UOČI DODJELE: 5 najkontroverznijih osvojenih Oscara u posljednjih 50 godina

U noći s nedjelje na ponedjeljak održat će se 97. dodjela Oscara. Pred ljubiteljima filmova je noć puna iznenađenja, strastvenih govora i viralnih trenutaka koji će dominirati tjednima. Godinama unatrag dodjela Oscara izazivala je brojne reakcije publike i gledatelja – i pozitivne i negativne.

Mi smo se prisjetili pet trenutaka na Oscarima i osvojenih nagrada koji su privukli najviše pažnje i, moglo bi se reći, negodovanja publike. Neki se prepričavaju i 52 godine nakon što su se dogodili.

1973. Marlon Brando odbio nagradu za najboljeg glumca u filmu Kum

Brando je osvojio nagradu Akademije za najboljeg glumca na 45. dodjeli Oscara 1973. za svoju ulogu Vita Corleonea u Kumu, međutim nije prisustvovao ceremoniji, već je poslao ženu po imenu Sacheen Littlefeather da u njegovo ime prihvati – ili bolje rečeno, odbije nagradu.

Littlefeather, članica indijanskog plemena Apache i predsjednica Nacionalnog odbora za afirmativni imidž američkih domorodaca, objasnila je da Brando “sa žaljenjem” odbija nagradu u znak protesta protiv “tretmana američkih Indijanaca danas u filmskoj industriji i na televiziji u reprizama filmova, kao i zbog nedavnih događaja u Wounded Kneeu”.

Masakr u Wounded Kneeu, poznat i kao Bitka kod Wounded Kneea, dogodio se 1890. godine kada su oko tristo pripadnika naroda Lakota, američkih domorodaca, ubili vojnici američke vojske.

“Molim da u ovom trenutku ne smatrate da sam se nametnula ovoj večeri i da će se u budućnosti naša srca i naše razumijevanje susresti s ljubavlju i velikodušnošću. Hvala vam u ime Marlona Branda”, zaključila je tada Littlefeather.

1995. Pulp Fiction gubi nagradu za najbolji film od Forrest Gumpa

Four Weddings and as Funeral, The Shawshank Redemption, Quiz Show, Forrest Gump i Pulp Fiction bili su nominirani za najbolji film na 67. dodjeli Oscara, ali nagradu je na kraju odnio Forrest Gump – u režiji Roberta Zemeckisa s Tomom Hanksom u glavnoj ulozi.

“Nije teško vidjeti zašto je Forrest Gump očarao publiku i Oscare 1995. Ali Pulp Fiction je jedan od najbolje napisanih i najrevolucionarnijih filmova u povijesti kinematografije. Možda je Forrest Gump odgovarao Akademijinom kalupu. Ali Pulp Fiction je pravi klasik”, tvrdio je drugi.

Hanks je čak komentirao kontroverzu, rekavši za The New York Times 2022. da iako je Pulp Fiction “bez sumnje remek-djelo”, scena “čarobnih nogu” iz Forrest Gumpa djeluje kao “trenutak neporecive srceparajuće ljudskosti”, braneći film kao “nešto više od pukog trčanja uz Rebel Rouser Duanea Eddyja”.

2006. Crash pobjeđuje Brokeback Mountain za najbolji film

Na 78. dodjeli Oscara za najbolji film bili su nominirani München, Good Night, and Good Luck, Capote, Brokeback Mountain i Crash. Adaptiran prema kratkoj priči Annie Proulx iz 1997., Brokeback Mountain u glavnim ulogama ima Jakea Gyllenhaala i Heatha Ledgera kao Jacka Twista i Ennisa Del Mara, koji su zaposleni kao pastiri ovaca i na kraju se zaljubljuju.

Njihova ljubavna veza postaje mučna jer su prisiljeni svoju vezu držati u tajnosti zbog snažne homofobije prisutne u to vrijeme te se obojica žene svojim djevojkama. Unatoč tome što je Lee za Indie Wire izjavio da mu je voditelj pozornice rekao da ostane u blizini kulisa, nagovještavajući da će film osvojiti nagradu, najbolji film na kraju je osvojio Crash Paula Haggisa.

Iako je Brokeback Mountain osigurala nagrade za najbolju režiju, najbolji adaptirani scenarij i najbolju originalnu glazbu na dodjeli Oscara, mnogi su bili ogorčeni što nije odnio i nagradu za najbolji film – Lee je, kako prenosi The Hollywood Reporter, izjavio da “misli” da film nije pobijedio jer se bavi pričom o gej ljubavi.

 

“Ova pobjeda Crasha nad filmom Brokeback Mountain ne može se objasniti”, “Film je bio očaravajući, dirljiv i tako pun ljubavi. Bilo je šokantno da ga je nadmašio Crash. Ali osvojio je Oscare za najbolju režiju, najbolji adaptirani scenarij, najbolju originalnu glazbu. Jednostavno nisu imali hrabrosti nagraditi ga kao najbolji film – iako je to sigurno bio”, bili su tada samo neki od komentara.

2013. Life of Pi osvaja nagrade za najbolju kinematografiju i najbolje vizualne efekte

Life of Pi zaista je uzburkao 85. dodjelu Oscara, i to na više načina. U pozitivnijem smislu, osvojio je zadivljujući broj nagrada, međutim ne jedna, već dvije nagrade pokazale su se kontroverznima.

Govor zahvale supervizora vizualnih efekata Billa Westenhofera za nagradu filma za najbolje vizualne efekte bio je prekinut, što ga je spriječilo da u potpunosti iznese probleme u industriji i nesigurnu prirodu posla – probleme koje je dodatno naglasila činjenica da je VFX studio odgovoran za vizualne efekte filma, Rhythm & Hues, proglasio stečaj ubrzo nakon dodjele Oscara.

Dodjela nagrade za najbolju kinematografiju također je izazvala negodovanje s obzirom na to da je film u velikoj mjeri bio sastavljen od digitalnih efekata. Snimatelj Christopher Doyle izjavio je za Blouin News: “Pokušavam smisliti kako da ovo kažem najuljudnije i, bez uvrede – ne poznajem redatelja Anga Leeja osobno – ali kakvo totalno sranje.”

Doyle je oštro kritizirao film koji je osvojio nagradu kao “jebenu uvredu kinematografiji”, tvrdeći: “Ono što to poručuje stvarnom svijetu jest da se sve vrti oko nas, mi imamo novac, mi ulažemo novac i mi kontroliramo sliku.”

“To nije kinematografija. Izgubili ste film. Ovo nije film i nije kinematografija”, zaključio je tada.

2017. La La Land greškom proglašen pobjednikom za najbolji film

89. dodjela Oscara pokazala se kontroverznom ne nužno zbog filma koji je osvojio nagradu, već zbog toga što je pogrešan film proglašen pobjednikom. Prezenterima Warrenu Beattyju i Faye Dunaway greškom je dana omotnica za najbolju glumicu umjesto za najbolji film, što je dovelo do toga da je Beatty proglasio La La Land pobjednikom kada je pravi dobitnik zapravo bio Moonlight.

Producent filma Moonlight Jordan Horowitz brzo je došao na pozornicu kako bi razjasnio zabunu, ali to nije spriječilo da incident postane poznat kao “envelopgate” (skandal s omotnicom).

Kako je jedan korisnik Twittera zaključio: “Najuzbudljiviji trenutak Oscara koji nije bio šamar Willa Smitha.”

Izvor: Index

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas