Uprava grada Bihaća nedavno je dodijelila Agenciji Bakrač Security posao fizičke i tehničke zaštite zaposlenih, objekta i imovine, u jednogodišnjem poslu vrijednom oko 100.000 KM.
Na portalu javnih nabavki može se vidjeti da se ova zaštitarska agencija jedina javila na tender koji je, očekivano, i dobila.
Iz detaljnog uvida u poslove koje Bakrač Security dobija od ustanova i javnih preduzeća na području Bihaća i Usko-sanskon kantona (USK), proizilazi da je ova agencija tenderski miljenik institucija kada je riječ o zaštitarskim poslovima.
Samo u prva tri mjeseca ove godine, pokazuju podaci portala akta.ba, ova zaštitarska firma inkasirala je više od 285.000 KM od ugovora osiguranja. Osim Uprave Bihaća, na listi njenih klijenata u tom periodu su bili i Vlada USK, JP Vodovod Bihać, Univerzitet u Bihaću, Dom zdravlja Bihać, kao i Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje.
Ono što, međutim, skreće posebnu pažnju na sve ove ugovore jeste činjenica da je vlasnik Bakrač Securityja Asmir Bakrač protiv kojeg se, skupa još s petoricom bivših pripadnika MUP-a USK, dugi niz godina vodio sudski postupak za mučenje i ubistvo građevinskog inspektora Cvijana Radića 1997. godine.
Podsjećamo da je u avgustu 2014. donesena prvostepena presuda za šest bivših policajaca, koji su dobili 31 godinu zatvora. Najveću kaznu (osam godina) dobio je upravo Asmir Bakrač.
Vrhovni sud FBiH ukinuo tu presudu i predmet vratio na ponovno suđenje. Godine 2019. Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu odbilo je presudu zbog zastare, a potom se Tužilaštvo se žalilo Vrhovnom sudu Federacije BiH, pred kojim je održan glavni pretres 2022. godine. Godinu kasnije, taj sud je odbio optužbu protiv Asmira Bakrača i ostalih u slučaju “Cvijan Radić”.
Prema neslužbenim podacima do kojih je Valter došao, optužba za ubistvo je odbijena iz proceduralnog razloga.

Sve godine tokom kojih je trajao sudski postupak za ubistvo Bakračeva agencija je od institucija i javnih preduzeć bez problema dobijala poslove iz oblasti sigurnosti, ali i subvencije od Grada.
Tako je Agencija u aprilu 2020. godine, pet mjeseci nakon odluke Vrhovnog suda FBiH da će biti ponovljen postupak odnosno suđenje za ubistvo, dobila subvencije u visini 27.000 maraka za ublažavanje posljedica pandemije korona virusom.

Sami prihodi kompanije u 2021. godini iznosili su oko tri miliona maraka, dok je neto dobit bila 1,2 miliona KM. U 2022. godini prihodi Bakrač Securityja bili su 1,96 miliona a u 2023. su porasli na oko dva miliona maraka.
Posljednji javno dostupan posao koji je dobila Bakračeva agencija je ovaj od Grada Bihaća, u vrijednosti od oko 100.000 maraka, za šta će u periodu 12 mjeseci zaštitari Bakrač Securityja fizički i tehnički štititi zaposlene, objekte i imovinu u vlasništvu Grada.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————
Čitajte još:
———————————————————————————————————————————————————————————————————————
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
——————————————————————————————————————————————————————————————————————–
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————-