A. Gutić
Stečajnom sudiji Ivi Žabiću dostavljen je spisak dokumentacije koju treba dostaviti, a tiču se slijeda dešavanja tokom petogodišnjeg stečajnog postupka, na koje je ukazano kao nezakonite.
_pdf.png)
Sve ove stavke iz dopisa federalnog tužilaštva Žurnal je detaljno opisao u nizu tekstova, prije svega o postupcima stečajne upraviteljice Behrije Huseinbegović i predsjednika Odbora povjerilaca Adila Loze, a sigurno je da ima još toga neotkrivenog.
Stečajni sudija ne dopušta uvođenje u posjed kupca nekretnina Vitezita, zagrebački „WDG Promet“ vlasnika Matiasa Zubaka bez saglasnosti Pravobranilaštva BiH i federalne vlade. Resorno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije na čelu sa Vedranom Lakićem se ne oglašava, a stečajna upraviteljica unatoč zabranama u krug fabrike uvodi u krug tvornice Zubaka koji se ponaša kao da je legalni vlasnik.
Za srijedu 28. maja ispred zgrade Općinskog suda Travnik zakazano je protestno okupljanje bivših radnika Vitezita. Uzalud je njih više od dvije stotine čekalo na izmirenje potraživanja, a pojedini nisu skrivali nadu da će neki pogoni Vitezita ponovo raditi.
„Zbog toga će biti mirni protest ispred suda u Travniku gdje ćemo tražiti da nam se stečajni sudija javno obrati…Preko dvadeset radnika nam je do sada umrlo i zato ovim putem tražim od stečajnog sudije da izađe pred radnike, tako da će svi znati gdje je sve stalo i zašto je stalo sa isplatama naših potraživanja koja su dosuđena..“, navodi u pozivu kolegama Frano Lekić, jedan od bivših radnika Vitezita.

Najavljeno okupljanje radnika nije podržala njihova predstavnica u Odboru povjerilaca Vlatka Mlakić. Tvrdi da to organizuje neformalna skupina bivših radnika uglavnom umirovljenika te da je jedini cilj skupa pritisak na sud da se izvrši deblokada 10,8 miliona maraka sredstava od prodaje imovine „WDG Prometu“ i time realizuju sporne odluke. Tim povodom dala je svoj mandat na članstvo u Odboru povjeritelja sudu na raspolaganje.

Sada treba nadoknaditi godine izgubljene u nijemom gledanju svega što se dešavalo ne samo u stečajnom postupku nego i godinama prije, kada je izvršena prva faza bezočne pljačke vrijednih mašina iz Vitezitovih pogona.
Pitanje je koliko istraga POSKOK-a može sada biti efikasna, nakon što Kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona, na čelu sa glavnim tužiocem Šemsudinom Fuškom, kao i u svim sličnim slučajevima naznake većeg kriminala iza kojeg stoje politički faktori, a to su u ovom kantonu HDZ BiH i SDA, nije željelo uradilo posao koji im je povjeren. A nije da nije bilo dokaza.
Izvor: Žurnal