Nakon što mu je danas u poslijepodnevnim satima u Sudu Bosne i Hercegovine u tajnosti ukinut pritvor i potjernica, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske oglasio se tim povodom.
Zadovoljnim osmijehom pred kamerama RTRS-a iznio je svoje viđenje situacije dok se iza njega čula muzika u jednom od objekata u Laktašima. Kako kaže, došao je na proslavu današnje odluke Suda BiH kojeg ni u jednom trenutku davanja izjave nije nazvao neustavnim, a što je to činio svaki put kada bi spomenuo ovu pravosudnu instituciju.
“Da ne pričam o historiji tog slučaja ona je takva kakva je, u nekim razgovorima ranije smo razgovarali o tome kako se može riješiti ovaj problem. Pristao sam da dobrovoljno dođem tamo, otišao u Tužilaštvo i Sud BiH i nakon sat i po vremena dobio rješenje o ukidanju tog pritvora i rješenje za ukidanje naloga za potragama i u BiH i inostranstvu. Tako da je to sve poništeno što je bilo ranije. Naravno predmet će još trajati. Imam obavezu da se svakih 15 dana javim u policijsku stanicu u Laktašima dok taj predmet ne doživi konačan epilog”, rekao je Dodik.
Zatim se osvrnuo i na komentare koji će uslijediti nakon ovakve odluke Suda BiH.
“Uvijek je pravo vrijeme zapjevati s prijateljima”, napisao je iznad tog videa.
Važno je istaći da je Dodik kao i Nenad Stevandić, predsjedavajući NSRS-a i premijer RS-a Radovan Višković osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH,a nakon što je u NSRS-u usvojeno niz spornih zakona.
Ovaj trojac je u nekoliko navrata pozvan da se odazove Tužilaštvu BiH što nisu uradili pa im je određen pritvor u slučaju njihovog privođenja, a da bi taj scenarij bio sve izvjesniji Tužilaštvo BiH je još u martu ove godine raspisalo centralnu potjernicu za njima.
Međutim, kao da nije ni raspisana, oni su se kretali van države BiH, a ni u jednom trenutku njihovo hapšenje nije realizovano. Bio je jedan pokušaj u Istočnom Sarajevu kada je SIPA stigla pred zgradu Administrativnog centra u Istočnom Sarajevu, ali im prolazak nije bio dozvoljen pa su naišli na otpor policije RS-a koja je sve vrijeme i štitila Dodika.
Dakle, SIPA nije imala snagu da to izvede, ali ni podršku nadležnih institucija što je na kraju rezultiralo današnjim scenarijem.
Ovakvi potezi državnog pravosuđa sada otvaraju niz pitanja. Hoće li Dodiku biti ublažena ili ukinuta prvostepena presuda i u slučaju nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, ali i da možda nikad neće biti procesuiran zbog malverzacija prilikom kupovine vile na Dedinju?
Osim tih, tu su i mnoga druga pitanja i teze. Prije svega je upitno povjerenje građana BiH u pravosudni sistem koji bi ih trebao štititi, a s druge strane, ovakva današnja odluka Suda BiH može biti dobar alibi svim onim političarima koji pomisle da trguju s istim zarad vlastite slobode.
Izvor: N1