Transparency International BiH predstavio je drugi periodični izvještaj ponašanja političkih predstavnika i drugih javnih subjekata, u periodu prije zvanične izborne kampanje. Iz TI BiH podsjećaju na to da izmjene Izbornog zakona, koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH, a koje bi trebalo da vrate povjerenje u izborni proces, to ne čine, sudeći prema podacima do kojih su došli u svojim istraživanjima.
TI BiH podnio je Centralnoj izbornoj komisiji BiH, više od 90 prijava radi zloupotrebe javnih resursa u predizborne svrhe, što je nametnutim izmjenama Izbornog zakona BiH zabranjeno.
Međutim, nametnute izmjene daju prostor manipulacijama jer je OHR, kako kaže Ivana Korajlić iz TI BiH, odbio dostaviti autenično tumačenje, nametnutih izmjena, navodeći da CIK to treba da uradi.
“Zato ćemo sada imati situaciju da će sve nametnute odredbe izgubiti svrhu jer CIK ovu praksu izbjegava utvrditi kao promociju određenih kandidata javnim sredstvima“, kaže Korajlić.
569 miliona KM iznosi vrijednost uočenih javnih radova koji su započeli ili završeni u toku predizbornog perioda, ističe Srđan Traljić, iz TI BiH.
Dodaje da su na 14 odsto javnih događaja na promovisane političke poruke.
Odsustvo sankcija za kršenje predizbornih pravila, korištenjem javnih resursa, najviše se odražava, upravo, na same građane, jer se politički predstavnici bahate novcem koji se u budžet inkasira, upravo, zahvaljujući njima.
Izvor: N1