu čuti strani jezici – talijanski, njemački, španjolski – i iako veći primorski gradovi u Crnoj Gori tijekom cijele godine vrve od Rusa, Ukrajinaca i Turaka, mještani kažu da čekaju samo – Srbe.
“Gosti iz Srbije potroše sve što ponesu u sedam dana i vraćaju se kući, ne žale novac, ne štede na odmoru, a ovi ostali su škrti. Takvi turisti nam ne trebaju. Ove godine imamo neuobičajeno malo gostiju iz Srbije i Bosne. Ljudi, izgleda, nemaju novca ni za smještaj ni za hranu iz trgovine jer je sve toliko skupo da ni ja ne znam kako preživljavamo. Nema čak ni onih ‘turista s paradajzom‘. Ipak, mislim da bismo trebali što prije sniziti cijene, ne bi li nam barem kolovoz spasio dio sezone”, naglašava Miljana, koja vodi salon ljepote u Budvi.
Dio mještana za slab odaziv gostiju iz Srbije ove godine krivi – politiku.
„Oni koji su ove godine pokrenuli posao na moru već strahuju zbog dugova i mogućeg bankrota. Prijatelj je otvorio kafić na plaži, najamnina je ogromna, nekoliko desetaka tisuća eura za sezonu, što ove godine sigurno neće moći pokriti. Ovo sada nije kao u vrijeme korone, ali je dosta slično. Kod nas su cijene u kafićima visoke, ali o tome ne odlučujemo mi konobari, već vlasnici i država. Ako žele privući turiste – neka snize cijene“, kaže Jovica, konobar poslužuje i u kafiću i na plažu na crnogorskom primorju.
Inače, većina vlasnika ili zakupaca lokala, restorana i kafića na plaži posjeduje i dio plaže na kojem naplaćuju suncobrane i ležaljke.
Najskuplje je, ipak, upravo na plaži.
Za četveročlanu obitelj, jedan dan – točnije nekoliko sati na plaži – košta minimalno 50 eura. Plaže su prepune ležaljki pa turiste prisiljavaju da plate sunčanje, iako bi mnogi možda samo raširili svoj ručnik – što ih ne bi koštalo ništa.
Tamo gdje su ležaljke – ručnici su zabranjeni, a cijene kave, sokova, alkohola i obroka su i do tri puta skuplje nego u kafićima udaljenima od plaže i centra grada. Čak i sladoledi koštaju dva do tri puta više nego u trgovinama.
„Na gradskim plažama cijene su niže, kreću se od 15 do 40 eura, ali čim se malo udaljite, negdje gdje je više komfora, cijene skaču – do 120, 150 ili čak 200 eura. Malo tko si to danas može priuštiti, pa oni koji vode poslove ostaju bez klijenata i upadaju u dugove, a oni koji bi rado došli na more – ne dolaze jer to jednostavno ne mogu platiti“, objašnjava Jovica.
Sladoled za dvoje djece na plaži košta 6 eura (nema jeftinijeg od 3 eura), kava je oko 3 eura, domaće pivo 4,5 do 5 eura, najjeftinije ležaljke i suncobran 15 eura, a obrok za četveročlanu obitelj – i to u restoranu brze hrane gdje su najniže cijene – najmanje 20 eura.
Međutim, nije sve do plaže – najveći problem, čini se, imaju mještani koji izdaju privatni smještaj.
„I prošle godine sezona je kasnije krenula, ali u ovo vrijeme već smo imali goste i bili puni. Ove godine su svibanj i lipanj bili isplativiji od srpnja, a vidjet ćemo kako će biti u kolovozu. Nije nam jasno što se događa. Javljaju nam se stari gosti koji su godinama dolazili u ovo doba i kažu da ne mogu uzeti godišnji jer se boje da će ostati bez posla. Politička situacija u Srbiji očigledno je zabrinjavajuća, ljudi strahuju za egzistenciju i ne mrdaju nigdje“, kaže za Novu.rs Dragan Popović koji izdaje smještaj u blizini Petrovca.
Turisti iz Velike Britanije, Italije, Njemačke ljetuju – u hotelima.
„Mi koji izdajemo privatni smještaj najviše smo se oslanjali na goste iz Srbije i Bosne. Spustili smo cijene koliko god smo mogli, ali više ne možemo jer nam se ne isplati. Imamo mnogo poreza i troškova. Izgleda da je ove godine turistima isplativije otići u Grčku čim kod nas nema nikoga. Imamo goste iz cijelog svijeta, ali Srbi su nam najdraži – od njih živimo. Turisti koji nisu iz regije ne troše puno. Dođu na tri, četiri dana pa odu dalje. Večeraju u restoranima, spavaju u hotelu, ne ostavljaju napojnice, ne izlaze u klubove“, priča Dragan.
Podsjetimo, kako su prenijeli regionalni mediji, turisti koji su ove godine posjetili dio plaže u Pržnu, koja pripada hotelu Maestral, tvrde da iznajmljivanje dvije ležaljke i jednog suncobrana stoji 200 eura – dok je za goste hotela ta usluga besplatna.
Na snimci koju je objavio „podgorički.portal“ na Instagramu vidi se kako je plaža potpuno prazna.
Izvor: Jutarnji list