Nova odijela za radnike obezbjeđenja Vlada Republike Srpske prošlog mjeseca platila je gotovo 53.000 maraka. Ugovor o nabavci službenih odijela, košulja i kravata sklopljen je 24. oktobra s firmom Tekstil trade iz Banjaluke.
I dok se penzioneri u Republici Srpskoj opravdano brinu da li će im se ionako male penzije nastaviti isplaćivati, entitetske vlasti ne škrtare na imidžu svog obezbjeđenja.
Postavlja se i pitanje zašto se firma Tekstil trade jedina javila na tender i da li je jedina koja može isporučiti službena odijela, košulje i kravate za radnike unutrašnjeg obezbjeđenja Vlade RS?
Prema podacima portala akta.ba, Vlada RS je više puta sklopila ugovor s ovom firmom – kako za nova odijela, tako i za zastave, zavjese, kao i posteljinu i peškire za apartmane Vlade.
Poslove Tekstil tradeu dodjeljivali su i Fond PIO Republike Srpske te Javna ustanova Gerontološki centar Banja Luka. U prošloj i pretprošloj godini ova firma dva puta je dobila tender za nabavku zastava za administrativni centar Vlade Republike Srpske.
Inače, prekomjerno trošenje vlasti RS dugogodišnja je praksa koju nije omela ni budžetska dubioza. Primjera radi, krajem prošle godine Vlada RS nabavila je četiri luksuzna automobila vrijedna oko 300.000 KM.
Istovremeno, budžet entiteta Republika Srpska nikada nije bio u gorem stanju, iako vlasti čine sve da tu činjenicu sakriju od očiju javnosti.
Predsjednica Odbora za reviziju u Narodnoj skupštini RS Mirjana Orašanin izjavila je da je Glavna služba za reviziju javnog sektora utvrdila da je entitetski budžetski deficit veći od onog koji je prikazan, i to za više od 22 miliona KM.
“Tako je budžetski deficit Republike Srpske viši od 413 miliona KM što je daleko iznad zakonskog praga. Ovo je alarm zbog načina na koji se upravlja javnim novcem”, izjavila je Orašanin u ponedeljak, na početku nastavka redovne sjednice NSRS.
Ipak, alarm u Vladi RS se ne pali, iako entitetska dugovanja iz mjeseca u mjesec rastu i ne nazire im se kraj. Radio Slobodna Evropa objavio je da se samo u periodu od februara prošle do juna ove godine Vlada RS zadužila za više od 1,1 milijardu maraka.
Čak i zvanični podaci Vlade RS govore da se Republika Srpska unazad deset godina (period 2013. – 2023. godina) zadužila za gotovo 7,5 milijardi maraka.
“Rastuće potrebe za finansiranjem vlada teško je zadovoljiti”, konstatovala je u martu šefica misije MMF-a za BiH Alina Iancu i upozorila na budžetske deficite u oba entiteta.
Najvažniji savjet koji su predstavnici ove međunarodne institucije uputili entitetskim vlastima je da ne dozvole rast deficita i da se uvedu mjere štednje. Ali štednja nije praksa koju praktikuju vlasti Republike Srpske. Praksa je jedino pokazala da u svom prekomjernom trošenju najčešće imaju firme favorite.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Pročitajte još:
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba