JAVNE NABAVKE: Kako Predsjedništvo BiH daje poslove biznismenima SNSD-a

Iako se Đorđa Kojić, nekadašnji poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS, koji je dvije decenije bio na čelu opštinskog odbora te stranke u Brčkom, više ne bavi aktivno politikom, njegova firma Brčko gas i dalje dobija poslove od institucija i javnih preduzeća u entitetu Republika Srpska, Brčko Distrikta, kao i od državnih institucija

Foto: Armin Durgut/PIXSELL, arhiva

Firme biznismena bliskih vlastima Republike Srpske decenijama su tenderski favoriti entitetskih institucija, a na pogodovanje ovim kompanijama nije ostalo imuno ni Predsjedništvo BiH.

Tako se novac u kompanije bliske vlastima RS osim entitetskog sliva i iz državnog budžeta. Pojednostavljeno rečeno: dobro poslovanje firmi povezanih sa SNSD-om i njihovim koalicionim partnerima finansiraju građani cijele BiH. 

„BRČKO-GAS“ JEDAN OD MONOPOLISTA

Iako su vlasnici ovih kompanija nerijetko funkcioneri stranaka koje su na vlasti u Republici Srpskoj, podaci s portala javnih nabavki pokazuju da ni na državni novac nisu gadljivi, naprotiv.

Tako je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u novembru zaključilo sporazum za tekuće održavanje vozila marke audi u Banja Luci (pretpostavljamo vozila Željke Cvijanović i njene pratnje), s firmom Brčko-gas d.o.o. Sporazum je potpisan na dvije godine, a vrijednost posla je oko 72.000 KM.

Isti mjesec, Predsjedništvo BiH ugovorilo je sa Brčko gasom posao održavanja motornih vozila marke volkswagen u Banjaluci, vrijedan 14.000 KM. Vlasnik Brčko Gasa je bivši poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Đorđa Kojić, koji je dvije decenije bio na čelu opštinskog odbora te stranke u Brčkom.

Pa iako se Kojić više ne bavi aktivno politikom, njegova firma Brčko gas i dalje dobija poslove od institucija i javnih preduzeća RS, Brčko Distrikta, kao i države BiH.

Na spisku klijenata ove kompanije tako se, između ostalog, nalaze RTRS, Željeznice RS, JP Putevi RS i brojna druga javna preduzeća.

Sve to dovelo je do toga da Brčko gas u prošloj godini ostvari ukupan prihod od gotovo 90 miliona maraka, s porastom zarade od 10,7% u odnosu na 2022. godinu.

Javne nabavke se odvijaju po dobro uhodanoj praksi – na raspisanim tenderima vlastima omiljene firme najčešće su jedini ponuđači. Druge ni ne pokušavaju, znajući kome su poslovi namijenjeni.

NOVE PERSPEKTIVE ZA STEVANDIĆEVOG BIZNISMENA

Tako se na tender Predsjedništva BiH za održavanje i opravku vozila škoda u Banja Luci početkom ovog mjeseca javila samo firma Autokomerc V.S. d.o.o. koja ga je, očekivano, i dobila. Vrijednost posla je oko 19.000 KM, a sporazum je potpisan na godinu.

Samo koji dan ranije, krajem novembra, ista firma dobila je posao servisiranja i održavanja vozila škoda za Službu predsjednika RS, vrijedan oko 37.000 KM.

Vlasnik Autokomerca je Siniša Vidović, savjetnik predsjednika NSRS Nenada Stevandića i potpredsjednik Ujedinjene Srpske, u javnosti odavno poznat kao jedan od biznismena kojima su entitetske institucije dale stotine poslova.

Ilustracije radi, u manje od dvije sedmice, kako pokazuju podaci portala akta.ba, Vidović je inkasirao više od 90.000 KM samo za servisiranje i održavanje automobila od Službe predsjednika RS, MUP-a RS, Predsjedništva BiH i Univerziteta u Banjaluci. Korisnici usluga Autokomerca su i Viši privredni sud u Banjaluci, SIPA, Vrhovni sud RS, JP Putevi RS, Elektrokrajina Banjaluka…

A to je tek kap u moru u odnosu na poslove nabavke automobila za Vladu i Narodnu skupštinu RS koji se mjere u stotinama hiljada maraka, a o čemu je Valter ranije pisao.

Stoga ne čudi podatak da je prihod Autokomerca u prošloj godini iznosio 15,8 miliona maraka, a zarada ove firme skočila je za 46,7% u odnosu na prethodnu godinu. Tako milioni u džepovima privatnika iz Republike Srpske ne znaju za entitetsku granicu, jer pravila kojih se drže u svojim političkim angažmanima ne vrijede kada je u pitanju biznis.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Čitajte još: 

VALTER SAZNAJE: Porodična firma Gordana Grlića Radmana stoji iza gradnje fabrike za preradu životinjskog otpada kod Kaknja

ZATAŠKALI UTAJU POLA MILIONA KM: Tužilaštvo otvorilo istragu protiv Džakule i bivšeg šefa unutrašnje kontrole UIO

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Maja BJELAJAC

Maja Bjelajac je bosanskohercegovačka novinarka, član redakcije Valterportala. Radila u brojnim medijima, od čega najduže na Radiju Slobodna Evropa i Inforadaru.

Maja BJELAJAC

Maja Bjelajac je bosanskohercegovačka novinarka, član redakcije Valterportala. Radila u brojnim medijima, od čega najduže na Radiju Slobodna Evropa i Inforadaru.